Gdzie w Polsce kupić dobrej jakości drewno?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

maniutekc
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-28, 09:53
Lokalizacja: si

Gdzie w Polsce kupić dobrej jakości drewno?

Post autor: maniutekc » 2009-07-02, 21:26

Czy w naszym kraju jakakolwiek firma zajmuje się sprzedażą drewna z którego dałoby się wykonać dobrej jakości instrument?
Pytam na poważnie, nie szukam tarcicy tartacznej :)
Jeżeli ktoś może mi cokolwiek podpowiedzieć, będę wdzięczny.
:oops:
jazzgott
Posty: 82
Rejestracja: 2009-06-28, 09:53

Post autor: jazzgott » 2009-07-03, 09:23

Drewno egzotyczne sprzedaje sporo firm patrz Google, trzeba je jednak sezonować(ja swój mahoń ze dwa lata zanim cos wystrugałem) chyba ze dostaniesz suche (mądrzejsi podpowiedzą jaki ma mieć stopień wilgotności albo Google) obok mnie jest tartak gdzie mają suche i sezonowane drewno typu: klon, jesion, dąb, olcha itp. Ale "suche drewno " i tak bym sezonował (chociaż nie dwa lata).
maniutekc
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-28, 09:53
Lokalizacja: si

Post autor: maniutekc » 2009-07-03, 12:45

Czyli 100 ojro jedyną alternatywą, jeżeli nie chcę czekać?
Heh, a może założyć czas wątek z adresami dobrych sklepów u zachodnich sąsiadów?
jazzgott
Posty: 82
Rejestracja: 2009-06-28, 09:53

Post autor: jazzgott » 2009-07-03, 15:41

Kolego w Polsce tego jest trochę wystarczy poszukać. Lutnicy też kupują w tartaku. Jeno cierpliwości trzeba. Mój znajomy lutnik tak robi i jest ok. A graja na jego wiosłach znani muzycy. Fakt ze drewno ma jeszcze po ojcu a i ciekawym znaleziskiem nie pogardzi. Kiedyś zdobyliśmy drewno z rozbiórki gotyckiego domu, piękne dechy, po spalonym kościele się trafiło. Trzeba się rozglądać.Euro wszystkiego nie załatwi.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-04, 01:28

Dobrze jest miec miernik wilgotnosci. wtedy wiadomo na czym sie stoi . Kupowane drewno mozna wtedy odpowiednio zakwalifikowac , niezaleznie od tego czy jest z tartaku czy od specjalistycznego sprzedawcy ...
powyzej 12 % - do suszenia
ponizej 10 % - mozna juz budowac
okolo 6 % - blisko idealu...
Wilgotnosc to naturalnie jeden z wielu czynnikow. Sloje , ksztalt , pekniecia itd maja naturalnie rowniez znaczenie.
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2009-07-04, 11:40

Moze ktos opisze proces wybierania drewna do budowy gitary?! Na co zwrócić szczególną uwagę, jakie są idealne cechy takiego drewna itp?!

Mam zamiar na dniach wybrać się na skład drewna o ten:

http://www.telejko.pl/tarcica.html

i coś sobie tam wybrać.
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-05, 04:53

Pierwsza rzecz to co sie chce budowac... Rozne drewna dotycza roznych projektow. Nie moze przeciez byc tak , ze budujesz ewentualnie to , na co ci starczy przypadkowe drewno. Czego innego szukasz gdy chcesz zbudowac gitare klasyczna i inne drewno dobierzesz do basu elektrycznego typu solid body.
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2009-07-05, 16:03

Ja bede szukal drewna na bas.

Przy okazji moze powiecie co myslicie o polączeniu jesionu z orzechem wloskim na korpus? Orzech jako top.
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-06, 03:23

Wybrac drewno na bas trzeba wg planu. Musisz wiedziec co chcesz zbudowac. Pierwsza selekcja dotyczy rodzai. , bo drewno determinuje brzmienie. Jezeli na korpus wybrales jesion to musisz wiedziec czy bedzie on klejony i jak? Tzn. ile kawalkow , jeden , dwa czy moze wiecej. Top , jaki gruby ma byc ten orzech ? Przewidujesz przeklejke z forniru ? I znow , klejony z dwoch kawalkow , czy bedzie to jedna czesc... Rozrysowany plan pokaze ci jakie wymiary musi miec poszukiwane przez Ciebie drewno. Sloje nie moga sie laczyc byle jak , najlepiej gdy w miejscu sklejenia , patrzac od krawedzi ukladaja sie w "jodelke". Top musi miec ladna i ciekawa kompozycje ...
Gryf ...
Klon , mahon czy inne drewno (bubinga , padouk , ovenkol itd) ? czy glowka bedzie systemu Fender czy moze odgieta . W tym wypadku doklejana czy wycieta ? Sloje lezace czy stojace , klejony jezeli tak to z ilu kawalkow ? Podstrunnica , hebanowa , palisandrowa , klonowa ?

