Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-03-14, 17:45

Dzieki wszystkim za te wypowiedzi. Mam nadzieje, ze sie one jeszcze bardziej poglebia.

Dla mnie programy Audacity, CoolEdit2000 staly sie moimi konikami. Bede je studiowal.
Najprościej byłoby jak sugerował wcześniej PiotrCh, posiąść całościową analizę z komentarzem dotyczącą jakiejś szacownej dobrej sztuki skrzypiec, aby potem móc przez resztę życia do czego porównywać kolejne sztuki.Taki wzorzec jak metr z Sevres.
Te nasze dywagacje to przecieranie szlaku, może jakiegoś akustyka trzeba by namówić na wypowiedź?
Tak nalezaloby zrobic i do tego niedlugo dojde.

I jeszcze " dusza mi nie wpadla" tylko ja wstawilem, tam gdzie wstawilem. :) x 100. Nie gniewam sie na tego rodzaju uwagi, sa zabawne a ja to bardzo lubie. Wiadomo, ze nie ma ani jednego uswieconego miejsca podstawka, ani jednego uswieconego miejsca dla duszy. To my "artysci" :) x 100 decydujemy o tym gdzie one powinny byc. Moglbym tu wstawic jaki file z mp3, produkt Audacity, tyle, ze jest on tak bogato zaopatrzony w roznego rodzaju znieksztalcenia , ze nie bylibyscie chyba zadowoleni. Ale, jak bedziecie nalegali to, .....
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: michqq » 2019-03-14, 17:53

To ja zamawiam u moderatorów żeby w ramach "Tematy Ogólne" wstawić dział "Akustyka".
Kazmod zapowiada pisanie na ten temat więc z góry można przewidzieć że rozwinie się szeroka dyskusja.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: PiotrCh » 2019-03-14, 18:16

Super - ja się piszę też do tego działu:) Najbardziej interesuje mnie psychoakustyka i wpływ Księżyca na właściwości soniczne drewna. Do tego mam teorię na temat wpływu kamienia obciążającego zestawy głośnikowe ustawione w pomieszczeniu o wymiarach 4:2 ;)
A najładniej brzmią skrzypce gdy gra na nich ktoś kto umie i jeszcze jak ma ładną suknię (ona) ;)

Szczęśliwy kto nie musi sprzedawać swoich instrumentów:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-03-14, 18:18

Ciekawy pomysl, jasne, ze bede brak udzial, ale jako uczacy sie student bez praktyki. Akustyka sie interesowalem od "dziecka". Pierwsza moja obudowe "hi-fi" bas reflex, dwukomorowa, zbudowalem jako student. Co to byla za rodosc !!! miec "taki sprzet".
A najładniej brzmią skrzypce gdy gra na nich ktoś kto umie i jeszcze jak ma ładną suknię (ona) ;)

Yesssssssssssssssss,.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: michqq » 2019-03-14, 19:42

Na temat akustyki zaproponowalem otwarcie osobnego działu, wstrzymajmy więc dyskusję.
Kontynuując jednak o skrzypcach Kazmoda.
Cytuję:
Wiadomo, ze nie ma ani jednego uswieconego miejsca podstawka
No to właściwie moglibysmy rozpocząć dyskusję.
Podstawek w skrzypcach jest ruchomy, niejednokrotnie skrzypkom sie przesuwa w trakcie eksploatacji, zwłaszcza jak płyta nowa bez wyrobionych dziur a lakier twardy.
Widziałem bardzo do przodu wysuniete podstawki, tak ze dwa milimetry, a to dlategoż ponieważ jak struna się wyeksploatowywuje to trzeba ja podciągać, i ze struną niekiedy muzykowi "idzie" też podstawek.

Niektórzy też luzują struny co jakiś czas.
Struny się zmienia, i tak dalej.

Dlatego warto smarowac pod strunami grafitem, żeby efekty "chodzenia" zminimalizować.

