Piła taśmowa z allegro?

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Mrutg
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-23, 16:22

Piła taśmowa z allegro?

Post autor: Mrutg » 2010-10-19, 18:13

Cześć.
Będąc posiadaczem 3 różnych typów pił w tym taśmowej w domu, nie spodziewałem się, że będę miał jakiekolwiek problemy z cięciem jaworu. Decha ma 5 cm grubości - okazuje się że taśmówka strasznie skręca a dłuższe jej używanie przegrzałoby piłę, wyrzynarka też nie daje rady z drewnem. Tarczowa jest za mało precyzyjna.

Czy moglibyście mi polecić jakąś piłę która sprosta temu zadaniu, a przy okazji będzie w miarę tania? Czy jest warto patrzyć na allegro za takimi piłami?
A może wybrać jakieś inne, miększe drewno które nada się i na gryf i na skrzydełka korpusu?
Ostatnio zmieniony 2012-01-09, 22:18 przez Mrutg, łącznie zmieniany 1 raz.
Citas
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-29, 20:27
Lokalizacja: Gda

Post autor: Citas » 2010-10-20, 15:01

Moze wyzynarka ma za slaba moc... Ja tam wycinam wlosowa, co prawdea duzo roboty, ale precyzyjnosc ogromna
"Lepiej sp
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-10-21, 22:14

No cóż włosową to troche pitolenia jest pozatym skoro deska ma 5 cm to raczej mozesz ją przerwać. Szczerze mówiąc dziwny przypadek. Ja nie miałem problemu z cięciem klonu na tarczowej (pod warunkiem że masz ją na krejzedze a nie na jakiejś "pilarce"). Taśmowa kręci pewnie bo taśma jest stara i od nagrzewanie powyginana i słabo naciągnięta. Ja miałem problem z wycięciem korpusu 4,5 cm wyrzynarką tylko końcówki zmieniałem więc rozumiem ocb. Więc wyciąłem najpierw szablon wyrzynarką na płycie meblowej takiej cienkiej potem na oko długim frezem od frezowałem kształt (tak żeby mi się łożysko drugiego frezu mieściło zeby dotknąć szablonu) no a potem obniżyłem frez maksymalnie szablon na dół i na dwa razy frezem z łożyskiem. Uff to byłoby na tyle
Awatar użytkownika
Mrutg
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-23, 16:22

Post autor: Mrutg » 2010-10-23, 21:13

No niestety nie mam krejzegi - ale cośtam dało się wyorać pilarką. Mniejsze fragmenty będę docinał piłą ręczną. Robota masakra. :lol:
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-10-25, 14:47

Znakomicie mozna wycinac frezarka...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2010-12-13, 10:53

Temat wprawdzie trochę odległy, ale może się powtórzyć. Sprawa cięcia piła taśmową jest trudna w przypadku : 1-źle dobranej szerokości piły do promienia cięcia, 2-braku prowadnicy piły nad blatem i niewłaściwej regulacji wysokości podparcia piły przez prowadnicę; 3-słabego napięcia piły; 4- złego rozwiedzenia zębów; piła będzie sama kierować kierunkiem cięcia w stronę ostrzejszej krawędzi. Tak samo jest z piła łańcuchową. Piłę taśmową rozwodzi się równomiernie przyrządem co drugi ząb, czyli praw/prosto/lewo/prosto itd. na szerokość podana przez producenta lub z tabel technologicznych; 5- złego ostrzenia zębów piły. Nie ma innej możliwości złego cięcia przy pomocy piły taśmowej. Ostrząc piłę ręcznie w imadle lub ścisku do ostrzenia trzeba używać pilnika trójkątnego o zaokrąglonej krawędzi. Przy ostrej krawędzi zęby będą pękać przy podstawie i piła pęknie. Piła z popękanymi zębami jest niebezpieczna i powinna być wymieniona na nową. Cięcie wyrzynarką grubych kawałków drewna po łuku jest nie wskazane. Zawsze w czasie cięcia brzeszczot "ucieknie" pod kątem i krawędź cięta nie będzie prostopadła . Tym sposobem możemy zepsuć sobie materiał. Częściowo można temu zapobiec stosując bardzo mały posuw i nowy/ostry/ brzeszczot i wyrzynarkę z systemem regulowanego,wahadłowego ruchu brzeszczota, ale... . Wspomniany w poście wyżej sposób kształtowania deski przy pomocy frezarki jest najlepszy. Wymaga jednak zastosowania szablonu, po którym będziemy prowadzić narzędzie i odpowiedniej długości frez. Z "wolnej ręki"po linii prowadzi się bardzo trudno i wymaga to sporego doświadczenia, małego posuwu, dużej ostrożności / duże obroty i ostre narzędzie/ a także ostrego dobrej jakości freza i mocnej frezarki /1400-2000 W/. Powodzenia, pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
majcest
Posty: 49
Rejestracja: 2010-06-06, 17:27
Lokalizacja: Tr

Post autor: majcest » 2011-02-09, 22:42

Pozwólcie że odświeżę temat
Czy te piły będą się nadawały do cięcia dechy grubej na 5cm?
http://allegro.pl/pila-precyzyjna-wyrzy ... 0548.html
http://allegro.pl/pila-wlosowa-schwarzb ... 04792.html
A jakim frezem można ciąć taką dechę (mam dostęp do dużej frezarki stacjonarnej)?
Pozwólcie że odświeżę temat
Czy te piły będą się nadawały do cięcia dechy grubej na 5cm?
http://allegro.pl/pila-precyzyjna-wyrzy ... 00548.html
http://allegro.pl/pila-wlosowa-schwarzb ... 04792.html
A jakim frezem można ciąć taką dechę (mam dostęp do dużej frezarki stacjonarnej)?

