Pickupy, kwestie konstrukcyjne, fizyka w przetwornikach

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-09, 22:34

Dosc!
Bemol gdzie w Twoich postach zarzucajacych Apguitars bajkopisarstwo jest fizyka i konkretne wytlumaczenie ewentualnych jego bledow bo nie widze.
Ponadto to dzial ogloszen dalsza pyskowka nie ma sensu.
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-10, 18:09

Ja się nie wstydzę, może za ostro pojechałem po całości, ale mimo że ów człowiek zarzuca innym pisanie bzdur to nie potrafi w naukowy sposób tego dociec.Zresztą swoich produktów też nie potrafi obronić w w/w sposób ! Więc jaka to dyskusja ?? Ja ciągle czekam aż mi ów człowiek w sposób inżynierski udowodni że nie mam racji a on i owszem ! Mam dziwne przeczucie że sie nie doczekam.Chciałbym zobaczyć też ten sprzęt którym się podobno posługuje itd... czekam cierpliwie, ja też mam parę "asów" w rękawie :-)
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-10, 19:33

przecież napisałem żeby wyjaśnił dlaczego jego przetwornik który konstrukcyjnie jest raczej humbuckerem niż singlem brzmi jak singiel.Zapytałem też, co z charakterystycznym brzmieniem singla skoro napisał że przetworniki te mają więcej dołu bardziej mięsiste brzmienie o wiele lepszy atak itd... ? Przecież gitare z pojedynczymi przetwornikami ma się właśnie z powodu tego charakterystycznego brzmienia bardzo pożądanego w gatunkach takich jak różne odmiany reggae czy funku.Sam grałem w paru projektach z tego typu muzyką z naciskiem na reggae/ska/dub i doskonale wiem że taka gitara jest tam niemalże niezbedna, by uzyskać typowe "czakające" brzmienie.Na humbuckach też można ale to już nie to samo .Stwierdził także że pickupy aktywne są zawsze dwucewkowe, ok może najczęściej ale nie zawsze.Napisał też że aktywne przetworniki są "martwe" i ubogie w harmoniczne ze słabym atakiem , co nie jest prawdą gdyż istnieją aktywne pickupy o różnej charakterystyce, ciekaw jestem czy w tzw. ślepych testach odróżniłby przetwornik aktywny od pasywnego gdyby dostał gitarę i nie mógł sprawdzić co to jest tylko zagrać i ocenić.Jeszcze stwierdził że piszę bzdury w kwestii budowy przetworników.

Więc teraz czekam na INŻYNIERSKIE argumenty, najlepiej w kwestiach wybitnie technicznych by podparł to pewnymi danymi które przecież bez problemu może cdobyć skoro posiada urządzenia badawcze którymi się chwali na swojej witrynie.Przecież prowadzi pracownię badawczą tak jest czarno na białym napisane ! Zrobić sobie zdjęcie z ładną gitarą w towarzystwie kilkunastu dobrych wzmacniaczy każdy może

Ps.I nie piszcie przekomarzająco że ja nic nie pokazałem- bo wcale nie muszę ! Czy Wy jako ew. przyszli klienci musicie produkować pickupy by mieć coś do powiedzenia ?
Ja jak będę pisał o konkretnych właściwościach i sypał danymi to będę zawsze się starał pokazać ów dane na odpowiednim sprzęcie.Zresztą to ON się reklamuje i opisuje swoje produkty niech więc w sposób naukowy i bezsprzeczny pokaże że jest właśnie tak !
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-10, 21:17

Rzeczywiscie aktywne przetworniki maja w porownaniu z pasywami ograniczony zakres dynamiki ale to jest ogolnie znane i w kazdej sensownej publikacji o pickach o tych sie mowi.Nie trzeba do tego specjalnych badan... Byc moze wczesniej na rynku byly proby uaktywnienia przystawek jednocewkowych ale to chyba przeszlosc , ktore z obecnych sa singlami ?. Najwieksza firma produkujaca aktywy to EMG i tam o ile wiem nawet te picki , ktore wygladaja na single to w rzeczywistosci twory wieloszpulowe.
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-10, 21:49

