Piłki taśmowe

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-10-29, 23:31

Heh. Doczekałem się. Na różnych forach szukałem informacji na temat tych tanich pił taśmowych. Żeby ruszyć z innymi projektami (narzędzi chociażby) - przydałaby się taka. Mnie interesuje coś w kwocie ok. 500. I są takowe. Na forach które przeglądałem - mędrusie, którzy pewnie koło piły taśmowej nie stali, od razu wyrokują: nie kupuj tego g... lepiej dołóż te 1xxx zł i kup to a tamto. A tu proszę:
palisander pisze:Witam.
Wcale nie trzeba się tego wstydzić bo to urządzenie bardzo poręczne i wręcz niezbędne do wielu prac na cienkim materiale.
Podrawiam.
Cieszy mnie to, bo okazuje się, że można się zaopatrzyć w tanią piłę i coś się na niej zdziała.

... i od razu się uśmiechnąłem, bo oglądając zdjęcia takich urządzeń na allegro, pomyślałem, że da się nieco zwiększyć prześwit - zawsze można z przesuwem zwolnić i raz na rok przeciąć coś grubszego. W poście palisandra znalazłem potwierdzenie.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-30, 10:41

Myslę, że za 500 zł spokojnie zakupisz jakąś ,,marketówke" która wystarczy Ci do lżejszych prac. Tylko tak jak napisałem wcześniej taśmę od razu wyrzuć i kup porządną zgraną na wymiar. Czeka Cię też trochę poprawiania po fabryce oraz ustawień. Szczególną uwagę zwróć na wyosiowanie kół prowadzących żeby taśma nie miała tendencji do spadania. Kolejne to odpowiednie wyregulowanie prowadnic taśmy pod stołem i na zespole górnym. Ten górny zespół prowadnicy jest opuszczany i podnoszony. Często trzeba go całkowicie zdemontować i trochę podpiłować i jego łoże oraz trzpień aby nie miał nierówności powierzchni. takie coś powoduje , że przy podnoszeniu lub opuszczaniu zmienia się zbytnio pozycja prowadnicy względem napiętej taśmy i wszystko trzeba na górze od nowa regulować. Nie mniej jednak jak trochę nad nią popracujesz , zmienisz taśmę i nie będziesz jej przeciążał przy cięciu grubych i twardych dłuuugich cięć maszyna będzie pracować bez zarzutu. Myślę, że spokojnie powolnym posuwem wytniesz też obrys deski do elektryka w np. drewnie jesionowym. Tylko suchym ..nie wilgotnym. Jakieś prace na cienkich materiałach do 25 mm bez problemowo będzie sobie radzić nawet jeśli silnik będzie miał tylko 350 W.

http://allegro.pl/stolowa-pila-tasmowa- ... 92045.html


Tu masz takiego ,,bączka" małego. na podziałki na stole raczej nie patrz bo to fikcja. Stół względem taśmy należy ustawić w kącie prostym za pomocą choćby zwykłej ekierki. Blaszaną osłonę z górnej prowadnicy wyrzuć w cholerę bo tylko przeszkadza i zmniejsza prześwit cięcia.

Pozdrawiam.
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-10-30, 11:05

Z tym wyrzucaniem osłony, to bym się nie spieszył. Piła spadając lub pękając może narobić niezłego bałaganu w zetknięciu z naszymi kończynami górnymi. :-/
Lepszym rozwiązaniem będzie bądź obcięcie osłony od dołu, lub wykonanie osłony typu siatkowego-ażurowego tak uformowanej, aby zwiększyć to, co nam jest potrzebne, a jednocześnie nie zmieniając funkcji ochronnej osłony.
Oczywiście prowadnice piły dolna i górna musi pozostać.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-30, 11:15

