Barncastery - nowa moda na gitary

Dyskusje na temat instrumentów nie mieszczących się w innych kategoriach.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Jan » 2020-05-14, 07:31

Jak się okazuje ze Stanów co raz docierają do nas nowe trendy albo ich echa w mediach. Co to są te Barncastery otóż jak doczytałem to gitary zrobione z belek starych domów. To nie znany Relic czyli postarzane lub stylizowane na gitary po przejściach tylko od podstaw wykonane instrumenty. Z tego co wiem w Polsce od dziesięcioleci wykorzystuje się stare drewno po rozbiórkach obiektów ale raczej były tworzone instrumenty bez części zestarzałego drewna a w Barncasterach to właśnie staro wyglądające fragmenty są eksponowane.
Załączniki
Barncaster 2.jpg
zdj. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lodz/piotr-jelowicki-lutnik-z-lodzi-zbudowal-gitare-na-swieto-niepodleglosci-tkwi-w-niej/0y1rlh7#slajd-2
Barncaster1.jpg
zdj. https://www.picuki.com/tag/braaicaster
Barncaster 5.jpg
zdj. https://pl.pinterest.com/pin/450289662743149346/
Ostatnio zmieniony 2020-06-03, 19:52 przez Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Waldzither9 » 2020-05-14, 10:05

Takie wiekowe drewno rozbiórkowe najlepsze jest z suchego klimatu.
Ostatnio zmieniony 2020-05-21, 18:47 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: poco » 2020-05-15, 09:36

Jeżeli to nie są li tylko elementy dekoracyjne, to ja pieprzę całą tę paplaninę o wpływie drewna na brzmienie instrumentu, bo wtedy by wynikało, że każdy ooj na swój strój, Należało by zacząć propagować hasło "róbta z czego chceta, ważne, żeby było". Gdzie zatem cała ta reszta? Czysty marketing? Pic na wodę fotomontaż? Nie dajmy się zwariować tym "nowinkom" rodem z zagramanicy pod publiczkę, albo tnijmy krokwie - najlepsze optycznie będą takie nadpalone, montujmy osprzęt i ogień !!! Wybór należy do nas samych. Tam, na zapadzie, to im się z dobrobytu w oopie przewraca, bo o głowach nie wspomnę.

Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Jan » 2020-05-15, 10:53

Parę dni temu rozmawiałem z naszym kolegą, który ma za granicą firmę produkującą bardzo dobre gitary i też używa drewna stu i więcej letniego z rozbiórek domów. Wielokrotnie robił gitary elektryczne z sosny! Nie w stylu demobile style tylko normalnie wyglądające kosztowne gitarki. I w zasadzie myślę, że w dużej mierze należy "pieprzyć" paplaninę o cudownych właściwościach poszczególnych gatunków drewna a skupić się na tym w czym dobrze ci się pracuje i jak najlepiej wykonać całość prac związanych z budową.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Waldzither9 » 2020-05-15, 13:42

Plusy są takie że drewno potrafi być dobrze wyleżakowane, wysuszone i z całkiem dobrego co do słoi drewna, czyli akustyczne
Minusy to możliwe oddziaływanie wrogiego klimatu i niekorzystnych substancji.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Andrzej » 2020-06-03, 16:50

Jan pisze:
2020-05-15, 10:53
Parę dni temu rozmawiałem z naszym kolegą, który ma za granicą firmę produkującą bardzo dobre gitary i też używa drewna stu i więcej letniego z rozbiórek domów. Wielokrotnie robił gitary elektryczne z sosny! Nie w stylu demobile style tylko normalnie wyglądające kosztowne gitarki.....
Firma "NOVO" produkuje gitary z drewna sosnowego. Grzegorz Skawiński ich ostatnio używa, na jednym z filmików mówi, że są po prostu "genialne" są bardzo lekkie, świetnie rezonują i mają brzmienie pełne powietrza. Z tego co widziałem to ich cena zaczyna się od ok 3tyś $ w górę. https://www.facebook.com/pg/novoguitars/posts/

