Różnice między technikami lakierowania Nitro

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: MXChange » 2016-01-24, 11:25

Witajcie,
niedawno dowiedziałem się, iż lakier natryskowo jest trwalszy od malowania ręcznego.
Słyszałem że ten Defilowski efekt łuszczenia lakieru jest stąd, że pierwsze warstwy były malowane pędzelkiem a następnie ostatnie wykończono pistoletem.
Czy lakier nitro położony pędzlem będzie równie trwały co natryskiem i czy łuszczenie to w końcu naturalny proces czy nie?
Ponoć lakier Nitro po pomalowaniu ręcznie zacznie się po kilku latach łuszczyć zaś natryskowo nie.
Pytanie zadaje z tego powodu, iż spotkałem się właśnie z różnicowaną odpowiedzią na to pytanie i chciałbym zasięgnąć opinii waszej, doświadczonych w lutnictwie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: vintage » 2016-01-31, 13:03

"Słyszałem że ten Defilowski efekt łuszczenia lakieru jest stąd, że pierwsze warstwy były malowane pędzelkiem a następnie ostatnie wykończono pistoletem."

W Defilu malowano natryskowo, pistoletami. Żadnej warstwy nie kładziono ręcznie. Zapewne mit o ręcznym lakierowaniu stworzył jakiś internetowy "znawca".
Co do pękania nitro, to jest to jego cecha starzenia się. Starzeje się szybciej lub wolniej. W Defilach był to proces szybszy, ze względu na złe przygotowanie drewna do malowania, wilgotność, nie wysezonowany materiał.
Należy jeszcze dodać, że instrumenty Defil jako tanie i "nie lubiane" przez lata leżały i leżą w piwnicach, strychach i komórkach. Ciężko aby w takich warunkach lakier zachował trwałość na dłużej.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: Piniu » 2016-02-05, 15:53

Nie wszystko było nitro malowane, był też poliester - twardy i trudny do zdjęcia :D
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: vintage » 2016-02-06, 13:23

Piniu czy masz na myśli poliester w Defilu ?
Do malowania jakich wyrobów i kiedy był używany ?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: Piniu » 2016-02-12, 13:06

A nie był?? Skoryguj mnie bo może się mylę. W każdym razie zdzierając lakier w Defilu Jazz wywnioskowałem z twardości i zapachu,że to poliester. Nitro jednak sto razy lepiej schodzi i inaczej pachnie.
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: vintage » 2016-02-13, 19:33

Poliester był używany ale w Legnickiej Fabryce Fortepianów i Pianin, był to BASF, dwuskładnikowy.
Defil używał lakieru nitro a później od 1986 roku, częściowo poliuretanowego. Model Jazz był malowany nitro.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Różnice między technikami lakierowania Nitro

Post autor: Piniu » 2016-02-19, 14:08

NO to teraz mnie zaskoczyłeś... to chyba jakieś ruskie nitro było :) hahahaha
ODPOWIEDZ