Użytkownik będzie jednak tak czy tak korygował podstawek, dlatego mimo że miejsca "uświęconego" nie ma, to sa przekonania użytkowników na temat tego gdzie ten podstawek ma być.
Podstawka w skrzypcach niestety więc nie umieszcza lutnik, umieszcza go uzytkownik.

Wypuszczając skrzypce "w świat" należy sie spodziewać że podstawek będzie trafiał tam gdzie go użytkownicy przesuną kierując się swoimi przyzwyczajeniami.

Przyzwyczajenia sa dwa:
(1) Patrzymy gdzie są wewnetrzne nacięcia między efami. Tam ma być "linia plecków" podstawka, tj. ta pod kątem 90 stopni do powierzchni.
(2) Patrzymy gdzie są wewnetrzne nacięcia między efami. Tam ma być "linia środkowa" podstawka.

Liczne przykłady zdjęciowe na obie wersje.
Jak sądzicie, która opcja jest popularniejsza?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-15, 06:26

Mogę pisać za siebie. Jako leniuch po wizycie u lutnika i jego ustawieniu "kulturysty" czyli podstawka po prostu miękkim ołówkiem na płycie obrysowałem dwa narożne 2mm po stronie plecków podstawka. Teraz może sobie jeżdzić podstawek, a ja i tak wiem gdzie jego miejsce. Niestety nie zrobiłem czegoś podobnego z duszą, czyli obrysowanie jego miejsca styku z płytą dolną.
Kiedyś w filmiku który zapodałeś na smyczkowie lutnik podawał że najlepiej jak narożnik podstawka wypada minimalnie nad brzegiem duszy. Lub też duszę ustawić pod rogiem podstawka, kolejność dowolna.
Przypuszczam ,że rysowanie wg lini środkowej natrafiłoby na mój opór i brak zrozumienia, bo jak to precyzyjnie wykonać i dostrzec, aby ustalić środek trzeba coś przeliczać i porównywać.
A a co do ustawiania duszy
zdjecie przyrzadziku do wstawiania duszy, ktory podejrzalem na ebay'u. Bardzo ulatwia instalacje duszy.
ciekawy jestem Kazmod czy ta obejmka duszy to z cyrkla zrobiona i kawałka drutu? Muszę szukać takiego ustawiacza a są tylko z Chin a ja nie chcę kupować w Chinach, już wolę sam coś zrobić. Do tego potrzebny jeszcze taki "pogrzebacz" z X na jednym końcu i szpikulcem na drugim, też go zrobiłeś?
Swoją drogą patent na ten ustawiacz ma Pan Karol Siwko z Florydy.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-03-16, 01:55

ciekawy jestem Kazmod czy ta obejmka duszy to z cyrkla zrobiona i kawałka drutu? Muszę szukać takiego ustawiacza a są tylko z Chin a ja nie chcę kupować w Chinach, już wolę sam coś zrobić. Do tego potrzebny jeszcze taki "pogrzebacz" z X na jednym końcu i szpikulcem na drugim, też go zrobiłeś?
Swoją drogą patent na ten ustawiacz ma Pan Karol Siwko z Florydy.
Zrobilem ten ustawiacz z tego co znalazlem w domu. Cud chcial, ze trafilem na kawalek sprezynujacej blachy mosieznej. Drut o ktorym piszesz, jest z tak zwanej stali fortepianowej, bardzo dobra. Zrobiony element z blachy mosieznej (mosiadz?) ponacinalem, aby latwiej poszczala dusze.
W Chinach nawet gdybys chcial tego nie kupisz, nie sprzedaja jeszcze. Tylko Pan Siwko, ebay. Drogo sobie liczy. Pol biedy ustawiacz, ale wysylka jest juz przesadnie droga.