Nic sie nie dzieje Ryszard możesz mi wierzyć na słowo. ta osłona ma jakieś 15 cm i jest tam kompletnie nie przydatna. Jak piła pęka to ważne , że koła są w osłonie. mnie już się to przydarzyło kilka razy w czasie pracy i nie mam nawet draśnięcia. Poza tym jak każdego urządzenia trzeba się nauczyć . Piła przed pęknięciem z reguły ,,sygnalizuje to" bardzo często ,,pukaniem " o prowadniki. Pęka z reguły w miejscu zgrzewu i kiedy to zaczyna puszczać robi się lekki zadzior w tym miejscu. Słuchać jak cholera. Trzeba przerwać pracę, zmienić piłę i po kłopocie. Piszę to z mojego doświadczenia i nie jest to wyssane z palca. Nie narażał bym chłopaka na żadne niebezbieczeństwo przecież. . . Osłonę więc spokojnie można wywalić bez żadnych obaw że pękająca piła nas uszkodzi. Poza tym to dość małe urządzenie i mały przświt. Gdyby to była piła Żefam i prześwit 50 cm w górę... :shock: odłonięte koła itd ... no to wtedy trza już uważać i to bardzo.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-10-30, 22:54

Ja z kolei przeglądając zdjęcia otwartych urządzeń zastanawiałem się, czy nie można tej szyny z prowadnicą od góry skrócić żeby zwiększyć prześwit. Tylko jest jedno ale. Tak sobie myślę, że raz od wielkiego dzwonu potrzebowałbym maks 100mm, żeby np. główkę pochyloną wyciąć. Tylko czy takie małe urządzenie będzie w stanie przeciąć klocek 10cm... Pewnie bardzo powoli tak.
Taką marketówę widziałem na żywo tylko pobieżnie - więc gdybam - być może samo zdjęcie osłony wystarczy.

To z kolei jeszcze jedno pytanko: Za ok. 800 zł jest piła firmy Jet. Czy jest jakaś różnica konstrukcyjna, która mnie przekona, żeby dopłacać te 300 zł? Silnik ma tę samą moc, prześwit ten sam, blat podobny?

Zastanawiam się, czy nie warto też zwracać uwagi na rowki w blacie pozwalające na przymocowanie różnych prowadnic. np. Piła meec za ok. 600 zł ma płaski blat - nic tam nie przymocuję. Pokazany wcześniej "bączek" takowe posiada.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-10-31, 00:08

Wszystkie te oferowane piły budżetowe są tego samego rodzaju i bardzo zbliżonych parametrach. Sprawa nazwy jest drugorzędna, a najważniejszy parametr będący również wyznacznikiem wysokości cięcia , to średnica koła pasowego.
Stosowane -allegro- określenie 'włosówka" jest błędnym z gruntu, a pokazywanie wyrzynarek jako pił taśmowych nadużyciem, albo totalna niewiedzą.
Jeżeli kupujesz którąś z tych tanich pił taśmowych, to kupujesz nazwę, bo osprzęt i inne detale bywają bardzo podobne. Różnice będą w użytych materiałach na stoły , prowadnice itp.
Przy właściwym użytkowaniu są one nie do zajechania, a moc silnika można zwiększyć stosując większe lub przewinąć .
Obawa o przecięcie tych 100 mm niepotrzebna. Przetniesz i więcej, ale podstawą jest odpowiednia taśma tnąca - poczytaj o nich na googlach i w informacji na allegro tam, gdzie piły taśmowe.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-10-31, 01:26

Coś o ustawianiu pił...

http://www.youtube.com/watch?v=ZviQKoKJ3yI

Ciekawe, czy "bączki" mają możliwość tych wszystkich regulacji
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-31, 08:58

Mają, maja Shopik. Co prawda w wersji mocno uproszczonej i bardziej prymitywnej , ale mają. To co pokazałeś to maszyna , której u nas w Polsce nie kupisz. LAGUNA. To już sprzęt super profesjonalny a cena taka , że za te pieniądze można wyjechać z salonu nowym, bardzo dobrym samochodem kupionym za tą kwotę. Zwróć też uwagę na tasme tnącą... zęby mają napawane maleńkie płytki HM. W Polsce kupić gdzieś taka taśmę tnącą...? można zapomnieć.

I tak na koniec... niech każdy uważnie się przyjrzy i weźmie sobie do serca to co pokazuje poniższy filmik. Nie tylko przy piłach taśmowych , ale też przy innych narzędziach skrawających jak piły tarczowe, piły ręczne itd... Polecam.

