Strona 1 z 2

Jawor

: 2013-05-19, 19:17
autor: PRIMUS
Mam stary las w Beskidzie niskim w którym rosną jawory i właśnie
planuje wycinkę drewna. Moje pytanie jest takie jak rozpoznać drewno tzw
rezonansowe czy ma ono jakieś cechy szczególne po których można to
rozpoznać.

: 2013-05-19, 19:52
autor: palisander
Przede wszystkim nic nie tnij teraz ... tylko poczekaj do zimy. W grę wchodzi tylko zimowa wycinka aby drewno potem w leżakowaniu w postaci drewna okrągłego lepiej się sezonowało.

No i oczywiście polecam lekturę forum oraz net i zagłębienie nie sie w temat pozyskiwania drewna na materiał rezonansowy z drewna okrągłego.


Pozdrawiam.

palisander

: 2013-05-21, 08:52
autor: PRIMUS
Jedno pytanko czy można rozpoznać takiego jawora bez przecierania w klocu :-?

: 2013-05-21, 13:31
autor: palisander
Nie bardzo Cię rozumiem..... ? Co chcesz niby rozpoznawać w tym Jaworze...? czy ma rygiel poprzeczny i w jakim stopniu....? To akurat jesteś w stanie rozpoznać po okorowaniu jakiegoś miejsca na pniu drzewa, ale czy rygiel jest głęboki stwierdzisz dopiero po wycince i połupaniu drewna na ćwiartki..... Wtedy rygiel czyli fala się uwydatni w wyglądzie. Pamiętaj też, że choć to drewno piękne i bardzo spektakularne to te fale są tak naprawdę jego wadą. Wyglądają pięknie, ale lepsze właściwości rezonansowe będzie mieść drewno i prostym i równym przebiegu usłojenia . No...ale za falisty ludzie płacą czasem straszne pieniądze... zwłaszcza jeśli da się z tego wyciąć szeroki materiał na wiolonczelę ... Poczytaj trochę na ten temat zanim weźmiesz się za wycinkę . Dodam na koniec , że po wycięciu dobrze było aby te pniaki poleżały sobie te dwa lata minimum pod jakąś wiatą na wolnym powietrzu ale w suchym i przewiewnym miejscu. Woda z opadów atmosferycznych może sprawić, że dostaną sinic i będzie klapa potem... Po kilku latach dopiero łupanie i pozyskiwanie materiału i dalsze sezonowanie już w pomieszczeniu. Także suchym i przewiewnym.

: 2013-05-21, 15:40
autor: Odi
Nie wiem czy Primusowi chodziło o falistość, czy o cechy pozytywnie wpływające na rezonansowość.

Po korze możesz stwierdzić czy drzewo nie jest skręcone i czy nie ma wielu sęków po gałęziach. Przy ściętym klocu widzisz przebieg słoi i ich gęstość. Czy coś jeszcze.... :roll:

Z artykułu, do którego link dawał Palisander w innym temacie: "Drewno rezonansowe jest drewnem równosłoistym praktycznie bez wad. Szerokość usłojeniau gatunków iglastych powinno się mieścić w granicy od 0,5 do 4mm, natomiast w drewnie liściastym powyżej 4mm. Ten rodzaj drewna znalazł szerokie zastosowanie w produkcji instrumentów muzycznych. [...]"

Ekhmm... same oczywistości w tym moim poście :lol:

: 2013-05-21, 22:01
autor: cherlawyleon
Drzewno powinno się ścinać zimą kiedy jest w stanie "hibernacji". W czasie wiosny i lata jest jak mokra gąbka. Konsekwencji dla stabilności nie trzeba chyba wyjaśniać. Jeśli od razu ściętego nie przetrzesz na deski to popęka i będzie się nadawało jedynie na kominkowe. Po przetarciu suszyć i sezonować kilka lat pod zadaszeniem w przewiewnym miejscu i z przekładkami między deskami.

: 2013-10-08, 19:06
autor: KonradP
Drzewo w wiosnę/lato ma największą ilość soków. Gdy zetniesz takie drzewo najczęściej Ci się "sparzy" tzn. zrobi się czarne, zgrzybiałe. Drewno ścinamy tylko na zimę!

A czy jawor jest falisty rozpoznasz po zbiciu kory. Zamieszczam przykładowe zdjęcie.
Co do drewna rezonansowego jesli chodzi o jawor na instrumenty smyczkowe, bardzo ważną role odgrywają przyrosty, tak więc nie każdy jawor falisty się nadaje. Troche mniejsze wymagania są na gitary, ponieważ niektórzy preferują drewno z szerszymi przyrostami.

Czasem poszukiwania trwają tygodniami zanim znajdziemy drzewo które się nadaje.

Tak więc pamietaj: w lato szukamy, zimą ścinamy :)

: 2013-10-09, 08:03
autor: Odi
A ja myślałem, że to dziki albo sarenki tak okorowują drzewa :-D

Zastanawia mnie to, że rzadko można natrafić na tarcicę innych gatunków klona niż jawor. A przecież w Polsce najczęściej występującą odmianą jest klon zwyczajny. Czy może nie każdy jawor w składzie tarcicy to rzeczywiście jawor?

Inna rzecz, która mnie zastanawia to to czy gatunek klonu wpływa na wielkość twardzieli w drewnie, i jak twardziel różni się właściwościami od bieli. Ale to może uda mi się sprawdzić w czasie zimy przy produkcji gryfów z dużej deski :-)

: 2014-08-14, 17:34
autor: lutnik.pl
Primus... i jak z tym jaworem ?

jawor

: 2014-08-15, 08:11
autor: PRIMUS
No znalazłem miejsce gdzie rosną takie jawory jest to w lesie państwowym jest ich tam kilkanaście sztuk i to nie jest ściema jeżeli jest ktoś zainteresowany taka informacja to mogę wskazać to miejsce.

: 2014-08-15, 15:30
autor: molu
Zgubiłem się.... w pierwszym poście napisałeś, że masz las gdzie rosną jawory i planujesz wycinkę. Teraz napisałeś, że wiesz gdzie rosną, ale to państwowe. To jak to jest?

T.

odp

: 2014-08-15, 20:09
autor: PRIMUS
A dokładnie to szukając takich drzew w swoim lesie przeszedłem do państwowego i tam też znalazłem jawory z bardzo ładna falistością.

: 2014-08-15, 21:29
autor: szlifek
Witam.
I jak - wszystkie obłupiałeś przy pniu z kory ?
Pozdrawiam.

odp

: 2014-08-16, 09:42
autor: PRIMUS
Dokładnie tak

: 2014-08-16, 10:36
autor: szlifek
Witam.
Raczej tego nie skomentuję - musiałbym używać słów " powszechnie uważanych za obraźliwe " .
Pozdrawiam.