40 Letnia gitara klasyczna Defila

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem instrumentu to tu jest odpowiedni dział.

Moderator: Jan

gifek
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-06, 18:21

40 Letnia gitara klasyczna Defila

Post autor: gifek » 2016-01-06, 19:56

Hej, nie wiem czy da się określić nazwę tego modelu czy to po prostu hippisowski noname, kilka zdjęć.
Całokształt
Front1.JPG
tył.JPG
Szerokość szyi przy głowie i ciele oraz szerokość boku, podstrunnica - lakierowany palisander.
Szerokość przy szyi.JPG
szerokość przy ciele.JPG
Bok.JPG
Próg zerowy, siodełko się posypało
próg zerowy.JPG
Kluczyki (z przodu brak tulejek)
Kluczyki.JPG
Plastikowy pickguard
pickguard.JPG
Wykruszony, plastikowopodobny straplock
Straplock.JPG
Strunociąg i mostek
Mostek i strunociąg.JPG
Znalazłem ją w muzycznym piekle, klasie muzycznej w podstawówce i wymieniłem swoje ukulele dla dzieciaków za to. Nauczycielka mówiła, że gitara ma około 40 lat, wewnątrz przetarta nalepka Defila. Wygląda jakby był to akustyk ale wymiary wskazują bardziej na klasyka, spotkałem się z określeniem "wzmacniany klasyk" który teoretycznie może wytrzymać metalowe struny. Bez zerowego gitara ma 19 progów. Na całości gruba warstwa poliuretanu
Ktoś może to zidentyfikować dokładniej?
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: 40 Letnia gitara klasyczna Defila

Post autor: jacek owsianowski » 2016-01-08, 20:19

Witam, gitara na pewno jest starsza ,bo z końca lat 60.Drewno góra i dno to sklejka olchowa ,boczki klonowe a podstrunnica jest wykonana z mahoniu. Lakier poliuretanowy był nieznany w latach szejscdziesiatych,prawdopodobnie jest to nitro .Kształt przypomina klasyka, ale jet to komunistyczny akustyk na których musieliśmy się uczyć grac w podstawówkach .Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: 40 Letnia gitara klasyczna Defila

Post autor: vintage » 2016-01-08, 21:16

Jest to gitara młodzieżowa t zw. szkolna, takie miały nazwy tanie instrumenty Defil do nauki w szkołach. Były to namiastki klasyków i fabrycznie zakładano struny nylonowe. Metalowe zakładali "harcerze" aby głośniej brzmiały a potem narzekali, że kiepska gitara, bo się szyjka zgięła w banan. Wygląda mi na 3/4, stąd i mniejsze pudło aby dzieciom się wygodniej grało.
Jeżeli stroiki są oryginalne, to gitara może mieć 40 lat. W latach 60-tych takich stroików nie było, pojawiły się pod koniec lat 70 tych. Lakier jak najbardziej nitro a płyta wierzchnia i dolna to raczej sklejka jaworowa, przynajmniej wierzchni obłóg.
Nie znam pojęcia wzmacniany klasyk. Może komuś chodziło o szyjki wzmacniane prętem albo ceownikiem. Pręty były montowane w Defilu ale w modelach HD, rzadziej HS. Były one droższe i większe od tej na zdjęciu.
Warto ją poddać renowacji, założyć nylony i będzie lepiej grała niż chińskie g....
popik10

Re: 40 Letnia gitara klasyczna Defila

Post autor: popik10 » 2016-01-08, 23:02

W innym temacie po cyklinie czy szlifowaniu wydaje się być sklejka bukowa. Ale t rudno ocenic ze zdjęcia.
P
gifek
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-06, 18:21

Re: 40 Letnia gitara klasyczna Defila

Post autor: gifek » 2016-01-08, 23:30

@Vintage
Wow, dzięki, ten opis brzmi bardzo wiarygodnie. Mam nadzieję, że uda się ją podreperować. Nie zakładałem po niej wiele ale od razu czuję do niej więcej sentymentu :lol:
ODPOWIEDZ