Kalkomania a rodzaj lakieru

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2013-11-11, 23:22

A z innymi lakierami też?
Ja właśnie jestem po zalakierowaniu kalkomanii lakierem nitro. Z kolei pierwszą gitarę malowałem akrylem (samochodowym). W obu przypadkach kalkomania przetrwała. Może jakaś lipna ci się trafiła.

A nanosiłem kalkomanię między warstwami (czyli już trochę lakieru było). No ale wiadomo chyba, że nie na gołe drewno.


Edit. Doczytałem, że z caponem też próbowałeś. Czyli z nitro... No to lipna kalkomania jakaś :-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-12, 04:34

Sądzę,że najlepszym zabezpieczeniem przed właściwym lakierem nawierzchniowym będzie pokrycie kalkomanii lakierem neutralnym chemicznie, czyli na bazie wody.
Najlepiej do tego celu będzie się nadawał lakier występujący pod nazwą "hydrolakier", "hydroparkiet" itp., samochodowe również. Potem na takie podłoże można kłaść praktycznie każdy inny, a dodatkowo daje się szlifować /polerować.
Dobry efekt powinien dać też lakier chemoutwardzalny np. poliestrowy, który można rozcieńczyć.
W przypadku kalkomanii trzeba zawsze mieć na uwadze materiał z jakiego jest wykonana i dobierać do tego chemię. Wszelkie termotransfery itp. będą narażone na rozpuszczalniki nieorganiczne, więc trzeba wypracować własne "patenty" lub posiłkować się rozwiązaniami przemysłowymi (kalkomania). Wszak nie święci garnki lepią, a Polak potrafi. :-D
Tutaj podaje link do przykładowych materiałów stosowanych w sitodruku, jako metodzie doskonale nadającej się do wszelkiego rodzaju zdobień powierzchni płaskich. Wykonanie sita dla swojego znaku nie jest drogą imprezą, a może ono służyć latami. Dodatkowo to samo sito można używać wielokrotnie i zmieniać dowolnie treść; samemu wykonać emulsje światłoczułą: szablon treści można wydrukować na drukarce komputera na folii przeźroczystej i naświetlać zwykłą lampa halogenową lub kwarcówką ( np. żarnik wyjęty z uszkodzonej lampy sodowej :-D ).
http://www.kplusl.com.pl/sitodrukowe.html
Tabela na dole ułatwi określenie rodzaju/producenta takiej farby drukarskiej.
Utwardzanie UV pozwala na szybka obróbkę i być może daje powłokę nieaktywną chemicznie na rozpuszczalniki zawarte w lakierach.
Nie mam doświadczenia w kalkomanii na drewnie, więc moje uwagi odnoszę do ogólnych zasad. Takie zabawy z sitodrukiem wykonywałem na szkle, tkaninach i papierze, ale to inna bajka w stosunku do drewna.
Skoro jednak widuje się różnej maści napisy na wyrobach użytkowych i pamiątkarskich wykonanych z drewna litego, to pewnie nie jest to aż takie trudne.
Życzę udanych eksperymentów.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-12, 10:51

Darku. Zobacz w mieszalniach lakierów samochodowych i u dystrybutorów lakierów dla przemysłu drzewnego. To są często te same instytucje. Tam mogą mieć porcje typu "Tester" lub odleją niewielką ilość z beczki. Wszak to jest bezbarwny, nie baza.
Swoja droga, to weź ścinek tej kalkomanii i sprawdź na jaki lakier nie reaguje. W moim odczuciu, to przyczyna tkwi w adhezji pierwotnej, a puchnięcie i odspajanie jest tego następstwem.
Może trzeba przemyć czymś tą kalkomanię przed klejeniem? To są uroki życia i niespodziewanki, a wcześniej byś dał rękę sobie uciąć, że to nie jest możliwe. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2013-11-13, 00:41

Pewnie kupiłeś u użytkownika Papierikalka jak tu: http://allegro.pl/kalkomania-wydruk-pap ... 95515.html

Ja używałem arkusz do laserowej o niego - nic się nie zmywa, bo laserowa drukarga zgrzewa pigment. Widocznie poliuretan atakuje akurat tę folię (błonkę). Ciekawe, że nitro ni ruszyło...
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: kibic » 2013-11-13, 12:42

To niech kolega podzieli się z nami wiedzą i powie jaki konkretnie lakier niegryzący się z kalkomaniami zakupił.

Dziękuję.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-11-14, 23:32

Urethan
ODPOWIEDZ