Wpadlem na pomysl, aby wykonczyc kupione w Chinach surowe skrzypce.
Posluza do celow porownawczych. Oczywiscie, po pierwszych probach na skrzypcach bez zadnych "udoskonalen", sprobuje je podrasowac. Zalaczam zdjecia elementow nad ktorymi teraz pracuje.
1.jpg
2.jpg
W tej chwili wyglada to na partacka robote, ale zdjecie jest zrobione w trakcie pracy.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-16, 05:21

Skrzypce pięknieją. A co do tego urządzenia to masz rację https://www.ebay.de/itm/SET-VSP-CLASSIC ... XQDjhQ7L5r
ale inne bywają z Chin https://www.ebay.de/itm/Silvery-stainle ... SwPPpbyZCt
lub też to https://www.ebay.de/itm/Measure-Violin- ... SwVDZaD8Do
pozdrawiam
Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-03-16, 11:19

Wstawienie szyjki nie jest łatwe. Trzymanie wymiaru w osi, spasowanie i ucieszna przy klejeniu, trudne sprawy. Wysokość podstrunnicy nad płyta 20,8 mm . Wysokość przy brzegu do krawędzi podstrunnicy 5,5mm . W Chinach raczej tego nie spasowali.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-03-16, 13:11

Wstawienie szyjki nie jest łatwe. Trzymanie wymiaru w osi, spasowanie i ucieszna przy klejeniu, trudne sprawy. Wysokość podstrunnicy nad płyta 20,8 mm . Wysokość przy brzegu do krawędzi podstrunnicy 5,5mm . W Chinach raczej tego nie spasowali.
Tak tez myslalem, ze musi to byc trudne. Stad zabieralem sie do tego jak "pies do jeza" , ale w koncu zrobilem. Zrobilem to
w samej dzisiejszej nocy, kiedy nikt mi nie przeszkadzal. Mam 21 i 6 mm.
3.jpg
4.jpg
Nie odpowiedziales mi na pytanie jak dlugo powinien wybrzmiewac dobry instrument :) ! Wartosci jakie podalem zszokowaly cie ? ?)
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-03-16, 13:36

Dobre skrzypce wybrzmiewają kilkadziesiąt sekund, 30 to już jest dobrze. Dobrze że coś z tego zestawu brzmi 7 sekund. Ciekawe czy uważasz że najlepiej grają. Ile wybrzmiewają te zalane kropelka i propolisem?

Co do chińczyka to mógłby mieć kolejny temat. 21mm może być bo to zawsze siądzie. 6 przy piętce to touche dużo. Może jak będzie sie przyklejać podstrunnice to sie coś poprawi. Nie wiem czy sie tu rozpisywać czy zakładasz następny temat?
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-03-16, 15:38

Nie wiem czy sie tu rozpisywać czy zakładasz następny temat?
Tak, mysle, ze to dobra sugestia. Temat calkowicie odmienny. Chyba go zatytuluje "Robienie z surowego "chinczyka" instrumentu klasy Stradivari " :)
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-03-16, 16:33

Co to znaczy klasy Stradivari ? To taka sama fabryka jak suzuki tylko 80 lat później. Nawet nie mają fali.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: michqq » 2019-03-16, 16:54

W tej chwili wyglada to na partacka robote
Zrób zdjęcie w okolicach talii, pokazujące pasowanie boczków w talii do spodniej i do wierzchniej płyty.

Tam wychodzi niekiedy duża "słabizna" chińskich białych skrzypiec, spasowanie jest tam niekiedy bardzo kiepskie.

Lutnicy skrzypcowi często (choc nie wszyscy) robią tak, że po zrobieniu boczków odrysowywują je na drewno - tak jak im wyszły - i z tego rysunku robią POTEM płytę.

Stąd jedno do drugiego pasuje.

Fabryka robi inaczej - boczki i płyty powstają w niezależnych od siebie procesach technologicznych, stąd nie spasują do siebie dobrze, co najwyraźniej widać w talii.

Zapytam tez o usłojenie szyjki - czy słoje biegły prostopadle do podstrunnicy, czy może równolegle, czy wogóle bylejak czyli skośnie.
czy zakładasz następny temat
Załóż
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: PiotrCh » 2019-03-16, 20:43

:)
Ostatnio zmieniony 2019-03-17, 08:12 przez PiotrCh, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