co to za technologia przetworników

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

co to za technologia przetworników

Post autor: poco » 2012-05-04, 11:07

Znalazłem dosyć dawno temat nowoczesnych przetworników w technologii aluminoton, jeżeli źle , to proszę poprawić. Zastanawia mnie co to za wynalazek i jak to się je. Nie znam angielskiego na tyle, aby kminić treść z języka mówionego i dlatego zapodaję link do początku tematu. Może to będzie rewolucja w przetwornikach?.

http://www.youtube.com/watch?v=ZI8sMJVj ... re=related
Pozdrawiam, Ryszard
Ostatnio zmieniony 2012-05-05, 11:27 przez poco, łącznie zmieniany 2 razy.
via vita curva est
Awatar użytkownika
Pitor
Posty: 15
Rejestracja: 2010-06-21, 15:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Pitor » 2012-05-04, 13:13

W tym wszystkim chodzi o to ze ta aluminiowa ramka "robi za" 1 uzwojenie, na środku masz magnesy które widać, pickup ten jest cichszy, posiada większą siłę sygnału wyjściowego, jest bardziej czuły na artykulacje, posiada większe zróżnicowanie tonalne, i jak widać jest lżejszy od normalnego humba. Takie moje tłumaczenie z filmiku tego wynalazku. ;-)

Pozdrawiam,
Piotr
szkodnik
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-19, 18:30
Lokalizacja: 3-City

Post autor: szkodnik » 2012-08-20, 20:48

Teoretycznie z filmików tak wynika, ale w moim odczuciu grają tak jakoś dziwnie, brzmienie nie ma głębi, duża ilość góry i dziwnego dołu z bardzo ograniczonym środkiem, który moim zdaniem jest bardzo ważny w całym "kształcie" brzmienia. Grałem trochę na tych singlach i humbach i jak dla mnie więcej techniki niż muzyki i brzmienia :-).

Pozdrawiam Panowie Lutniczowie :-)
glad123
Posty: 54
Rejestracja: 2012-07-27, 14:14
Lokalizacja: F.H.U.P BEMOL

Post autor: glad123 » 2012-08-20, 22:11

Już niebawem kolejna odsłona kolejnej nowej starej technologii , mianowicie facet w stanach wpadł na pomysł by dla kazdej struny zrobic osobny przetwornik , tak sie trudził nad tym zagadnieniem az wpadł w koncu na pomysł dosyć znany i stary a wzorowany na starej słuchawce telefonicznej , niebawem bedzie pewnie o tym głosno .
Ostatnio zmieniony 2012-08-22, 09:52 przez glad123, łącznie zmieniany 2 razy.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-20, 22:40

Takie przetworniki robiłem w początku lat 70-tych ze słuchawek wojskowych, takich z metalową membraną. Magnes wygięty był w kształt litery U i na te "nadbiegunniki" nałożone były cewki na bakelitowych karkasach. Nie zdawały egzaminu w moim wykonaniu, a poza tym był za duży rozstaw magnesów i pierdziało to jak sto dzikich.
Inna rzecz, że teraz mamy lepsze technologie i to może wypalić. Pozostaje pytanie jaka będzie polaryzacja pola magnetycznego w tych wynalazkach, ale możliwości łączenia cewek nieograniczone.
Gdyby to było takie oczywiste, skuteczne, efektywne i proste, to już dawno by je produkowano.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-08-21, 04:58

Jest wiele technologii , ktore nie sa stosowane a mozna... Na przyklad uklad elektrodynamiczny , mial taki Eberhard Weber kiedys w swoim basie. Gadal bardzo ladnie. Wykonawca byl znany niemiecki lutnik Coura...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-21, 14:50

Na czym miał on polegać, albo inaczej , czym się charakteryzował od strony technicznej i efektów brzmieniowych. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