Witam wszystkich forumowiczów

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

Borek
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-12, 21:25

Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: Borek » 2015-03-17, 19:13

Dzień dobry.
Mam na imię Piotr, lat 26 z Wrocławia. Gitarami interesuję się od lat 13 - wtedy rozpocząłem naukę gry. W graniu doświadczenie mam, teraz chciał bym się zająć budową gitar. Moją pasją są gitary akustyczne. Uwielbiam pracę z drewnem. Mam nadzieję, że doświadczeni koledzy z forum pomogą w budowie pierwszej gitary. Czy jest ktoś z Wrocławia lub okolic budujący akustyki, a chciałby się podzielić doświadczeniem? Internet to potężne źródło wiedzy, ale wiadomo co praktyka, to praktyka. Forum czytam już od dłuższego czasu zdobywając podstawy, przynajmniej teoretyczne. Szkoda, ze jest tak mało relacji z budowy gitar akustycznych. Słomianego zapału raczej nie posiadam, więc podchodzę poważnie do tematu. Z drewnem pracuję od dawna, chociaż w nieco innej skali - moim hobby jest modelarstwo szkutnicze, więc cierpliwości mi nie brakuje :
P1040172.JPG
P1030768.JPG
Od czego zacząć? Gdzie zaopatrzyć się w drewno, plany? Mam nadzieję, ze na te i inne pytania koledzy pomogą znaleźć odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich
popik10

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: popik10 » 2015-03-17, 22:27

Brawo, nie dość ze z Wrocławia, to jeszcze nie chce robić desek do krojenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TeEn
Posty: 133
Rejestracja: 2013-07-16, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: TeEn » 2015-03-17, 23:13

Powitać ziomka :-)
Zdroof
Tomek
natrix
Posty: 15
Rejestracja: 2015-02-19, 21:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: natrix » 2015-03-18, 07:51

Cześć!
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: Jerzy S » 2015-03-18, 09:40

Cześć :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: PiotrCh » 2015-03-18, 17:45

cześć:)
ładna krypka;)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: poco » 2015-03-21, 15:40

Hallo! Toć to chyba korab jakowyś się buduje! Tuszę jednak iż nie wytoczy wszystkich dział na raz, bo rzeź by ci była okrutna, a nasza forumowa łajba by zatonęła po jednym strzale. :-D
Podziwiałem zawsze modelarzy spełnionych, bo sam drzewiej zaczynałem od budowania modeli latających ,typu szybowiec w instytucji LOK. Teraz brakuje na to kasy państwowej - MON, a kiedyś była.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Borek
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-12, 21:25

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: Borek » 2022-02-09, 05:51

Witam wszystkich.
Po 7 latach ode rejestracji na forum w końcu dojrzałem do decyzji o budowie gitary akustycznej.
W międzyczasie zbudowałem wzmacniacze lampowe do gitary - załączam zdjęcia do waszej oceny.
Pytanie mam do was takie - gdzie można kupić drewno do budowy gitary w PL ? Czy jest szansa żeby gdzieś coś pozyskać? Może na forum ktoś może poratować? Chodzi mi np. o świerk/palisander ? Dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
Załączniki
12.jpg
16.jpg
17.jpg
10.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: SebastianL » 2022-02-09, 08:32

Cześć Piotrze, fajnie że chciałbyś coś zbudować.

1. Plany

Na poniższej stronie są różne plany gitar akustycznych w pdf
https://www.electricherald.com/acoustic ... s-archive/
Plan to jedno, ale będziesz musiał na jego podstawie stworzyć szablon obrysu pudła.

Metody są różne, wielu ludzi drukuje to, wycina i przykleja na sklejkę, tekturę lub cokolwiek. Rozwiązanie to jest takie sobie, ponieważ po nałożeniu kleju papier się odkształca.

Można też zlecić wycięcie tego na cnc, ale pierw będzie trzeba pewnie przygotować odpowiedni plik.
Sam robię szablony w taki sposób, że na planie rysuję siatkę 1 x 1 centymetr i przerysowuję to odręcznie. Dokładność jest wystarczająca.

2. Drewno

Jeśli chodzi o miejsce w Polsce, gdzie można bezstresowo kupić wysuszony materiał na pudło, to niestety nie jest łatwo. Możesz kupić na https://woodforguitar.com/, mają tam chyba prawie wszystko co trzeba, ale oferta jest bardzo skromna (w przeciwieństwie do materiałów na gitary elektryczne), a ceny są dość wysokie.

https://www.henglewscy.com.pl/pl-sklep mają jakiś materiał na wierzch oraz pudło (zakładki: pełna oferta->akcesoria lutnicze->drewno rezonansowe), ale tutaj ceny też są wysokie, a oferta nie pozwala na budowę całego instrumentu.

Jak zwykle, polecam zakup materiału w Niemczech lub w Hiszpanii. Ceny są o wiele niższe, tak że z przesyłką wychodzi taniej niż u nas. Do tego oferta jest bardzo szeroka. Oprócz kupna materiału, bez problemu dostaniesz również materiał z wadami lub świerk do łupania na wagę, które przydają się do tworzenia losowo przydatnych elementów.

Sprawdź sklepy:
- https://shop.espen.de/en/
Świerk tani, egzotyki droższe.

- https://www.madinter.com/en/
Świerk droższy, egzotyki tańsze. Drewno dobrej jakości, bez problemów. Sklep poświęcony stricte gitarom.

- https://maderasbarber.com/tonewood/en/
Najniższe ceny, ale i drewno bywa gorsze (z najtańszych ofert). Swego czasu sklep miał kiepską renomę w świecie, ale obecnie nie jest już źle.

Kupowałem w każdym z powyższych trzech sklepów i zawsze byłem zadowolony. Hiszpanie ze dwa razy wysłali mi źle skompletowane zamówienie (dostałem coś, czego nie zamówiłem oraz czegoś brakowało), ale po reklamacji od razu dosyłali braki na własny koszt.

Ostatnio użytkownik forum Michal131 zapowiedział budowę skrzypiec i miał materiał, który kupił w Bieszczadach bodajże. Spytałbym go o źródło, może dostaniesz jakiś krajowy materiał na gitarę. Niestety nie zaglądał on na forum od połowy stycznia, ale w jego zakładce masz podany kontakt e-mail.

Jeśli jednak chcesz mahoń, palisander i inne egzotyki, to zdecydowałbym się na kupno w Hiszpanii.

3. Relacja z budowy

Najlepiej załóż wątek poświęcony budowie.
Trzymam kciuki i życzę wytrwałości. Niestety wielu już przychodziło z zamiarami budowy instrumentu i słuch po nich przepadał.
Borek
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-12, 21:25

Re: Witam wszystkich forumowiczów

Post autor: Borek » 2022-02-09, 21:46

Dziękuję bardzo za obszerne wyjaśnienia i pomocne linki.
Zamiar budowy instrumentu mam od kilku lat w głowie cały czas jednak się obawiam ze coś nie wyjdzie. Trzeba chyba spróbować aby się przekonać.
ODPOWIEDZ