Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-07-28, 21:27

Witajcie,
Moderator napisał bym zamieścił post w tym dziale :)
Więc po oczytaniu się na forum, troszku się zagubiłem.
Chcę swoją gitarę pokryć całkowicie na czarno. Czytałem o wielu metodach krycia. Chciałbym wykonać pełne krycie lecz nie wiem co będzie lepsze, czy lakier nitro + pigment, czy farba akrylowa. Myślałem jednak o pokryciu powierzchni caponem a następnie czarnym lakierem nitro. Co wybrać?
Czym natomiast wy kryjecie?
Naprawdę czytałem uważnie i troszku zdezorientowany jestem co do tego, jakie krycie zastosować :/
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: Piniu » 2015-07-29, 07:37

Jeżeli masz czarny nitro to jak najbardziej capon i nitro.
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-07-29, 21:08

Rozumiem, myślałem aby kupić czarny lakier nitro lub wymieszać z pigmentem go :) Więc Capon zastosuje pod spód oczyszczonej starannie powierzchni a następnie pokryję czarnym nitro. Potem jakiś twardszy lakier zastosuje :)

Edit. A mam pytanie do was. Capon chroni kolor przed promieniami UV, więc chyba nad lakierem nitro?
popik10

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: popik10 » 2015-07-30, 05:52

A na koniec cukrem pudrem posyp.
hehe, w sam raz będzie robiła za mega lizaka :lol:
Kolega MXChange poczyta ze zrozumieniem o lakierowaniu w odpowiednim dziale. To "ze zrozumieniem" jest ważne, bo od tego zależy czy kolega wróci z tym problemem ;-)
Pozdrawiam
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-08-06, 00:05

Czytałem ze zrozumieniem i poznałem techniki lakierowania, zapytałem się o metodę która wam przypada do gustu. Myślę, iż aby uniknąć ciągłych tematów gdzie każdy kończy się na wypowiedzi typu "Szukajka nie boli" Można by było, napisać małe poradniki i po prostu je podpiąć do tematu. Administratorom, oszczędzi to fatygi, a początkującego zmotywuje. Takie jest me zdanie :) Pan w sklepie malarskim, powiedział, iż ma czarne , lecz dodał, jak to ujął "Nitropukniesz nieco mocniej odpukniesz i odpadnie" Który lakier wystosujecie? Pozdrawiam! ;)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: poco » 2015-08-06, 01:48

Kolego MXChange. Masz rację z tym poradnikiem,próbowaliśmy się do tego przymierzyć i okazało się , że nie da się ujednolicić niczego, co miało by być jedyną słuszną itd.
Producenci lakierów mają/dają swoje wytyczne, praktycy swoje "tajne" metody, a użytkownik i tak zrobi po swojemu.
Dlatego czytanie postów w tym temacie ma sens, albowiem odnosi się do jednostkowych doświadczeń, które służą jako wytyczne, a nie prawda objawiona.
Jak byś poczytał, to znalazł byś info co do lakieru capon, która mówi, że ten lakier kładzie się na drewno jako pierwszy, jako ostatni bastion anty UV. Potem nieważne jest jaki lakier kryjący użyjesz nie ma znaczenia dla bariery UV, albowiem i tu i tam capon będzie li tylko lakierem podkładowym. Daje dodatkową ochronę przed przebarwianiem drewna surowego, ale nie wierz, że do końca chroni przed UV. Znasz takie filtry?, Bo ja nie i dlatego jest ich tak wiele i każdy chroni w określonym zakresie widmowym promieniowania.
Płowienie lakierów kryjących jest skutkiem działania tych UV i nie ma na to mocnych. Nawet w półcieniu dotrą i zrobią robotę.
Revenon a nos moutons, czyli do tematu. Barwienie pigmentem lakieru nitro zwykle źle się kończy. Nie udaje się to w warunkach amatorskich, najczęściej. Najlepiej jest kupić gotowy lakier z połyskiem lub mat - to już Twój wybór i pokryć 2-3 warstwami z międzywarstwowym matowaniem i szlifowaniem. Przy macie, ostatnia warstwa musi pozostać nie ruszana, bo po prostu ją wypolerujesz.
W przypadku takim -capon/bejca nitro/ bezbarwny 2-5 razy ,postępowanie jest podobne, ale dla bezbarwnego nitro więcej warstw (poliuretan stosować wg wskazań producenta)
Jeszcze inna metoda, to użycie czarnego lakieru fortepianowego, to taka specjalna mikstura używana zgodnie z nazwą.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: popik10 » 2015-08-06, 06:12

