Jakie drewno gdzie?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Jakie drewno gdzie?

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-04-24, 01:47

Mala tabelka z rodzajami drewna i ich przydatnoscia na poszczegolne elementy
K - korpus
g-gryf
p- podstrunnica.


klon - k g p
jawor - k g p
olcha - k
jesion - k g p
mahon sapeli - k g
khaya - k g
mahon swietenia - k g
Bubinga - k g p
Wenge - k g p
Ovengkol - k g p
Palisander - k g p
Palisander Rio - k g p
Padouk - k g p
Heban - k g p
Makassar Heban - k g p

Bede rzecz uzupelnial.
Ostatnio zmieniony 2012-11-26, 09:57 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mrutg
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-23, 16:22

Post autor: Mrutg » 2010-03-25, 22:24

W składzie drewna gdzie się zaopatruję mają z ciekawych drewienek IPE i JATOBA. Szukam czegoś na podstrunnicę - myslicie, że te drewienka nadadzą się do tego? Taką podstrunnicę trzeba lakierować czy nie?
Zgred
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-07, 12:56
Lokalizacja: Cz

Post autor: Zgred » 2010-08-08, 21:21

Takiej klasyfikacji drewna właśnie szukałem :D . Gdyby Zenek lub inny forumowicz znalazł troszkę czasu to poprosiłbym o wstawienie odpowiednich literek (k,g,p) przy poniższych gatunkach (bo do takich mam dostęp) :

Acajou
Badi
Doussie
Iroko
Jatoba
Merbau
Orzech amerykański
Tauari
Teak
Zebrano
Dwa p
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-08-09, 07:33

Jatoba-P G
Merbau- K P G
Orzech amerykański - K G
Teak- K G
jak by co sprostowujcie
+_+
majcest
Posty: 49
Rejestracja: 2010-06-06, 17:27
Lokalizacja: Tr

Post autor: majcest » 2010-08-09, 15:50

a ja mam pytanie odnoście drzewa dębowego (bo takie posiadam) nada się na coś P?K?G?
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-08-09, 20:58

Brian May ma w swoim Red Special korpus z dębu
+_+
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-08-09, 22:23

Ja bym przy merbale k wykreślił bo to ciężkie cholerstwo i niezbyt wygodne do dłubania za to na podstrunnice jak najbardziej polecam bo mam :P

A w Badi się nie baw nawet bo cię jajka będą swędziały xD a oprócz tego nos ręce nogi itp itd strasznie pyli cholerstwo i gryzie jak nie wiem co. Nie polecam
borowczyk
Posty: 10
Rejestracja: 2010-03-14, 16:07
Lokalizacja: Stolyca
Kontakt:

Post autor: borowczyk » 2010-09-08, 10:37

Mnie z kolei ciekawi, jak się sprawa przedstawia z buczyną. Czy buk na korpus to dobre rozwiązanie? Zastanawiam się też czy olcha nada się na gryf... Podszepniecie parę 'grypsów' na ten temat?
Pij
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-09-10, 02:56

Buk sie nie nadaje...
popik10

Post autor: popik10 » 2010-09-10, 07:18

buk do kominka albo na meble, olcha jak wyżej na korpus
borowczyk
Posty: 10
Rejestracja: 2010-03-14, 16:07
Lokalizacja: Stolyca
Kontakt:

Post autor: borowczyk » 2010-09-10, 09:29

O. Dzięki - wszystko jasne...
Pij
skirata
Posty: 3
Rejestracja: 2011-05-13, 21:14

Post autor: skirata » 2011-05-22, 10:06

mam pytanie
a nasz "polski" orzech włoski nadaje sie na gryf?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-06-25, 05:52

Zgred pisze:Takiej klasyfikacji drewna właśnie szukałem :D . Gdyby Zenek lub inny forumowicz znalazł troszkę czasu to poprosiłbym o wstawienie odpowiednich literek (k,g,p) przy poniższych gatunkach (bo do takich mam dostęp) :

Acajou
Badi
Doussie
Iroko
Jatoba
Merbau
Orzech amerykański
Tauari
Teak
Zebrano
Jatoba jest drewnem twardym i jest czasami uzywana jako substytut hebanu (podstrunnice). Ja osobiscie uzywalem Jatoby jako topu do gitary typy Artist (chodzi o forme korpusu , podobna w ksztalcie do wiosla Ibaneza o tej samej nazwie) na przeklejki gryfu i korpusu. Jako drewno ciezkie , nie za bardzo nada sie na cala deske , chociaz chetnie bym uslyszal cos o eksperymentach z korpusem pustym dla zmiejszenia wagi.

Tauari , srednio twarde drewno , inna nazwa to "Roble Brasilenio" (w wolnym tlumaczeniu dab brazylijski). Kolor mozna okreslic jako "brudny klon ". Bedac w Santo Domingo kupilem kiedys porcje tego drewna do eksperymentow . Wynikiem byl top w bezprogowcu (brzmienie podobalo mi sie i nnym rowniez.
Fota:
Obrazek

Srodkowa czesc korpusu na ponizszym zdjeciu to rowniez Tauari:
Obrazek

Z tauari robilem rowniez podstrunnice ... Do Precla na przyklad:
Obrazek

Jezeli chodzi o Teak nie mam doswiadczen , ale czytajac Ksiazke Franza Jahnela "Die Gitarre und Ihr Bau" natknalem sie na opis teaku pod katem lutnictwa... Wykonuje sie z tego drewna podstrunnice i mostek (gitara klasyczna) oraz z indyjskiej odmiany rowniez gryf , dno i stroiki. Wychodzi na to , ze material ten jest wart zainteresowania. Przy nastepnej wizycie u handlarza drewnem zainteresuje sie Teakiem blizej.

Zebrano uzywalem jako cienka naklejke na top w ponizszym instrumencie:

Obrazek

Zebrano mozna uzywac rowniez jako drewno na gryf , tyl i boczki gitar klasycznych i akustycznych. Ken Smith i Alembic uzywa go do budowania korpusow , inne firmy do topow w gitarach elektrycznych typu Solid body.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-06-26, 01:59

Mrutg pisze:W składzie drewna gdzie się zaopatruję mają z ciekawych drewienek IPE i JATOBA. Szukam czegoś na podstrunnicę - myslicie, że te drewienka nadadzą się do tego? Taką podstrunnicę trzeba lakierować czy nie?
Ipe to twarde drewno , ktore przy obrobce wydziela cytrynowy intensywny zapach , ma zielony kolor , ktory z czasem jezeli drewno nie jest polakierowane przechodzi w braz. Osobiscie uzylem go na podstrunnice w kilku gitarach , jako przeklejki na korpusie i jako top...
Tutaj fota z topen Ipe:

Obrazek
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-06-26, 15:24

rowniez srodkowa przeklejka korpusu w przykladzie z Tauari jest z Ipe. Drewno nie klei sie tak dobrze jak inne gatunki...
ODPOWIEDZ