Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Dorino
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-02, 12:54
Lokalizacja: Warszawa

Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: Dorino » 2016-03-01, 20:30

Witam ponownie,

Rok temu, jeden z tutejszych Forumowiczów wyfrezował mi korpus gitary elektrycznej. Przygotowanie procesu technologicznego obróbki frezarskiej korpusu gitary było tematem pracy inżynierskiej na uczelni. Teraz dopiero postanowiłem położyć lakier, ale zanim to zrobię chciałbym zebrać podpisy "fajniejszych" wykładowców na tylnej stronie korpusu a dopiero na to położyć lakier. Mam dwa pytania.

1. Czy jest ktoś chętny wykonania usługi lakierowania? (pokrywam wszystkie niezbędne koszty, lakier poliuretanowy, przezroczysty)
2. Czy zastosowanie nieodpowiedniego długopisu, albo markeru może w jakiś sposób utrudnić proces lakierowania? Czy obojętne jest czym podpisze? Czy trzeba jakoś przygotować powierzchnię pod podpis żeby nie trzeba było tego robić po zebraniu podpisów (co mogłoby zniszczyć podpis)

Z góry dziękuję :)
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: Victor » 2016-03-01, 21:40

Rozumiem, że to ma być bardziej pamiątka niż instrument (z możliwością grania). Może by tak zastosować lakier akrylowy, chyba nie powinien rozpuścić tuszu.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: poco » 2016-03-01, 22:46

Zrób próbę z takim miksem - nie wiem jak będzie wyglądała po lakierowaniu, czyli, czy surowe drewno, czy kolor? Ale zacznę niezależnie od, czyli 1. to wszystko co idzie do zagruntowania powierzchni przed lakierem bezbarwnym; 2.lakier caponowy 2-3 warstwy; 3. szlif międzywarstwowy na cacy; 4. napisy mazakiem permanentnym; 5. lakier bezbarwny wodorozcieńczalny (hydrolakier) 2 -3 x cienko; 6. szlif międzywarstwowy na cacy; 7 lakier bezbarwny jaki chcesz (nawet poliester), gdyż tego hydrolakieru raczej nie ruszy byle rozcieńczalnik, ale to musi być dobrze wyschnięte przed ostatnim lakierowaniem!8. polerka.
Zaproponowałem lakier wodorozcieńczalny akrylowy, jako jedyny nie zawierający rozcieńczalników mogących rozmywać tusz mazaka.
Tę "kombinację alpejską" ;-) :-D wykonaj na obcym materiale celem sprawdzenia koncepcji, bo ja też nie wiem, co wyjdzie z tego. Nigdy takiej potrzeby nie miałem, ale w oparciu o doświadczenie z wymienionymi lakierami przypuszczam, że da radę.
Możesz jeszcze zadzwonić, wysłać zapytanie do producentów lakierów z przedstawieniem problemu, ale nie podawać przedmiotu do takiej dekoracji, bo zaczną wydziwiać. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: PiotrCh » 2016-03-01, 22:55

Koniecznie zapodaj link do pracy inżynierskiej - koledzy zrobią recenzję;)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: poco » 2016-03-02, 00:05

Zapomniałem dopisać do tej mojej "tyrady", że ten lakier wodorozcieńczalny stosuje moja córka do dekupażu na meblach kuchennych. Przyklejanie i jednoczesne lakierowanie "wyrywanki". Nigdy nic nie rozpuszcza się pod nim, ani nad nim. Potem nawet stosowała poliuretan (siedziska hokerów)i też nic się nie działo.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Poszukuję lakiernika + pytanie do specjalisty

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-03-02, 09:51

Ja czasem numery seryjne gitar pisze pisakiem i lakieruje. Podczas lakierowania pierwsze 2 warstwy doslownie przypruszam i jest spoko.
ODPOWIEDZ