Myślę, iż aby uniknąć ciągłych tematów gdzie każdy kończy się na wypowiedzi typu "Szukajka nie boli" Można by było, napisać małe poradniki i po prostu je podpiąć do tematu.
Może będzie to wyzwaniem dla Kolegi i jego wkładem w funkcjonowanie forum?? Zgłębi kolega temat organoleptycznie i stworzy "dzieło"
Pozdrawiam
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-08-06, 11:17

Capon mam już kupiony dawno i wiem o tym, iż chroni przed UV :)
Czarna bejca nie wchodzi raczej w grę, ponieważ gitara jest bardzo w złym stanie i widać, iż była szlifowana mocno a jest pomalowana badziewnym sprayem. Myślę aby minimalnie zedrzeć spray do surowego drewna. Lecz napewno będą przebarwienia :) Dlatego mam zamiar zrobić to tak:
Capon - 2-3 Warstwy by lakier nie pękał
Czarny Lakier Nitro - 2 Warstwy
Bezbarwny lakier, tylko zastanawiam się jaki, tak aby nie pogryzł się z czarnym nitro, może wy wiecie? :) Ponieważ nitro nie jest wytrzymałe za bardzo i nie chciałbym kłaść go jako warstwę wykańczającą :/

I potem myślę aby nałożyć jakiś lakier bezbarwny mocny, chyba zastosuje parkietowy :)

Myślę, iż doświadczenie nie pozwala mi stworzyć taki poradnik. Wy posiadacie doświadczenie w zakresie lutnictwa. Można by było stworzyć poradniki ogólne, lub takie które wynikałby z zakresu własnych doświadczeń w konserwacji drewna :)
Pozdrawiam!
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-08-06, 18:51

Jednak zamiast lakieru nitro, użyje lakieru lakier alkidowo-uretanowany o barwie czarnej :)
Pozdrawiam! ;)
Awatar użytkownika
Aaron Rose
Posty: 19
Rejestracja: 2015-06-26, 22:58

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: Aaron Rose » 2015-08-07, 22:33

Mógłbyś pokazać efekt jak skończysz ? Też się zastanawiam jak coś takiego zrobić tylko że na biało :)
Trust me, i'm an engineer !
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: poco » 2015-08-08, 17:03

AaronRose. Zasady lakierowania powierzchni drewnianych i nie tylko są takie same. Różnica jest tylko w kolorze.
Możesz zapytać u producentów farb lub looknąć w net a tam Ci wskażą, podpowiedzą, wykonają za Ciebie robotę.
To ostatnie jest prawdopodobne, albowiem firmy mają swoich instruktorów uczących nabywców jak i czym lakierować- łącznie z przygotowaniem powierzchni, a istnieje taka możliwość, że polakierują gitarę w ramach promocji/reklamy. Już o tym pisałem dawno, dawno temu.
Poczytaj posty w tym dziale i w tych, gdzie koledzy prezentują swoje dzieła, a odpowiedź tam jest.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: molu » 2015-08-08, 21:02

MXChange - czym będziesz malować? Pistolet? Pędzel?

T.
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pełne krycie gitary, którą opcję wybrać

Post autor: MXChange » 2015-08-08, 23:00

Chętnie pokaże efekt i opiszę krok po kroku, mogę także stworzyć poradnik :) Wałkiem gąbczastym, gdy nakładałem lakier poliuretanowy na mojego defila, to świetnie rozłożył lakier i w miarę cieńko :)
ODPOWIEDZ