początek

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

violut
Posty: 1
Rejestracja: 2020-07-09, 17:11

początek

Post autor: violut » 2020-07-09, 17:19

Dzień dobry wszystkim!
Gram na gitarze akustycznej. Postanowiłem zająć się lutnictwem, pójść na studia. W tym roku już mi się nie uda, ale może w przyszłym... Wiem, że podczas rekrutacji trzeba przedstawić jeden ze swoich wykonanych instrumentów. Chciałbym się za to zabrać i zbudować skrzypce... ale kompletnie nie wiem od czego zacząć, co mam robić, jakie narzędzia będą mi potrzebne, jakie wymiary mają mieć poszczególne części instrumentu (wiem, że są różne modele). Może Wy mi pomożecie? :-D . Byłbym ogromnie wdzięczny. Z góry dziękuję za wszystkie rady, porady i odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: początek

Post autor: Waldzither9 » 2020-07-09, 17:56

Zacznij od oglądania wszelkich filmików na youtube i przeczytaj od dechy do dechy violinowe tematy na forumlutnicze. Prawie wszystko tam jest.
Są filmiki od prostych po skomplikowane, pierwsze z brzegu
https://www.youtube.com/watch?v=Qu7gf1MX4nU
https://www.youtube.com/watch?v=dLyeYeZM26Q
jednak gitarę zbudować łatwiej https://www.youtube.com/watch?v=ST9dZvVxBW4
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 18:12 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: początek

Post autor: poco » 2020-07-09, 17:59

Witam, kolego! No to ambitny plan, ale ........ . Właśnie tych ale jest od pyty. Zresztą, koledzy violiniści zapewne zabiorą głos rzeczowy i konkretny w temacie. Póki co, to polecam prześledzić wszystko to, co na forum zgromadziliśmy dzięki właśnie takim fachowcom, w stosownym dziale/działach, albowiem czasami posty mogą być w innych tematach. M.in. materiały lutnicze - drewno. narzędzia , itd. To jest kobyła temat ! Ale , do odważnych i pilnych świat należy. Musisz mieć jednak świadomość, że to jest drogi zawód.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: początek

Post autor: popik10 » 2020-07-09, 22:22

Hmm. Mam mocno mieszane uczucia.
Może wybierz inne studia skoro cię to nie interesuje.
Budowa instrumentów to naprawdę coś trudnego i łatwego zarazem. Ale nie działa to niestety tak że jednego dnia coś postanawiamy, następnego robimy.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: początek

Post autor: Jan » 2020-07-09, 22:34

Witaj, zabierz się do tematu najpierw teoretycznie. Literatura, artykuły, poradniki, filmy na YT, artykuły na forach a wtedy zaczniesz wiedzieć o co pytać bo na razie twoje pytanie jest w tak ogromnej dozie ogólności, że nie ma sensu na nie odpowiadać bo opowiedzieć o WSZYSTKIM nikt tobie nie da rady. Zacznij od siebie i od odrobienia przynajmniej podstawowych zagadnień z budowy instrumentu.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: początek

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 07:38

Cześć!

Jeśli chodzi o budowę instrumentu, to dobrze jest grać na instrumencie, jaki się chce zbudować. Budując instrument jako ktoś, kto na nim gra i wie czego należy od niego oczekiwać, znacznie ułatwi osiągnięcie celu.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: początek

Post autor: Jan » 2020-07-10, 08:32

No to co powiedział Sebastian to od tego powinniśmy zacząć, zbudować instrument na którym nie umie się grać to nieporozumienie jednak. Bez umiejętności gry na danym instrumencie nie jesteś w stanie zbudować nic sensownego. Więc już masz podpowiedź od czego powinieneś zacząć - czyli od budowy instrumentu na jakim grasz - gitara. Tematów gitarowych masz na forum bardzo wiele więc zapraszam do pogłębionej lektury powiększonej o artykuły z internetu i filmiki na YT. Jak przyswoisz już podstawową wiedzę to będziesz wiedział o co pytać.
Poza tym jeżeli to mają być studia lutnicze to na AM w Poznaniu musisz mieć ukończoną szkołę muzyczną.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