Witam :)

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

LuMa
Posty: 1
Rejestracja: 2020-10-27, 11:28

Witam :)

Post autor: LuMa » 2020-10-27, 11:42

Mam na imię Łukasz. Z instrumentami strunowymi mam przyjemność obcować od najmłodszych lat. Przyszedł taki czas, że chciałbym nie tylko na nich grać ale spróbować taki stworzyć. Zacząłem więc googlować informacje jak to zrobić i tak trafiłem na to forum. Mam nadzieję, że będę mógł wyszukać tu jakieś pomocne wątki. Na początek postanowiłem wybrać mniejszy kaliber i zacząć od ukulele. Tutaj pojawił się pierwszy problem z wyborem. Mianowicie zastanawiam się, pomiędzy sopranem, a koncertowym. Szczerze mówiąc bardziej odpowiada mi koncert ze względu na jego smukłą budowę i dłuższy gryf tylko nie wiem czy nie porywam się z motyką na słońce. Przejrzałem pobieżnie różne wątki ale nie mogłem doszukać się jak zacząć taką budowę będąc kompletnym laikiem. Czy znajdę tu coś takiego? Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś mógłby wstawić jakiś odnośnik jeżeli takowy istnieje. Nie mam wielu narzędzi, ale jeżeli to nie będą jakieś bardzo zaawansowane - stricte narzędzia z dziedziny lutniczio-majsterkowej to jestem w stanie sobie takie załatwić. Pełen nadziei na spełnienie marzenia wstawiam niniejszego posta!

~Łukasz
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Witam :)

Post autor: Waldzither9 » 2020-10-27, 12:37

Witaj LuMa,
3 lata 2 pandemie i 24 piwa(bezalkoholowe) temu ;-) powstał taki wątek
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... 99+ukulele
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Witam :)

Post autor: SebastianL » 2020-10-27, 12:48

Cześć

Na pewno pomożemy zbudować instrument. Gdy zdecydujesz jaki, to najlepiej załóż wątek poświęcony jego budowie. Na wszelkie pytania techniczne oraz wykonawcze postaramy się odpowiedzieć.

Co do formy instrumentu, to najlepiej wybierz taki, na jakim chciałbyś grać. Ukulele sopranowe i koncertowe różni się głównie rozmiarem, więc to drugie nie powinno sprawić więcej trudności podczas budowy.

Narzędzia to jedno, ale uzbrój się również w cierpliwość. Przed każdą pracą dobrze się przygotuj. Przemyśl wszystko co najmniej dwa razy i zrób pożytek z wyobraźni.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Witam :)

Post autor: poco » 2020-10-27, 20:20

LuMa, witaj i czuj się jak u siebie. Powiem nieskromnie, że lepiej nie mogłeś trafić, co potwierdzą wpisy userów. Koledzy już właściwie zapodali to, co najważniejsze. Z Twojej strony pozostaje zaangażowanie w realizacji celu. Na pozostałe pytania znajdziesz odpowiedź na forum używając szukajki. Co do Twoich planów z ukulele, to zalecam daleko posuniętą ostrożność w ocenie stopnia komplikacji, bo to jest tylko sprawa skali, ale zakres taki sam, jak i w dużym instrumencie. Stosowny temat już funkcjonuje od dawna, zatem zanim podejmiesz decyzję czytaj, czytaj, czytaj. To procentuje w dwójnasób. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