Temat scalony
Ostatnio zmieniony 2012-01-11, 22:52 przez majcest, łącznie zmieniany 1 raz.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-02-10, 00:04

Zwykle jest tak, że max. grubość przecinanego materiału powinna mieścić sie w granicach skoku piły. Tak wyrzynarki jak i włosowej, ponieważ nie odprowadzany jest wiór z rzazu i brzeszczot zaczyna się kręcić, zamulać, palić itp. Można spróbować ciąć ruchem posuwisto- zwrotnym pozwalając wiórom wysypać się ze szczeliny, ale tracimy na precyzji cięcia. Kup nowa piłę do tas mówki i wytniesz wszystko co chcesz. To będzie najtaniej i najprościej. Do frezarki musisz jednak wykonać szablon jak radzi wilk, a poza tym musisz mieć pewność, że frez wyjdzie poza materiał -głębokość max. gdyż inaczej trudno będzie ustawić szablon po przeciwnej stronie jeżeli nie ma kołków ustalających. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
majcest
Posty: 49
Rejestracja: 2010-06-06, 17:27
Lokalizacja: Tr

Post autor: majcest » 2011-02-10, 18:31

poco pisze: Kup nowa piłę do tas mówki i wytniesz wszystko co chcesz. To będzie najtaniej i najprościej.
nie rozumiem :oops:
jak mam wycinać tylko piłą?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-02-10, 22:29

O kurde :oops: , ale dałem plamę. Pomyliłem Ciebie z autorem tematu, który napisał o posiadaniu takowej piły, potem czytałem dalej i tak sie zamotałem, że napisałem kretyński post. PRZEPRASZAM i proszę o wybaczenie. Widzisz, ja dużo elementów wycinam przy pomocy piły ramowej, takiej dawniej stosowanej przez stolarzy. Zakładam stosowny brzeszczot i tnę. A co do tych pił włośnicowych, to wybór należy do Ciebie. Jeżeli będziesz miał na nie robotę, to kup sobie taką, bo do małych detali, markerów itp. skomplikowanych elementów jest idealna. Jeszcze raz przepraszam za konfuzję jaka wywołałem swoim postem. :D Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
majcest
Posty: 49
Rejestracja: 2010-06-06, 17:27
Lokalizacja: Tr

Post autor: majcest » 2011-02-10, 22:35

Spoko nic się nie stało
dzięki za odpowiedz :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-02-10, 23:18

Pytanie. Czy nie masz możliwości skorzystać z obrabiarki u jakiegoś stolarza? Przecież Trójmiasto, to kawał terenu. Mam wprawdzie dużą rodzinę w Gdańsku i okolicach, ale żadne z nich ze stolarstwem nie miało styczności. Tereny Klukowa, Radarowa i okolice nie są mi znane pod tym względem. Myślę, że posiadając zwykłą piłę elektryczną ręczną można wycinać cuda wianki-jeżeli się ma doświadczenie :D Ma ona znaczny zasię -ok 65-70 mm czynnego cięcia, a dodatkowo prowadząc materiał poprzecznie do piły można frezować. Trzeba sobie jednak zrobić mały stolik i przykręcić piłę do niego, a włącznik zblokować i sznur z gniazdem połączyć do zewnętrznego włącznika. Taki mały kombajn. Stosując odpowiednie podkładki dystansowe i prowadnice można wiele elementów wyciąć bez szukania specjalnych narzędzi. Przeciąć na pół możesz nawet deskę grubości równej 2xmax. zasięg cięcia piły / obracając materiał po pierwszym przejściu o 180 deg i tnąc ponownie z drugiej strony przy tej samej bazie. Kształty wklęsłe i wypukłe wykonuję metodą frezowania piłą poprzecznie do brzeszczotu. Najpierw nacinam miejsce przy miejscu drewno które ma odpaść / robi sie taki grzebień/, wykruszam to co jest pomiędzy rzazami, a następnie staram się prostopadle do osi piły prowadzić detal wg narysowanego kształtu. Nie na gotowo, bo na gotowo wyprowadzam ręcznymi narzędziami lub frezarką górnowrzecionową. Nie mówię tu tylko o gitarze, ale w ogóle. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
Alu
Posty: 28
Rejestracja: 2011-12-28, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Alu » 2012-01-09, 22:46

Witam.

Posiadam do 2000 zł. Chciałbym zakupić jakąś fajną piłę taśmową. I tu kilka pytań :

Czy naprawdę taka piła sprawdza się dużo lepiej niż ręczna wyżynarka? Chodzi mi o bezproblemowe cięcie gdzie nie mam problemow z łukami i "zacinaniem" się piły..

Co możecie polecić z aktualnych modeli z allegro etc.?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2012-01-09, 23:09 przez Alu, łącznie zmieniany 1 raz.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-09, 23:07

Już kol. kombinat wskazał Ci co masz zrobić, ale będę wyrozumiały i podpowiem, że na aledrogo jest w granicach 1000 zł kilka pił. Z gwarancja masz piły za 1000 i 1049 zł, masz jakiegoś dewolta, masz flottjet. Polecam te w granicach 1000 zł nowe na gwarancji z wystarczającym jak do Twoich i nie tylko lutniczych potrzeb. Nie wskażę innych , bo pewnie koszty transportu będą wyższe niż wartość maszyny. Zastosuj się do zaleceń kombinataPozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-10, 20:54

Podczepię sie do tematu. Widziałem w innym temacie zdanie o tanich i o słabszych mocach piłach taśmowych. Czy takie 250-300W rzeczywiście do niczego się nie nadaje? Jakie moce potrzebne by były żeby dało rade 5-6 cm jesionu?
ODPOWIEDZ