Pickupy, kwestie konstrukcyjne, fizyka w przetwornikach

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2012-01-11, 00:47

Zenek_Spawacz pisze:To jest oczywiscie humb , tak jak humbem jest podwojny przetwornik precla i jest to dosc popularne rozwiazanie stosowane w zamiennikach singli. Mozna bez frezowania otworu zmienic singla na humba.
Mylisz się to jest sc. Nawet jak każda struna będzie miała osobną cewkę to dalej będzie sc
Dopiero jak na każdą strunę masz 2 cewki to będzie hb
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-11, 02:43

Humbucker nie polega na ilosci cewek na strune , a konstrukcji likwidujacej brum , taka jest zreszta jego nazwa - HUmbucker ... Single coil , znaczy pojedyncza cewka ...Gdy umiescisz dwie nie bedzie to singlecoil. Przetwornik precla to tzw "Split Humbucker" . Tak jest to interpretowane rowniez w literaturze fachowej :
Hetmuth Lemme ."Elektro-gitarren" strona 88.
Gdy cewki umieszczone sa jedna nad druga rzecz nazywa sie "Stacked Humbucker"
Helmuth Lemme - "Elektro-gitarren" strona 97
Wikipedia rowniez interpretuje w ten sposob. Humbucker precision to Split Humbucker a dwieszpule jedna nad druga to "Stacked Humbucker"
Oczywiscie nikt Ci nie narzuca nazwnictwa i mozesz interpretowac rzecz jak chcesz ale jest niebezpieczenstwo , ze w kregach fachowych nie bedziesz zrozumiany.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-11, 09:11

Proszę - kolejny przedstawiciel gatunku
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-11, 10:41

To właśnie dla uniknięcia rozmowy o drewnianych karabinach jestem zwolennikiem skorowidzu nazw stosowanych w opisach danego działu, aby nie było nieporozumień. Chodzi o popularne określenia, środowiskowe, regionalne i fachowe ujęte w ramy literatury np.opracowań fachowych. To rodzaj abecadła ułatwiającego czytanie ze zrozumieniem treści odnoszących się do danego problemu. Zwróćcie uwagę, jak merytoryka Zenka konkuruje z racjami rozmówców w sposób, który powinien być normą na forum. To jest również na tyle ważne, że tym samym obala sie mity i truizmy funkcjonujące tak z rozpędu i z czasem zaczynające żyć własnym życiem jako "prawdy objawione". Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-12, 16:28

Czy trzeba nawinąć jakąś określoną ilość zwojów drugiej cewki, żeby wyeliminowć brum? Nie intersowałem się jeszcze dokładnie ale chyba single 'noisless' mają coś z tym wspólnego. Chyba nie trzeba nawijać dwóch równych cewek, żeby uzyskać taki efekt? I pewnie brzmienie pozostało by bardziej singlowe.
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2012-08-24, 17:40

Zenek_Spawacz pisze:Humbucker nie polega na ilosci cewek na strune , a konstrukcji likwidujacej brum , taka jest zreszta jego nazwa - HUmbucker ... Single coil , znaczy pojedyncza cewka ...Gdy umiescisz dwie nie bedzie to singlecoil. Przetwornik precla to tzw "Split Humbucker" . Tak jest to interpretowane rowniez w literaturze fachowej :
Hetmuth Lemme ."Elektro-gitarren" strona 88.
Gdy cewki umieszczone sa jedna nad druga rzecz nazywa sie "Stacked Humbucker"
Helmuth Lemme - "Elektro-gitarren" strona 97
Wikipedia rowniez interpretuje w ten sposob. Humbucker precision to Split Humbucker a dwieszpule jedna nad druga to "Stacked Humbucker"
Oczywiscie nikt Ci nie narzuca nazwnictwa i mozesz interpretowac rzecz jak chcesz ale jest niebezpieczenstwo , ze w kregach fachowych nie bedziesz zrozumiany.
Wiem że stary wpis ale - sorry przeczytaj to co napisałem i swoją odpowiedź. Gdy cewki są umieszczone jedna nad drugą.... no właśnie to masz 2 cewki na strunę. Czyli wychodzi na moje :) To jeszcze raz humb to 2 cewki na strunę - i tyle. Jak na sześć strun dasz 6 cewek to będzie nadal single coil, bo jest jedna cewka na strunę. To czy jest indywidualna czy wspólna dla wszystkich dla fizyki jest bez znaczenia
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-08-26, 06:23