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: PiotrCh » 2020-06-03, 16:55

Prawie jak Jolana;)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: popik10 » 2020-06-03, 17:21

W sumie nie mam zdania. Stare drewno na pewno jest inne. Teraz nawet w tartaku trudno kupić nieodżywiczone sosnowe drewno. A to co jest w marketach to jest papier
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Andrzej » 2020-06-03, 17:35

Według producenta te sosnowe drewno jest poddawane obróbce cieplnej.
A jeśli chodzi o estetykę tych gitar, to tak jak z kobietami .....te najbardziej wypindrzone i wymalowane nie zawsze kochają najmocniej ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Jan » 2020-06-03, 18:42

John Culkin zbudował setki a może i tysiące gitar i napisał żeby nie przejmować się drewnem bo z jego doświadczenia świetnie brzmiące gitary da się zbudować z praktycznie każdego drewna co sam wielokrotnie sprawdzał a mitologizacja cudownych właściwości najlepszych rodzajów drewna to marketing handlowców.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: popik10 » 2020-06-03, 19:03

Ciekawym co znaczy obróbka cieplna. 😁
Pół godziny w kominku? 😉


Ta i dla tego jedne akustyki grają inaczej niż inne. Pewno dla tego że innym lakierem wykończone. Jedne żółte inne brązowe.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Jan » 2020-06-03, 19:12

Obróbka cieplna czyli "pieczenie" albo inne wymyślne nazwy to poddawanie wysokiej (nie wiem jakiej) temperaturze pod ciśnieniem drewna co ma ponoć zwiększać walory akustyczne - ostatnio bardzo modne :-) "Takie so tryndy" :mrgreen:

W jednym miejscu doczytałem, że dotyczy to głównie klonu oczkowego, który jest bardzo trudny w obróbce i może w dalszym użytkowaniu pracować dlatego poddaje się go polimeryzacji czy usuwa się pod wpływem temperatury soki i w ich miejsce i w pory wprowadza polimery stabilizujące drewno.

Z kolei w innym miejscu doczytałem, że "baked maple" to zwykły klon poddany temperaturze ok 200*C pod wpływem, której oddaje soki, które później są do niego wtłaczane pod ciśnieniem.

W jeszcze innym miejscu sensownie wyjaśnione, że w związku z CITES sa problemy z Palisandrem więc klon poddany obróbce termicznej barwi się w trakcie na jasny do ciemnego brązu (jasne podstrunnice nie pasują kolorystycznie do wielu połączeń) i montuje się takie podstrunnice zamiast Palisandru a nawet Hebanu. Dźwiękowo ponoć lepszy niż Palisander a nawet zbliżony do Hebanu - coś pomiędzy. Całość jest oczywiście okraszona marketingową otoczką sprzedażową ale chodzi o jedno CITES, problemy z Palisandrem, Klon tania alternatywa - tak w skrócie.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Andrzej » 2020-06-03, 20:22

Co jakiś czas fender też wypuszcza serię gitar z sosnowym korpusem i wcale nie są tańsze od standardowych, wręcz przeciwnie https://youtu.be/Rm-BDWZBKKY
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Jan » 2020-06-03, 20:30

Hmmm fajne brzmienie, "old Pine" stara sosna dobrze daje. Może zrobiona z jakiejś starej belki?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Barncastery - nowa moda na gitary

Post autor: Andrzej » 2020-06-03, 21:11

Jan pisze:
2020-06-03, 20:30
Hmmm fajne brzmienie, "old Pine" stara sosna dobrze daje. Może zrobiona z jakiejś starej belki?
Według opisu wykonana z ponad stuletniego sosnowego drewna z odzysku.
cyt.....This highly distinctive Telecaster is hewn from salvaged pine that was more than a century old
ODPOWIEDZ