Pytan jest tysiace i dobor drewna nie jest latwy , mozna byloby napisac ksiazke na ten temat. Najlepiej gdybys przedstawil swoja koncepcje , od poczatku do konca ... Jakiego brzmienia szukasz ? jakie wydaja ci sie najodpowiedniejsze drewna aby ten sound zrealizowac? Co chcesz uzyskac manualnie , estetycznie itd itd, Wtedy mozna sie glebiej zastanowic i podyskutowac ... Jezeli masz troche czasu i checi to moze wyjsc ciekawa dyskusja.
W innym wypadku przy wyborze drewna decyduja proste zasady
-wilgotnosc
-wymiar
-rysunek drewna
-stan fizyczny , pekniecia , wypaczenia itd
dobrze jest popukac w klocek trzymajac go tak aby byl jak najmnieszy kontakt ... Drewno musi miec ladne , pelne brzmienie.
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-07-06, 11:01

dudi999 pisze:.....

Mam zamiar na dniach wybrać się na skład drewna o ten:

http://www.telejko.pl/tarcica.html

i coś sobie tam wybrać.
Jak tam będziesz to zlustruj ich klon falisty i oczkowy bo mają i chciałem też tam coś kupić wysyłkowo ale jeszcze nic nie kupiłem bo nie wiem czy warto
pozdro
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2009-07-06, 16:33

Zenek_Spawacz pisze:
Jesli chodzi o brzmienie to po pierwsze nie umie pisac o brzmieniu :) wiem co mi sie podoba ale nie umie tego opisac, a po drugie to są to moje początki w budowie basów (na razie mam na koncie jeden zrobiony) wiec nie zwracam aż tak dużej uwagi na brzmienie w momencie projektowania wszystkiego. Jeśli na koniec osiągnę jakieś ciekawe brzmienie to fajnie ale głównie chce się skupic na tym aby wykonać to wszystko jak najdokladniej, aby nabrać wprawy.
Tak jak pisałem są to moje poczatki z lutnictwem więc nie wiem jak, które drewno brzmi. Również nie mam gdzie poogrywać basów z róznych drewien wiec na razie pozostaje mi metoda prób i błędów :)
Pierwszy bas zrobiłem z olchy która miałem w domu i brzmieniem jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Deski nie będą klejone. Będą "jednoczęsciowe" sklejone do kupy na "kanapke" i chyba własnie przełożone fornirem.

Musze przyznać, że przy wyborze drewna kieruję się troche tym co moge dostać.

Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem kanapki z tego orzecha tylko na top np klon falisty lub ptasie oczko.

Korpus będzie dorabiany do już istniejącego gryfu, który jest zbudowany chyba z klonu i przelożony dwoma pasami mahoniu a na podstrunnicy jest palisander.

Estetycznie chce uzyskać efekt tak jakby ten jesion wychodził na wierzch na orzech. Nie wiem czy sie jasno wyraziłem wiec może tutaj pokaże o co mi chodzi:
http://mayones.pl/katalog.html?nazwa=St ... ass&menu=3
Cos takiego tylko moja to nie bedzie konstukcja NTB

Miałem gdzieś projekt ale własnie sie zorientowałem ze mi zaginał :) Jak znajde to zrobie fotke i wrzuce.
Jak tam będziesz to zlustruj ich klon falisty i oczkowy bo mają i chciałem też tam coś kupić wysyłkowo ale jeszcze nic nie kupiłem bo nie wiem czy warto
pozdro
Ok, jak będę to obadam co i jak
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-14, 21:28

dudi999 obadałeś te drewno??
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2009-09-14, 21:38

Przepraszam ale nie. Nie mam wcale czasu zabrac sie za jakas robote a tym samym nie mam kiedy pojechac tam i zobaczyc.
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-14, 21:53

ahaa no i tak czasem bywa....

to może ja obadam za jakiś czas i dam Wam znać
ODPOWIEDZ