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=fK9 ... =endscreen
podstawa to dokładność
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2012-10-31, 12:03

witam.
można kupić taśmę z węglikiem u nas .
co prawda to jakieś 300 - 500 pln ( w zależności od długości , grubości , itp .) .
da się ciąć i taką bez - byle dobrej firmy , dobraną , ostrą - no i oczywiście prawidłowo zgrzaną .
dawno temu trzeba było lutowa takie piły - albo na mosiądz - albo na srebro.
teraz to bajka - firma zgrzeje tak że prawie śladu nie ma .
jak nie będziesz ciął paździerza i gwoździ to można długo ciąć .
w końcu to nie stolarnia i nikt w tym fachu nie tnie dziesiątek metrów materiału dziennie - chyba że raz na czas - więc średnio 25 cm dziennie :shock:
pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-31, 12:30

Faktycznie firma Dinstal ma w ofercie taśmy Wikus z węglikami . Znalazłem i ja bo był z tym problem Dobrze wiedzieć... Ciekawe jak z dostępnością i jakie ceny za metr ?
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-10-31, 16:02

Tych też można zapytać o taśmy z węglikiem.
http://allegro.pl/pily-tasmowe-pila-tas ... 83533.html
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-11-10, 14:56

Tak sobie pomyślałem, że przecież mogę wziąć sobie jakąś piłę na raty. Czy moglibyście doradzić mi konkretny model do powiedzmy 1300 zł? Oczywiście, jeśli wystarczy coś za 500 to też poproszę. Jest tego trochę i nie wiem, co wybrać.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2012-11-10, 18:42

shopiK - nic konkretnego nie mogę polecić w tej cenie, natomiast mogę napisać, która piła zwróciła moją uwagę. Zajrzyj tutaj. Dlaczego ta?
1. Moc 750W ( czy akurat ma, to inna sprawa, natomiast większość pił w zbliżonej cenie ma w opisie ok 350W).
2. Cena przystępna.
3. Maksymalna wysokość cięcia 170mm.
4. Prześwit pomiędzy ramą a taśmą - 300mm.

No i tak się zastanawiam czy kupić czy nie.. wątpliwości wynikają z tego, że nie ma nigdzie w sieci żadnych opinii, konkretnych informacji, nic..
Nie wiem jakie jest prowadzenie taśmy - czy to są łożyska, czy jakieś bloki.
Sprzedawca ma głęboko w ..... zapytania, które wysyłam do niego mailem. Dzwoniłem, miał przesłać info.. zero odzewu. Zawsze można kupić, zajrzeć do pudła, i jak po wizualnej inspekcji okaże się, że sprzęt jest badziewny, to zapakować i odesłać do sprzedawcy (oczywiście do 10 dni od zakupu).

Codziennie sprawdzam allegro, ale w cenie do 1500 rzadko coś sensownego się pojawia.

T.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-11-10, 18:54

Masz zamiar kupić nową czy używaną....? Podstawowe pytanie...

Musisz szukać takiej aby miała jak największą średnicę kół prowadzących co zwiększy Ci wysokość cięcia. Jeśli trafisz ( w co wątpię...) na wysokość cięcia 190 mm w tej cenie to kupuj. Taśma pewnie będzie długa na jakieś 2300 mm a silnik około 750 do 900 W. Jeśli jeszcze koła będą mieć szerokość która pozwoli za założenie taśmy o szerokości te 25 mm.... no to kolego masz czego chciałeś bo pozwoli Ci to na rozcinanie nawet materiału na topu do większości typów gitar. ;-)
http://allegro.pl/przecinarka-tasmowa-d ... 95361.html

Tu masz zwykłą marketówkę z wysokością Cięcia do 170 mm ( mało...) ale nowa i jak zajeździsz ją w ciągu roku rzucasz im na twarz i żądasz zwrotu kasy albo nowej maszyny.... to tez jakieś wyjście. Maszyna byle jaka jak wszystkie w tych cenach. Jak zmienisz taśme i wyregulujesz będzie hulać... nie tniesz przecież kilometrów w ciągu miesiąca. Trochę lepsze to już ponad 2000 cena.




Pozdrawiam.
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-11-10, 19:31

Ten egzemplarz jest ok. Tylko potrzebne pomieszczenie i transport, a to trochę kosztuje. Niestety.
http://allegro.pl/pila-tasmowa-gubisch- ... 87765.html
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