Czy ktoś spotkał się z topem brzozowym? Jak brzmi?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Czy ktoś spotkał się z topem brzozowym? Jak brzmi?

Post autor: Waldzither9 » 2018-08-11, 20:02

Chodzi mi po głowie budowa instrumentu akustycznego najprawdopodobniej 8 strunowego i jako top w pierwszym egzemplarzu myślałem o zastosowaniu brzozy.
Wiśnia zdaje się trudniej dostępna.W poszukiwaniach natrafiłem że w kilku krajach Finlandia i Rosja miało to miejsce przy budowie mandolin.
Trafiłem też na ciekawą stronę internetową podtrzymującą moje przypuszczenia.
http://polish-ukulele.pl/2013-05-09-dwu ... zesc-druga
Sam nie wiem na co mógłbym natrafić tzn jaką specyfikę ma brzoza, dotychczas miałem do czynienia z drewnem iglastym lub klonem.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy ktoś spotkał się z topem brzozowym? Jak brzmi?

Post autor: PiotrCh » 2018-08-11, 20:27

Hej,
artykuł znany już na forum. Pan lutnik jest doświadczony i można z nim złapać kontakt również przez forum ukuleleunderground.

Jest jedno ale co do wyboru drewna. Na top daje się drewno świerkowe lub cedrowe, no chyba że mówimy o ukulele, tam standardem jest również koa lub jakieś mahoniowate jak sapele. Na dużych instrumentach top musi być stosunkowo lekki i sprężysty, a brzoza jest względnie ciężkim drewnem i top się po prostu nie odezwie przy zachowaniu bezpiecznej grubości rzędu 2-2.5 mm. Powiedz lepiej jaki instrument chodzi Ci po głowie bo to ma zasadnicze znaczenie w temacie. Abstrahując od instrumentu - brzoza brzmi ładnie, klon też.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Czy ktoś spotkał się z topem brzozowym? Jak brzmi?

Post autor: Waldzither9 » 2018-08-11, 20:47

Po głowie chodzi mi docelowo mandolina oktawowa, a na początek być może zwykła mandolina w kształcie cebuli z pudłem nie większym niż 30cm. Jeśli brzoza to mniejszy koszt i mógłbym wybrać wariant docelowy. Na razie zbieram info a realizacja jak zgram wszystko w przyszłym roku.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy ktoś spotkał się z topem brzozowym? Jak brzmi?

Post autor: PiotrCh » 2018-08-11, 20:59

Nie wiem jak prościej to powiedzieć: top zrób ze świerku, resztę z czego chcesz choć najlepiej z jawora.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