Ekranowanie, pętla masy, brumienie

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 09:49

napiszę jeszcze raz bo może nie doczytałeś - najciekawsze jest to,ze dotykając mostka brum sie jeszcze bardziej wzmaga, a dotykając obudowy jacka podłaczonego do gitary przestaje brumieć w ogóle i jest pieknie, ale wtedy nie mam ręki do grania :D

Czyli może faktycznie brakuje tylko tego połaczenia pomiędzy puszkami potów.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 11:00

Ok, nie gniewaj się że z choinki się urywam, też w pracy jestem;) Powiedz, czy most połączony jest galwanicznie z obwodem masy?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 11:04

Teraz mnie zastrzeliłeś... galwanicznie?? Znaczy że jak?
Komora jest pod mostkiem więc ekranując ją wyjechałem z ekranem tak, aby przykręcony mostek leżał na tym ekranie i stykał się z nim. Sam ekran przewodem jest połączony z masą na obudowie potka. Wiem - nie sprawdzałem przejśc wczoraj, póżno było i łeb mnie już bolał i marzyłem tylko o łózku :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 11:28

Abstrachując od tego jak jest teraz powiem jak sądzę, że powinno być, aby było najlepiej.

ok, powinno być tak, że ekran to ekran, a masa to masa. Ekran musi być podłączony do masy w jednym miejscu (najlepiej). Jest to układ pasywny i ma to poziom odniesienia napięć zmiennych. Więc połącz galwanicznie (dolutuj ewentualnie mocno dociśnij) wszystkie metalowe elementy o dużych gabarytach czyli most, gniazdo, puszki potencjometrów. Do tego oczywiście połączone będą masy pikapów poprzez selektor (przełącznik). Wiem, że to brzmi dziwnie, że most jest częścią obzodu:)

Teraz ekran. Ekran osłania potencjałem masy przewody sygnałowe i dlatego musi być podłączony do masy obwodu, bo inaczej nie będzie działał, a wręcz szkodził. Polecam cieniutki przewód mikrofonowy, który ma ekran, ewentualnie skręcaj przewody sygnałowe idące od pickapa (jeśli nie są w oplocie ekranującym. Ekranowanie komór przetwornika jest dobre (dobrze wykonane), ale nie niezbędne.

Dotykając dłonią do gniazda dajesz obwodowi dużo masy bo masz kontakt z ziemią i jesteś na podobnym potencjale co zero wzmacniacza. To samo powinno się dziać dotykając dłonią mostu, dlatego pytałem czy most jest podlutowany do obwodu masy. Samo przyleganie mostu do folii ekranującej może być niepewne. zrób tak (jak nie chcesz rozkręcać) połącz kawałkiem druta gniazdo i mostek na zewnątrz i zobacz czy jest ok. Jak się zmieni to masz rozwiązanie.

p
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 11:31

przepraszam za bezsensowne (niegramatyczne zdanie : Jest to układ pasywny...)

reszta powinna byc logiczna, choć fachowcy mogą się przyczepić do terminologii;) W każdym razie kluczem do eliminacji (minimalizacji) przydźwięku jest prowadzenie masy.

[ Komentarz dodany przez: kombinat: 2013-02-22, 11:53 ]
Proszę używać funkcji zmień.
pozdrowienia
Piotr
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 11:51

Tak jak mój imiennik (i o dziwo drugi człon tez się zgadza Ch) twierdzę że trzeba oddzielić masę ekranujacą od masy sygnałowej tak więc mostek powinien być podłączony do punktu masy nie koniecznie do obudowy potencjometra. Choćby do masy gniazda Jack
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 11:52

