Humbucker Muza Rock

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Humbucker Muza Rock

Post autor: mtness » 2014-02-28, 20:16

Zainspirowany opinią szanownego użytkownika poco na temat picka jak w temacie (cyt. "sygnał jak byk" ;-)) przy okazji wymiany zepsutego potencjometru głośności przyjrzałem się bliżej rzeczonemu i oto co ujrzałem: Ma toto dwa zestawy kabli (identyczne) wychodzące z dwóch połączonych zapewne jedynie obudową (również identycznych) singli. Fotki (sorry za jakość - robione telefonem bez lampy przy sztucznym świetle) ilustrują wydłubanego z mojej Trelli hambakiera. Każdy z zestawów kabli wychodzących z zespolonych singli zawiera: oplot ekranujący (masę), kabelek w czerwonej koszulce oraz kabelek w przeźroczystej koszulce.
Podłączone to było w ten sposób, że oba oploty wraz z czerwonymi kabelkami były zlutowane razem i potem do masy (obudowy potencjometru) a kabelki przeźroczyste też zlutowane razem i potem jako sygnał do nóżki potencjometru.
No i teraz pytania:
1) Czy to jest jeszcze humbucker? Z tego co wyczytałem druga z cewek powinna mieć magnes o odwróconej biegunowości w stosunku do pierwszej celem eliminacji przydźwięku, a tu mamy chyba po prostu dwa identyczne i niezależne single?
2) Czy humbucker był połączony prawidłowo, a jeżeli nie, to jak powinien być podłączony?
3) Czy ma ktoś jakiś pomysł na rozłączanie cewek? Chcę wywalić potencjometr od tonu i w jego miejsce wstawić 2-pozycyjny przełącznik pozostawiając jedynie volume ewentualnie z filtrem treble (normalnie dałbym potka push-pull, ale muszę czymś zapełnić nadprogramową dziurę).
Załączniki
Zdjęcie0041.jpg
Zdjęcie0039.jpg
Zdjęcie0038.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-03-01, 07:40

To jest humbucker z rozłączanymi cewkami.
Taka konstrukcja pozwala na kombinacyjne połączenie wzajemne cewek (szeregowo, równolegle, zmiana kierunku sygnału) pozwalające samodzielnie formować sygnał wyjściowy.
Nie wiem, czy w Twoim właściwie są spolaryzowane bieguny, ale w moim na pewno.
W latach świetności Muzy prowadziłem handel artykułami muzycznymi i trochę tego towaru sprzedałem. Zaopatrzenie prosto z Poznania.
Jakie piękne gitary "stratopodobne" były dostępne w Poznaniu! Ale cena zaporowa. A może to były oryginały?,to trudno mi dzisiaj po tylu latach powiedzieć; mogłem tylko popatrzeć , bez dotykania. W każdym razie śliniłem się patrząc na to co było poza moim zasięgiem. :mrgreen:
Biegunowość możesz sprawdzić dowolną metodą wykorzystując zjawisko magnesowania.
Co do sposobu łączenia cewek jest tyle informacji, że było by offtop powielać czyjeś teksty.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Post autor: mtness » 2014-03-01, 15:38

Czyli pozostaje mi metoda prób i błędów, chyba że jeszcze ktoś się zlituje... :-P

Proszę o zrozumienie, bo choć zdaję sobie sprawę, że niektóre pytania mogą wydawać niedorzeczne, dyletanckie wręcz, to jednak nie zadawałbym ich gdybym miał pojęcie i gdybym wcześniej nie przekopał internetu, czy nawet tego forum w poszukiwaniu odpowiedzi. W necie jest mnóstwo najprzeróżniejszych schematów podłączeń humbuckerów najprzeróżniejszych producentów, jednak takiego wynalazku jak Muza Rock po prostu nikt nie przewidział.
Gdyby każdy miał się przekopywać przez tony informacji (nie zawsze rzetelnych) na własną rękę, czy też próbować poznawać od podstaw zasady elektrotechniki to wówczas nie pytałby mądrzejszych :-/.

Abstrahując: zależy mi na tym, żeby humbucker pracował jak klasyczny humb i żeby była możliwość odłączania jednej z cewek (zostawiając np. tą bliżej mostka).

Gdzieś tam jeszcze wyczytałem że takie humby z dwiema osobnymi żyłami, to nie Muza a Presto. I znowu nie wiem czy to takiej informacji można kategorycznie zawierzyć.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2014-03-01, 16:55

Może to ci trochę rozjaśni temat http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.p ... 3fb3cb329b
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2014-03-01, 18:21

Akurat ten stary wątek dotyczył przetwornika S560 a ten temat dotyczy S570. To dwie różne konstrukcje.
Dziwię się pytaniom stawianym przez mtnessa. Wystarczy dobrze się przyjrzeć, aby przekonać się, że to nie dwa zwykła single. Pod cewkami jest jeden wspólny magnes sztabkowy i z racji swojego położenia względem nadbiegunników, polaryzacja będzie przeciwna dla każdej cewki, zatem jest to humbucker.
Nie jest to jakiś wynalazek, tylko klasyczny humbucker, wzorowany na DP100 a tego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.
Przetworniki te miały wyprowadzenia albo jednym przewodem, wtedy cewki były połączone na stałe szeregowo albo jak w tym przypadku wyprowadzenia dla każdej cewki osobno i wtedy możliwość połączeń pozostaje w rękach użytkownika.
Jeżeli połączenie biały do białego a reszta do masy było oryginalne, to był to dziwny układ. Bez sensu jest montować humbuckera aby cewki połączyć na stałe równolegle.
Możliwość konfiguracji jest tu spora, schematy identyczne jak przy humbuckerach, w sieci jest ich mnóstwo, nie ma sensu tego tu powielać.
A z Presto to jest tak, że robili podróbkę Muzy ale oficjalnie się do tego nie przyznają. Natomiast badając zarówno Muzę jak i Presto można stwierdzić ich niemal identyczna konstrukcję. Podobnie mogło być z Mayonesami, ale ich odpowiedniki były znacznie później. W czasach gdy Muza produkowała S570, Mayones składał przetworniki z magnesów od zamków meblowych.
pickups
Posty: 180
Rejestracja: 2013-04-11, 18:59
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: pickups » 2014-03-01, 21:35

