Kilka pytań laika

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Kilka pytań laika

Post autor: sczmur » 2010-04-25, 11:28

Poszukuje danych/instrukcji odnośnie przełączników 3 pozycyjnych do przetworników Merlin Eclipse. Interesuje mnie schemat(nie koniecznie profesjonalny ale też nie pogardzę) jak zamontować taki przełącznik.
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2010-04-25, 11:39

na stronie producenta masz schematy :)
Schmeichelq
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-06, 11:52
Lokalizacja: Radom

Post autor: Schmeichelq » 2011-11-02, 23:32

Nie chciałem tworzyć nowego tematu więc zapytam tutaj. Czy mógłby ktoś z kolegów opisać przetwornik typu soapbar? Chciałem zbudować bas 3 strunowy i w większości projektów jakie znalazłem w sieci np http://www.avbasses.cz/3BOKP.htm stosowany jest tego typu pickup. Czym różni się on od singli, humbuckerów. Czy do gitary 3 strunowej można zastosować jakiś inny przetwornik?
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2011-11-03, 00:17

Soapbar to singiel ale nieco inny niż np. fenderowski. Ma pojedynczą cewkę ale dwa magnesy pomiedzy którymi znajduja się te "pręty" czy też śrubki
Obrazek. W związku z tym ma nieco inne brzmienie. Coś pomiędzy zwykłym singlem a humbackerem. Najlepiej pooglądać nagrania np. na YouTube.
Do tej gitary możesz zastosować przetwornik jaki Ci się zamarzy, zależy które brzmienie Ci się spodoba. No i oczywiście będzie węższy bo tylko na 3 struny.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-11-03, 00:26

Okreslenie "Soapbar" (w tlumaczeniu mydelko) jest raczej opisem ksztaltu jaki ma przystawka. Soapbarem nazywa sie picka P90 firmy Gibson na przyklad . Jest to konstrukcja typu single coil. Rowniez humbuckery o ksztalcie takim jak pokazales w linku sa tak nazywane (przykladem bedzie Delano SBC HE Dual coil soapbar) . Rzecz jest wiec nieco nieprecyzyjna poniewaz nie okresla jakiegos konkretnego typu przystawki a tylko jej forme.
Do basu trzystrunowego szukalbym pickow z klinga a nie magnesami punktowymi.
Zebranie dzwieku bedzie wtedy rownomierne . Mozesz spokojnie uzyc do budowy latwiej dostepnych przystawek gitarowych , majacych taka konstrukcje.
Schmeichelq
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-06, 11:52
Lokalizacja: Radom

Post autor: Schmeichelq » 2012-01-23, 19:54

Tak jak wspomniałem wyżej przymierzam się do zbudowania basu trzystrunowego. Potrzebuję rady odnośnie przetworników. Czy lepiej będzie zastosować split coil jak w preclu czy mogę te same przetworniki rozdzielić i zastosować przy mostku i szyjce. W tym drugim przypadku martwi mnie tylko szerokość przetwornika i czy ogarnie "aż" 3 struny. Podpowiedzcie co lepsze :) Dołączam obrazki zrobione na szybko.
Załączniki
projekt.JPG
projekt2.JPG
ODPOWIEDZ