Minimalistyczne zabezpieczenie powierzchni - jak to zrobić?

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

eeo
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-06, 02:45
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Minimalistyczne zabezpieczenie powierzchni - jak to zrobić?

Post autor: eeo » 2018-10-05, 13:25

Pozdrawiam.
Przemysłowo wyprodukowaną gitarę akustyczną, klasy niewysokiej a nienajniższej, z założeniem odkrycia 'prawdy' wizualnej, brzmieniowej, organoleptycznej oraz eksperymentu - pozbawiłem syntetycznych powłok lakierniczych do gołego drewna. Użyłem cykliny i paierów ściernych kończąc na gradacji 1000. Powierzchnia ma gładkość zadowalającą, przy okazji wykończenie gryfu i progów dopasowałem do swoich preferencji. Chciałbym zabezpieczyć w sposób, który jak najmniej wpłynie na brzmienie, wygląd i wrażenie organoleptyczne, które daje powierzchnia surowego drewna.
Jaka technika wykończenia może być najbardziej minimalistyczna? Czy wystarczyłaby tu np cienka warstwa (kilka warstw) wysoko rozcieńczonego szelaku? A może olej - jaki? A może wosk pszczeli?
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Minimalistyczne zabezpieczenie powierzchni - jak to zrob

Post autor: michqq » 2018-10-05, 15:13

Chciałbym zabezpieczyć w sposób, który jak najmniej wpłynie na brzmienie, wygląd i wrażenie organoleptyczne, które daje powierzchnia surowego drewna.

W skrzypcach tradycyjnie pozostawia się gołe ale wypolerowane do gładkości drewno na szyjce. Najczęściej zabezpiecza się to miejsce samym olejem lnianym.
olej - jaki?
Niektóre źródła podają że lepiej zamiast oleju spożywczego używaćć oleju lnianego ze sklepu z materiałami dla plastyków, który jest odpowiednio oczyszczony odkwaszony i przygotowany do schnięcia (wygrzany)

Plastykom też zależy na schnięciu i na stuletniej trwałości malarstwa olejnego.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