Ozech na gryf czy się nada

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Ozech na gryf czy się nada

Post autor: VillBurn » 2009-11-20, 21:51

Mam pytanie czy orzech nadaje się na gryf elektryka bo akurat mam sezonowanego ze 30 lat i przy okazji czy nada się grusz na korpus .
+_+
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-11-21, 00:03

punkt pierwszy ... Sie nada
punkt drugi ... Sie nada.
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-01-28, 22:10

skoro już wiadomo, że się nadaje, i wiadomo, że konkretny rodzaj drewna wpływa w konkretny sposób na brzmienie , jaką charakterystykę brzmienia ma gitara elektryczna z korpusem z gruszy ?
luthnick
Posty: 23
Rejestracja: 2009-10-21, 20:24
Lokalizacja: Toru

Post autor: luthnick » 2010-01-29, 16:41

Jak każde jasne drewno liściaste-dosyć jasne brzmienie (podobne do klonu, bo drewno gruszy jest twarde). Nie wymagałbym jednak od gruszy cudów, bo z reguły ma bardzo skręcone słoje i "wilki" wewnątrz struktury, poza tym jest dość ciężkie. Mogłoby jednak bardzo efektownie na topie wyglądać (topik jakieś 10 mm). Powodzenia też życzę przy obróbce: jest niewdzięcznym materiałem. :wink:
jeste
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-01-29, 17:26

dzieki, z obróbką miałbym byc może mniej kłopotów, bo licze na to, iż uda mi się załatwic dostęp do obrabiarki cyfrowej, co jednak pewne nie jest, ale zważywszy na jasne brzmienie odpada i tak ;p
luthnick
Posty: 23
Rejestracja: 2009-10-21, 20:24
Lokalizacja: Toru

Post autor: luthnick » 2010-01-30, 00:25

Chcesz ostre brzmienie? Sklej dechę mahoń (lub mniej drapieżny jesion bagienny) i klon na topik plus klonowa chwytnia i heban na podstrunnicy (gryf).Do tego jak jeb..iesz w struny i wiesz jak zagrać, to nic więcej nie potrzeba. 80 % brzmienia to gitarzysta i elektronika, a drewno ma trzeciorzędne znaczenie, bo uwydatnia jeno niuanse brzmieniowe
8)
jeste
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-01-30, 11:38

nie chce komplikowac z drewnem, bo planowałem pierwsze wiosło zrobić tak, zeby nie stracic mega dużo kasy i czasu, po prostu zrobic cos, żeby zobaczyc, jak wyglada cala produkcja, a na czym bedzie sie dało w miare grać :D innymi slowy, żeby to jakoś wyglądało , nie moge tego tak skomplikowac ;p
Krzysztof
Posty: 16
Rejestracja: 2010-03-06, 21:22

Post autor: Krzysztof » 2010-03-06, 21:40

luthnick:
Pieprzysz niemiłosiernie.
Bawiąc sie w transplantacje bebechów i robienia różnych kombinacji korpus/gryf w swoich gitarach zauważyłem ,ze posiadajac dwa kawałki olchy mozna zauważyc ogromną róznicę pomiędzy ich brzmieniem ,znacznie wiekszą niz powiedzmy singlami firm X i Y.
Powiem więcej drewno to 75% brzmienia gitary (z czego ponad połowa to gryf).

A mahoń wcale nie równa się agresywne brzmienie
Jest to drewno z duza iloscia dołu potrafi bardzo zamulac IMHO lepszed do jazzu niz do rocka itd.
Z klonowym gryfem potrafi jednak fajnie zawarczec.
Jesion z kolei to przeciwienstwo mahoniu ,twarde jasne brzmieni.
luthnick
Posty: 23
Rejestracja: 2009-10-21, 20:24
Lokalizacja: Toru

Post autor: luthnick » 2010-11-30, 23:39

krzysztof:
drewno, będąc wcześniej drzewem nie "myślało" o byciu gitarą, czy meblem. Jest pewna, niestety skończona ilość kształtów, grubości, profili, gatunków i jakości drewna, które brzmi. Na nie NIE MASZ WPŁYWU. Możesz dobierać i kombinować w określonym zbiorze (również niestety). Elektronika jest dziełem świadomego w swym człowieczym poczuciu estetyki brzmieniowej osobnika i na to też nie mamy wpływu. 99% brzmienia wypracowują instrumentaliści, nie drewienko. Identyczne Straty, Les'y i inne cuda zaczynają brzmieć dopiero w rękach LUDZI. Drewno tak naprawdę jest platformą do kreowania swego własnego soundu. I żeby nie było: nie umniejszam wartości drewna-jednak nie przeceniałbym jego wkładu w finalne brzmienie tego, czy innego "grajka". Bo to on, ma ostateczny wpływ na to, co "wychodzi" ze wzmacniacza. Jestem posiadaczem Hagstroma HII '72 - wybitnej ponoć gitary, która powinna sama "zabijać"... I co z tego, skoro moje podstawowe ścierwo Hohner Strat na tych samych ustawieniach marszałka brzmi niemal identycznie. Fakt-muszę pomieszać z przystawkami, ale da się zrobić. Drewno za mnie tego nie zrobi.
jeste
ODPOWIEDZ