Barwnik do cyjanoakrylu

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Barwnik do cyjanoakrylu

Post autor: mroku » 2013-01-09, 11:42

Witam. Widziałem nieraz lutników wypełniających małe ubytki lakieru rzadkim klejem cyjanoakrylowym nierzadko wcześniej go zabarwiając na np. czarny kolor.

Ktoś może wie jakiego rodzaju barnik nadaje się do tego?


Dodam ciekawostkę, że świetnie nadaje sie do tego klej do przyklejania tipsów... Jest bardzo rzadki i można nałożyć cieńką warstwę pędzelkiem -polecam.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-09, 12:01

Wypełnianie ubytków przy markerach robi się np mieszając klej z pyłem drzewnym ze szlifowanej podstrunnicy.
Co do barwienia samego cyjanoakrylu to pojęcia nie mam jak to zrobić. Natomiast lakiery też barwi się pigmentami.
Pozdrawiam
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-09, 15:24

Wiem, że jest też lakier cyjanoakrylowy, więc barwnik musi być. Nie chodzi mi o wypełnianie ubytków drewna tylko małych odpsyków lakieru.

To taka alternatywa dla szelaku w sztabkach (i mysle, ze prostsza w aplikacji)
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-09, 15:38

Lakier cyjanoakrylowy??
Pierwsze słyszę, masz jakieś linki??
Bardzo ciekawy temat
Pozdrawiam
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-09, 20:42

Nie wiem czy nie namieszałem. Pamiętam jak mojemu koledze Piotr Witwicki lakierował podstrunnicę we fretlessie lakierem cyjanoakrylowym - mozliwe cos poprzestawialem?

W każdym razie na filmach stewmaca itp. widzialem jak barwią superglue i wypełniają ubytki w lakierze.
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2013-01-09, 21:06

Może lakier akrylowy po prostu? Są stosowane min. na podłogach, nawet na karoseriach.
Zapytałem google, ale znalazłem tylko kleje, zmywacze do CA i lakier podkładowy do klejów CA, stosowany na silikonach itp.
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-09, 22:33

Też właśnie szukałem nic nie było. Akryl to nie był na pewno. mniejsza z tym, nie o to tu chodzi.

Przepraszam jeśli wprowadziłem w błąd.
Awatar użytkownika
James_Bond
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-19, 02:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: James_Bond » 2013-01-12, 22:27

Klej cyjanoakrylowy mieszałem błyskawicznie z tuszem do drukarki (dziura: do niej kropelka tuszu, kropelka kleju i kropelka tuszu- zasychało w 4 sekundy) i tym wypełniałem ubytki, po polerce wyglądało to nieźle, ale dotąd wydawało mi się to "dziadowskim" rozwiązaniem, a tu widzę, że nie tylko ja próbowałem tego ; )
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-16, 20:56

Czamu dziadowskim?

Ja tak wypełniałem pare brzydszych odprysków:

Obrazek

Obrazek



Wyepłniłem plastikowymi opiłkami i średnio/rzadkim CA
Obrazek

Zeskrobałem "nadmiar"

Obrazek

Po szlifowaniu
Obrazek
I wypolerowane
Obrazek
Awatar użytkownika
James_Bond
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-19, 02:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: James_Bond » 2013-01-18, 01:11

Polerowałeś to potem, jakkolwiek poprawiałeś, czy po prostu zaschło sobie i stało się gładkie?
Swoją drogą fajne cacko miałeś do naprawy na warsztacie ;)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-01-18, 09:42

Rickenbacker sądząc po trójkątach. ;-) Metoda na wypełnienie niezła, pozostaje tylko pytanie , jak długo to wytrzyma. To jest jednak plomba i jak każda będzie miała tendencję do "emigrowania" jako ciało obce. Poza tym nie jest wiadomo, czy CA ma właściwości adhezyjne w stosunku do tego elementu tworzywowego. Może być tak, że będzie się trzymać tylko drewna, a tworzywo po pewnym czasie się oddzieli. Dlatego należy to przewidzieć.
Jednym ze sposobów "zablokowania" takiej wklejki jest wykonanie gniazda, w którym ściany boczne będą podcięte w kształt "jaskółczego ogona".
Mamy do czynienia z dwoma diametralnie rożnymi materiałami, czyli drewno i tworzywo lub macica perłowa lub abalon ; do tego czystość powierzchni styku itd. Zatem ważne jest aby przewidzieć wszystkie te czynniki, co potem przełoży się na trwałość.
Podziel się swoimi spostrzeżeniami po pewnym czasie użytkowania.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-18, 09:52

Patent sprawdzony przez wielu amerykańskich lutników, sam tego nie wymyśiłem.

Marker to zwykły plastik a nie prawdziwa perła.

Jak zaschło to było skrobanko, szlifowanie i polerowanie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-01-18, 12:29

Ok. :-D Jeszcze dla pełnej jasności - jaki rodzaj tego lepiszcza CA. Chodzi o powtarzalność sprawdzonego rozwiązania, bo CA jest kilka rodzajów. Może wśród tych będzie o podobnych właściwościach.
http://glass-service.pl/i/oferta/k_cyjanoakrylowe.pdf
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-01-18, 14:42

Najlepiej dać mu wyschnąć - rzadkie kleje CA schną szybciej. Po uzyciu aktywatora, klei zrobi się biały i "wyrośnie" biała gruda do okoła - robimy sobie niepotrzebnie więcej roboty.

Ja mam rózne kleje CA (te gęstsze świetnie nadają sie do wypełniania ubytków w użyciu z aktywatorem jeśli wiemy, że będziemy dużo szlifować).

Ale zdradze wam sekret, że do takich kosmetycznych zabiegów najlepszy jest klej do klejenia tipsów - jest jeszcze bardziej rzadki niż "super rzadki klej" CA i do tego jest w zestawie z pędzielkiem, którym można precyzyjnie nanieść klej na porządane miejsce.
Długo szukałem w Polsce jakieś taniego CA z pipetą albo pędzelkiem, aż znalazłem, że kleje do tipsów to zwykłe rzadkie CA:)
Awatar użytkownika
James_Bond
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-19, 02:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: James_Bond » 2013-01-18, 18:43

poco pisze:Rickenbacker sądząc po trójkątach. ;-)
Rickenbacker sądząc też po...maskowniczce z napisem Rickenbacker na piątej fotce :D Zawsze mi się podobały te basy.
A jeśli chodzi o rzadkie cyjanoakryle, to takie są właśnie najtańsze podróbki w stylu "Master glue".
ODPOWIEDZ