Masz rację Ryszard. Na innym forum opisałem problemy przy konstruowaniu włałciwego układu optycznego. Pozwól, że przytoczę ten wpis i tu, gdyż odnosi się on do poruszanych przez Ciebie spraw.
W przypadku układu optycznego sterowania kluczowę sprawę jest zastosowany fotorezystor: jego wymiary i charakterystyka: strumieł łwiatła-rezystancja.
1. Zastosowanie dużych gabarytowo fotorezystorów (f14x8, z powierzchnię światłoczułę fi8) znacznie ułatwiłoby konstrukcję przesłony (mniejsze wymagania co do precyzji wykonania). Lecz wtedy jest problem z zabudowę układu w pedale.
Dlatego zastosowałem małogabarytowe fotorezystory typu RPP130 (w niskorezystancyjnym wykonaniu) o wymiarach 5x4mm i powierzchni światłoczułej o zaledwie ok. 3,5x3,5mm. Precyzyjne sterowanie strumieniem łwiatła na tak małej powierzchni nie jest rzeczę łatwę.
2. Fotorezystory generalnie maję bardzo dużę â??rezystancję ciemnęâ?? (bez ołwietlenia) wynoszęcę kilka-kilkadziesięt megaomów. Dla naszego układu istotne jest natomiast, by â??rezystancja jasnaâ?? (przy pełnym ołwietleniu fotorezystora) była jak najniższa - rzędu kilkudziesięciu-kilkuset omów. W innym przypadku ograniczony będzie zakres sterowania - w przypadku kaczki nie uzyska się wysokich brzmieł, a w przypadku pedału głołnołci wyciszenia sygnału.
3. Sprawę dodatkowo komplikuje bardzo nieliniowa charakterystyka rezystancji fotorezystora w funkcji natężenia łwiatła (
http://www.eres.alpha.pl/elektronika/ar ... cle_id=385 ). Przy małym strumieniu łwiatła rezystancja szybko zmienia się do kilkuset-kilkudziesięciu kiloomów, a zmiany przy silniejszym ołwietleniu są coraz mniejsze.
4. Z powyższych powodów bardzo istotny jest kształt i precyzja wykonania przesłony.
a) Przesłona liniowa całkowicie odpada, gdyż kaczka działaę będzie â??uuu-aaaâ?? (bez â?łłłłĂ˘?ł że tak się wyrażę:).
b) Przesłona trójkętna poprawia sprawę, gdyż w dołę węskim odcinku pracy pojawia się â??łĂ˘?? i kaczka działa jak â??uuu-ł-aaaâ??. Lecz liniowołę nie jest (według mnie) zadowalajęca. Zbyt ostre są przejłcia dęšłwięku kaczki i zbyt raptowne wyciszanie-podgłałnianie pedału głołnołci.
c) Zastosowanie na poczętku węskiej szczeliny, by światło trafiało na fotorezystor najpierw węskim paskiem, a dopiero następnie szerszym strumieniem (trójkęt), jeszcze bardziej zbliża układ do liniowołci.
d) Praktycznie bardzo dobrę liniowołę w pełnym zakresie ruchu pedała (z wszelkimi barwami typu â??łĂ˘??) uzyskuje się dodajęc dodatkowy tłumik łwietlny ("rozpraszacz łwiatła") zabudowany do przesłony od strony ęšłródła łwiatła - diod LED, według opisu i rysunku na stronie
http://gragitara.strefa.pl/index-wah.htm .