Polaryzację biegunów można łatwo sprawdzić kompasem za parę zł.
W tym humbuckerze jest jednak coś oryginalnego - podwójne mocowanie (na dwóch śrubkach) z jednej strony ramki. To dobry pomysł - stabilizuje położenie przetwornika wzdłuż strun dając jednocześnie możliwość korekty kąta.
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Post autor: mtness » 2014-03-01, 23:10

pickups pisze:Polaryzację biegunów można łatwo sprawdzić kompasem za parę zł.
Można nawet i magnesem z szafki ;-).
Tak czy inaczej proszę się na mnie nie oburzać, że nie znam rzeczy, które Wam się wydają podstawowe. Na tym forum widziałem, jak ludzie zadawali głupsze pytania. Do tej pory nie miałem styczności z tym humbem a takie okabelkowanie widziałem po raz pierwszy. Do tej pory też gitary i osprzęt do nich traktowałem jak narzędzie (a nie cel sam w sobie) a jeżeli zmieniałem pickupy to zgodnie z ulotką dołączoną do produktu :-P.
Tak czy inaczej wykombinowałem coś takiego. Nie wiem czy osiągnę to co zamierzałem, czy dalej trzeba będzie pacanowi kłaść łopatą do głowy (o ile jeszcze nikt się nie zniechęcił) :lol:
Załączniki
diagram.jpg
zamiast koloru białego (przeźroczystego) jest żółty
pickups
Posty: 180
Rejestracja: 2013-04-11, 18:59
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: pickups » 2014-03-01, 23:38

To klasyczny układ zwierania jednej cewki humbuckera do masy.
Na stronie http://www.humless.strefa.pl/index-3.htm - DODATEK podaję alternatywny, sprawdzony przeze mnie sposób przełączania cewek humbuckera.

Nie mogę natomiast się wypowiedzieć odnośnie kolejności podłączeń przewodów żółty-czerwony, bo nie wiem w jakich fazach nawinięte są cewki. Najlepiej sprawdzić to doświadczalnie załączając dwie cewki humbuckera i sprawdzając, po zbliżeniu do drgającej struny, czy sygnał jest właściwy. W przypadku braku sygnału należy zamienić kolejność wyprowadzeń jednej z cewek.
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Post autor: mtness » 2014-03-02, 00:06

Dzięki x100 za instrukcje.
Jak pisałem we wcześniejszym poście, w gitarze cewki były połączone jak się okazuje równolegle poprzez zwarcie obu czerwonych z masą a żółte (a właściwie przeźroczyste) zlutowane razem na pierwszej nóżce potencjometru. Sygnał owszem był, ale hałasu i sprzęgów było tyle jakby dziesięciu Claptonów grało na raz "Laylę" :-P.
Polutuję to w poniedziałek jak zakupię przełącznik i wykorzystam Twój schemacik.
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Post autor: mtness » 2014-03-03, 20:00

Post pod postem, chrzanić to :-P.
Polutowałem, działa, ale brzmienie... hmm... :-/
Porównując do tego Dimarzio, o którym pisze vintage, równie dobrze schemat może wyglądać tak jak na załączonym nowym rysunku, pod warunkiem oczywiście, że dobrze strzeliłem co "start", a co "finish". Wszędzie (jak i tu) wszyscy mądrzy, a każdy głupi - no ale przecież tyle o tym było, że po co pisać... :-x
Ofcoz dla pickups, za jakże eleganckie rozwiązanie rozłączania cewek browar poleciał. :->
Zdrówka.
Załączniki
diagram3.jpg
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2014-03-04, 18:40

W/g tego schematu w położeniu "single" nie ma ekranowania.
W położeniu "humb" cewki pracują w przeciwfazie, czyli sygnał nie jest sumą a wypadkową, chyba że tak miało być.
Oplot zawsze musi iść do masy na stałe to podstawa ekranowania.
A jeżeli chcesz aby ten przetwornik pracował z maksymalnymi jego możliwościami, to zamień przewody w dolnej cewce. Czyli "N finish" ma być połączony z "S start" a "S finish" do masy.
pickups
Posty: 180
Rejestracja: 2013-04-11, 18:59
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: pickups » 2014-03-04, 19:51

No to zdrówko, Mtness :)
Uwaga Vintage co do podłączenia ekranu jest słuszna.
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Post autor: mtness » 2014-03-04, 23:37

Nosz pani negocjowalnego afektu, zwariować można, hehe :-D
Sugerowałem się tym schematem: http://diy-fever.com/wordpress/wp-conte ... _codes.png
...i tym schematem: http://www.ibanez.com/supportResources/ ... W97051.gif
No w końcu schematy niby dla Dimarzio :-P.
Reasumując Muza S570, żeby pracować jak pełnoprawny humbucker z mocnym sygnałem i eliminacją brumów powinien być podłączony:
- biały z górnej cewki jako sygnał
- czerwony z górnej i biały z dolnej cewki zgrzane razem
- czerwony z dolnej cewki do masy
Vintage - też browar za podjęcie rękawicy :-).
EOT (mam nadzieję)
ODPOWIEDZ