K-man , wiec napisz do wszystkich producentow przetwornikow typu Precision , zeby nie nazywali tego picka Split Humbucker bo Tobie sie to nie podoba , tam nie ma przeciez dwoch cewek na strune...
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2012-09-03, 19:43

czyli co? jak nie ma 2ch cewek tylko jedna to nadal jest humbucker? Chcesz powiedzieć że w jednej cewce pole samo się znosi? Kurcze jak to udowodnisz to dostaniesz Nobla :mrgreen:
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-09-03, 21:13

K-man , to meczace , takie wywazanie otwartych drzwi , dwie cewki odwrotnie nawiniete polaczane znosza brudy , sa dlatego humbuckerem .Precisiom split humbucker ma wlasnie dwie tak nawiniete cewki ale jest jednym przetwornikiem. Nie musisz miec dwoch cewek na strune ... Niektore "paluszki" jazz bass sa humbuckerami bo w ich obudowie jest konstrukcja zawierajaca dwie cewki po jednej na dwie struny. ALe mam propozycje. Nie chcesz tego zaakceptowac to nie ma problemu ... nazywaj split humbuckery singlami , mi jest to obojetne... Powyzej podalem przyklady roznych humbuckerow aby bylo obrazowo (stacked humbucker) i pokazac rozne mozliwosci i warianty. jezeli nawiniesz szesc cewek po jednej na kazda strune to masz dwie mozliwosci... Jezeli wszystkie sa nawiniete w ta sama strone bedzie to szesc single coili a jezeli trzy beda w jedna strone a trzy w druga powstanie uklad znaszacy zaklocenia tzw "Humbucker".
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2012-10-06, 19:43

przeczytaj co napisałeś - w pełni popierasz moje zdanie i właśnie o to chodzi - więc w czym problem?
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-10-07, 12:20

Znalazłem takie zdjęcie humba i aż mnie korci żeby to zrobić, mam kilka starych przetworników firmy Muza . Akurat mam zamiar wstawić humba bo stratocastera ale otwór w pickguardzie jest na singla. Tylko nie bardzo wiem jak względem siebie ustawić te cewki i czy komora korpusu ma wystarczającą głębokość . Śruby chyba wymienię na dłuższe ,żeby skręcić dwie cewki jednocześnie .
Załączniki
stacked.jpg
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2012-10-07, 13:31

Szkoda starych polskich przetworników na eksperymenty, takich już nie kupisz a próby własnych sił z konstruowaniem staked-humb mozna uprawiać na chińskich produktach.
Mogę odkupić stare przetworniki, mogę też zamienić je na jakieś no name.
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2012-10-09, 23:09

Andrzej pisze:Znalazłem takie zdjęcie humba i aż mnie korci żeby to zrobić, mam kilka starych przetworników firmy Muza . Akurat mam zamiar wstawić humba bo stratocastera ale otwór w pickguardzie jest na singla. Tylko nie bardzo wiem jak względem siebie ustawić te cewki i czy komora korpusu ma wystarczającą głębokość . Śruby chyba wymienię na dłuższe ,żeby skręcić dwie cewki jednocześnie .
Zainwestuj w kompas wstaw zgodnie z liniami pola i tyle :)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-10-10, 01:29

K-man pisze:przeczytaj co napisałeś - w pełni popierasz moje zdanie i właśnie o to chodzi - więc w czym problem?
Napisales , ze humb to koniecznie DWIE Cewki na strune a ja sie z tym nie zgadzam. Potrzebne sa Dwie cewki w ogole (niekoniecznie na strune) , zeby byl humbucker. One znosza brudy dzwiekowe nie ze struny a z sieci na przyklad.
Radar038
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-17, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Radar038 » 2012-10-14, 19:49

Z dziką rozkoszą je odkupię Pozdrawiam Robert
Drobnym Wiórkiem
ODPOWIEDZ