Jeszcze jedno mi się nasunęło,

jeśli przypadkiem okaże się, że most był słabo podłączony z masą układu pikapów to problem powinien zniknąć tak jak znika, gdy dotykasz gniazda. Ale to nie wszystko. Wiadomo, że ręka bardzo często dotyka strun lub/i mostu i masę dodajemy. Ale czasem puszcza się struny i rękę od mostka też się odrywa. Więc przydźwięk wróci na tę chwilę. Wtedy dużo pomaga na prawdę dobry przewód (kabel gitarowy), taki za 10zł za metr z dobrym ekranem. I do tego dobre wtyki jak Amphenol czy Neutrik;) Bo słaby kabel może być przyczyna kłopotów z brumem także. A w korpusie też ekranowane lub skręcone ciasno ze sobą.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-02-22, 12:07

Temat sie rozwinal :-D
Jedno haslo do wygooglania - petla masy.
Czesty blad przy ekranowaniu.
Koledzy wszystko powyzej napisali, chodzi o to, aby masy sie nie dublowaly. Kazdy element z osobna podlaczamy do jednego wspolnego wezla, moze to byc np. masa jacka, albo potu glosnosci.
Gdybac chyba dalej nie ma co, Piniu, lutownica w dlon i jedziesz ;-).
Napisalbym, zebys dal znac, co wyszlo, ale i tak dasz.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 12:14

No tak.. wsio jasne tylko sie troche zakręciłem z komorami bo z tego co PiotrCh piszesz to ekranów komór nie mam podłaczać do masy tak? - czy coś zle zrozumiałem...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 12:16

Ekran nie połączony z masą nie jest ekranem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 12:20

Pętla masy to zjawisko nie do ogarnięcia dla śmiertelnika, pętle te tworzą się w przeróżne sposoby... ja za mały jestem, żeby ogarnąć ten temat i tylko szukam sposobów praktycznych ich eliminowania. Na początek połączyłbym przewodem w sposób pewny most i gniazdo jack (masę). Oczywiście ekrany komór i ekrany przewodów w jednym miejscu do masy.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 12:30

OK. Czyli wsio tak jak mam. posprawdzam wszystko, pomierzę, po drodze z pracy wpadnę do sklepu - może dostane ekranowane przewody i dokupie 220 kOhm co by ten modzik przepięciowy jeszcze wsadzić. To na razie tyle. Do wieczora ;)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 12:34

Kombinat,
dzięki za uwagę.

Z pewnością masz rację. Pobierając masę z układu (dotykając dobrze podłączonego mostka z masą sieci energetycznej) powinniśmy "masować" nasze ciało. Jednak zawsze jakieś połączenie z ziemią mamy a ona wyznacza potencjał masy dla sieci...tak w uproszczeniu. Jakby o tym nie pisać, to zawsze można z innej strony - poprawniej zjawisko przedstawić. Gdzieś w tych okolicach moje zrozumienie się kończy:) Żeby nie namieszać, obstaję tylko przy wskazówkach praktycznych, a wyjaśnienia zostawiam fachowcom:)

pozdrawiam i życzę wyeliminowania przydźwięku - bo on zawsze drażni.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-23, 10:27

Do póznego wieczora bawiłem się z tym wczoraj. O ile ekranowane kabelki, nowe potencjometry i nowe kondensatory załatwiły sprawę, o tyle nie mogłem dojsc do ładu z podłączeniem przełącznika. na wszystkich schematach "oryginalnych" końcówki przełącznika są pokazane zupełnie odwrotnie niż ja mam w swoim. Mianowicie jak spojrzycie na schemat jakis to lewe styki są wyżej od prawych i wtedy tam sie odpowiednio mostkuje itp. U mnie styki lewe są nizej przez co przesunięcie wszystkiego jest w drugą stronę. Oczywiście próbowałem jakość odwrócić wszystko i metodą prób i błędów jakoś to do kupy połączyć,zeby działało, ale zawsze działał mi albo jeden przetwornik oraz dwa a drugi już nie. Zacząłem szukać i znalazłem schemat poniżej który załatwił sprawę. Teraz wszystko ładnie działa i nie brumi nic a nic. Do kabelka masy mostka dołożyłem też ten mały układzik przepięciowy.
Dzięki wszystkim za pomoc. Teraz lecę szukać jakiegoś aparatu po znajomych :)
Załączniki
1290344b9fa0310677c.jpg
ODPOWIEDZ