Ożebrowanie płyty wierzchniej

Dyskusje na temat instrumentów nie mieszczących się w innych kategoriach.

Moderator: poco

Prauster
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-01, 17:57

Ożebrowanie płyty wierzchniej

Post autor: Prauster » 2009-08-01, 18:15

Witam serdecznie !

Jestem w trakcie budowy lutni, i mam mały dylemat co do ożebrowania.
Czy pierw dokleić listwy do płyty , czy najpierw listwy do pudła a potem na to płytę ?

Nie wiem czy to daje jakąś różnice ?Pierwsza czy druga metoda ma jakiś wpływ na wzmocnienie korpusu? Doradźcie.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-08-01, 19:06

Normalna technika to doklejanie listew do plyty wierzchniej a potem laczenie jej z korpusem.Mozna uzyc do tego tzw. Go- boardu , ktory jast latwy do zrobienia samemu.
tutaj foty:
Obrazek

Obrazek
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 21:25

jak Zenek napisał najlepszy sposób to przyklejenie do płyty a potem skleić pudło. chyba ze tył lub przód nie jest w ścianie prostej tylko wybrzuszonej wtedy polecam ożebrowanie wkleić na ściegi ryfowe i dopiero potem wyprofilowany tył /przód i skomponować
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-08-04, 21:50

Jeszcze o plycie wierzchniej lutni.... W publikacji niemieckiego teoretyka lutniczego Franza Jahnela " Die Gitarre und ihr Bau" (Gitara i jej budowa) sa plany i opis wykonania lutni.Tzw "nowoczesna lutnia" posiada ozebrowanie , ktore konczy sie przed dojsciem do krawedzi (boczkow) , moze wiec byc ono doklejone tylko bezposrednio do plyty wierzchniej. Ten typ konstrukcji pozwala wg Autora na lepsze i pelniejsze rezonowanie plyty .
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-10-11, 09:21

prześlij foto swojego cacka :)
Prauster
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-01, 17:57

Post autor: Prauster » 2009-10-12, 11:09

Jak na razie budowa ,lutni/gitterny stanęła. Brak czasu, i świerku dobrego nie mogę dostać :(
Bo to jest tak ,że chce zrekonstruować historyczną poprzedniczkę gitary i mandoliny znalezioną w Elblągu -gitterne- właśnie. A tu link tego znaleziska:

http://www.muzycznyelblag.pl/?page=arti ... =4&art=336

Ja sam nie posiadam aparatu, a i fotografować nie ma co tyle co pudło dłutem wydziobałem.
ODPOWIEDZ