mandolina - ustawienie mostka

Dyskusje na temat instrumentów nie mieszczących się w innych kategoriach.

Moderator: poco

Dave
Posty: 6
Rejestracja: 2011-12-30, 19:25
Lokalizacja: Barlinek

mandolina - ustawienie mostka

Post autor: Dave » 2011-12-30, 19:37

Jako że jestem nowy na forum, pragnę na początek powitać wszystkich bardzo serdecznie! :)

Co do tematu - mam problem. Posiadam mandolinę Stagg, która sporo czasu leżała pozbawiona strun. Ostatnio (po dwuletniej blisko przerwie) postanowiłem doprowadzić ją do stanu używalności, kupiłem i założyłem komplet strun. Niestety mandolina posiada ruchomy mostek z regulacją wysokości strun (jeśli trzeba będzie dodam zdjęcia), i podczas zakładania strun "odpadł" mi od pudła, więc musiałem go ustawić na nowo, "na oko", byle było prosto. Prawdopodobnie zrobiłem to źle ponieważ teraz mandolina nie stroi na wyższych progach - do oktawy, która powinna brzmieć na 12 progu brakuje blisko ćwierć tonu.
Mandolinka kiedyś była sprawna i nie ma żadnych wad technicznych, więc jestem pewien że problem jest spowodowany złym ustawieniem mostka. Proszę wiec o kilka rad na temat ustawiania tego typu mostków. Mam nadzieję że mi pomożecie :D. Liczę na szybkie i pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Dave.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-30, 19:46

Mostek nie ma być równo tylko w odpowiednim miejscu, a zasady są takie same jak w przypadku gitary. Musisz znać menzurę, wstępnie ustawić mostek w menzurze, nastroić instrument, wziąć tuner i dostroić położenie mostka do strun. Poczytaj jeszcze na forum, a znajdziesz to, co jest Ci potrzebne. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Dave
Posty: 6
Rejestracja: 2011-12-30, 19:25
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: Dave » 2011-12-30, 19:55

dzięki, postaram się coś zadziałać.
jeszcze jedno pytanie: jak regulować położenie mostka kiedy struny są naciągnięte? Przez naprężenie mostek jest przyciśnięty do pudła i nie chce się suwać..

@edit
Jednak chce się suwać, wszytko gra :)
Wielkie dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