No ale z tego co pamiętam to napisane zostało ŻE AKTYWNY PRZETWORNIK JEST ZAWSZE DWUCEWKOWY ! A nie że ZWYKLE są to dwucewkowe konstrukcje a to spora różnica.Poza tym byle jaki przetwornik pasywny też może mieć słaby atak i małą czułość.Tak się składa że ja lubię wiedzieć co się dzieje z sygnałem z przetwornika i lubię jak efekty słuchowe mogę porównać z danymi jakie dostarczają tak proste urządzenia jak oscyloskop czy analizator widma nawet w postaci programu komputerowego - choć oczywiście wyniki są wtedy jednak ciut przekłamane.

http://www.gewamusic.com/pl/marken/scha ... 21430.html

masz przykład ! Tam na 101% jest pojedyncze uzwojenie nawet widziałem taki pickup w przysłowiowych "kawałkach" więc akurat tego jestem pewien.Są także single aktywne do gitar basowych a nawet akustycznych.Mam pokazywać po kolei ? A może mam kupić (stracić kasę :-)) i komisyjnie przeciąć i pokazać ?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-10, 22:26

Bemol sorry ale nie chrzan !!!! Przetwornik z Twojego linku nie jest singlecoilem! Okreslenie single coil odnosi sie tu TYLKO I WYLACZNIE do ksztaltu. Ten pickup MA DWA UZWOJENIA. Jedno nad drugim , wiec jezeli widziales ten pickup w kawalkach to jedna szpula Ci sie gdzies zgubila ...
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-10, 22:33

To daj dowód na to że tam są dwie szpule !

Zresztą nieważne, nie ma sensu prowadzić dyskusji podajesz argumenty i jak grochem o ścianę.Róbta co chceta ja wysiadam.Ograniczę się tylko do czytania.

Pozdrawiam i co zlego to nie ja
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-10, 22:35

Ze strony Schallera o picku SA:
"Brummfreier Sound durch Einsatz von 2 übereinander gestapelten Spulen."

Alles klar ?
Hast du die Sache begriffen ?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-10, 23:04

Bemol ! Nie zachowuj sie jak neurastenik tylko czytaj dokladnie opisy. Znalazles u handlarza przystawke Schallera w rubryce Singlecoil bez zerkniecia na charakterystyke techniczna u producenta. A tam stoi jak wol , dwie cewki! To stara metoda handlowa podawania zamiennikow singli , nawet tych ktore sa w rzeczywistosci humbuckerami w tej rubryce z tej prostej przyczyny , ze klient nie bedzie ich gdzie indziej szukal.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-01-10, 23:15

Z tymi singlami to też jest różnie, ja mam singla który ma dwie krótkie cewki . Jedna jest dla strun basowych a druga dla strun wiolinowych .Przetwornik ten ma ponad 30 lat i był zamontowany przy mostku ,pokazywałem go kiedyś lutnikowi i dziwił się bo pierwszy raz widział taką konstrukcję , a jednocześnie stwierdził że to musi być niezłe rozwiązanie ze względu na odmienną charakterystykę i częstotliwość drgań strun basowych i wiolinowych . Jest to konstrukcja J.Jakubiszyna . Mam pytanie skoro są tam dwie cewki to jest to już chumb? czy jeszcze singiel ? taki przetwornik to niby nic nowego bo takie konstrukcje są w basach jednak u mnie jest to jednej w obudowie typu singiel .
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-10, 23:19

To jest oczywiscie humb , tak jak humbem jest podwojny przetwornik precla i jest to dosc popularne rozwiazanie stosowane w zamiennikach singli. Mozna bez frezowania otworu zmienic singla na humba.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-01-10, 23:36

Niby tak , ale minihumb w obudowie singla (chotrail )ma dwie mini cewki jedna przy drugiej i każda zbiera sygnał ze wszystkich strun .Mój przetwornik ma krótkie cewki (każda obejmuje tylko trzy struny ) podobnie tak jak w preclu każda zbiera sygnał z dwóch strun . Jak go rozbroję to wkleje zdjęcia bo już zgłupiałem :-D
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-11, 00:33

Single coil to w tlumaczeniu - jedna cewka , a humbucker to "likwidator brumu" . Humbuckerem bedzie zarowno picek P.bass jak i mini humb. Oba maja dwie cewki nawiniete w dwu roznych kierunkach i magnesy zwrocone sa w kierunku strun odwrotnymi biegunami. "Likwidatorem brumu" bedzie rowniez przetwornik majacy dwie cewki bez dodatkowych magnesow. Efekt humba otrzymamy laczac dwa single o odmiennych polaryzacjach i odwrotnym nawinieciu (srodkowy singiel w stracie jest wlasnie tak skonstruowany)...
ODPOWIEDZ