Prośba o identyfikację

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem instrumentu to tu jest odpowiedni dział.

Moderator: Jan

virus_lx
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-29, 01:35

Prośba o identyfikację

Post autor: virus_lx » 2014-12-30, 09:38

Witam.
Panowie zgłaszam się z prośbą o identyfikację gitary (a raczej pozostałości po gitarze), którą dostałem od kolegi.
Co ciekawe dwa dni później drugi znajomy pożyczył mi gitarę basową tego samego producenta :) także mam jakiś punkt odniesienia jak wyglądają brakujące elementy.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Wyczyszczona podstrunnica
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Wasyl » 2014-12-30, 12:30

Kształt główki przypomina Sambę, tylko ten korpus z niczym mi się nie kojarzy
Widać, że ktoś przy niej grzebał
Gość

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Gość » 2014-12-30, 14:05

Masz na myśli Defil:
http://meatexz.com/cheesyguitars/defil_ ... _samba.jpg
myślę że daleko mojemu wynalazkowi do samby.
W mojej jest charakterystyczny gryf, kształt główki i biała podstrunnica z czarnymi wstawkami, z elementów osprzętu to obudowa pickupa i "spartański" (czyt. badziewny) mostek.

Gryf to jakaś masowa produkcja, tak mi się wydaje bo trafiła mi się jeszcze basowa z identycznie zdobionym gryfem.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Wasyl » 2014-12-30, 14:41

Wrzuć jeszcze zdjęcia tej basowej. Jeżeli ma takie same markery to pewnie to samo, bo nie widuję takich trójkątów zbyt często.

i w ogóle na forum gdzieś przewinął się link do takiej fajnej stronki ze starymi gitarami, poszukaj go.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Andrzej » 2014-12-30, 20:53

Korpus ,sądząc po kształcie i profilowaniu to pewnie jakaś radosna twórczość .
Toudi
Posty: 6
Rejestracja: 2014-08-20, 10:55
Lokalizacja: Przechlewo

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Toudi » 2014-12-31, 08:50

Siema. Jak na moje to bankowo wczesno-sowiecka dłubanina, przynajmniej korpus. Pickup wygląda mi na defilowski, coś jak w Melodii. Mostek nie wiem co to jest ale coś mi świta że widziałem takie cudo w jakimś komunistycznym archtopie, chyba jakaś Jolana. Gryf nie kojarzę także nie pomogę :) Pozdrawiam
virus_lx
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-29, 01:35

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: virus_lx » 2014-12-31, 10:17

Przeglądałem strony z gitarami JOLANA nie znalazłem nic z takim gryfem.
Dodaje zdjęcia basu:
bas gl rewe.jpg
bas_gł.jpg
bas mostek.jpg
bas.jpg
Poniżej zdjęcie mostka z solowej:
sol_most.jpg
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Tanto » 2014-12-31, 12:55

Możesz poszukać lub zadać pytanie na tym forum http://sovietguitars.com/news.php Mają wydzieloną część dla angielskojęzycznych, ale posługując się cyrylicą można więcej zdziałać ;-) Można tam znaleźć informacje nie tylko o radzieckich instrumentach, ale i różnych innych z 'demoludów'.

...i jeszcze jedno źródło informacji http://www.meatexz.com/cheesyguitars/guitars.html
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: vintage » 2014-12-31, 15:56

Alko - pracownia lutnicza z Bielska Białej działająca w latach 60 do prawdopodobnie 80-tych. Właścicielem był Alfred Kopoczek (stąd nazwa Alko). Istnieje przypuszczenie, że wykonywał jako pierwszy w Polsce gitary elektryczne. Używał części własnej produkcji oraz PZPM Muza, która była dostawcą części dla Defilu, stąd można spotkać w jego gitarach elementy montowane w lubińskiej fabryce. Tu widzę przetwornik i klucze z Muzy. Na Allegro obecnie jest wystawione coś podobnego. Szacuję, że instrumenty te pochodzą z II połowy lat 60 tych.
Gitary są historyczne i maja wartość kolekcjonerską, proponuję poddać procesowi renowacji lub odsprzedać komuś kto przywróci im odpowiedni stan.
Na pewno szkoda je przerabiać na jakieś potworki lub przeznaczać je na naukę lutnictwa czy stolarstwa.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Wasyl » 2014-12-31, 23:18

Nick zobowiązuje ;)
virus_lx
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-29, 01:35

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: virus_lx » 2015-01-01, 08:48

Witam.
Dziękuję za identyfikację i cenne informacje.
Jestem zdecydowany odrestaurować instrument, szukałem lecz nie znalazłem zdjęcia jak to powinno wyglądać w oryginale. Liczę na Waszą pomoc w poszukiwaniu zdjęcia lub osób które mogą posiadać taką gitarę.

ps. numer na główce jest numerem seryjnym nadawanym narastająco każdej kolejnej gitarze?
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: vintage » 2015-01-02, 19:25

Rzeczywiście informacji o Alko jest niewiele. Wrzuć w Google takie hasła jak: gitara alko, alko guitar, alfred kopoczek, etc.. coś się zawsze pojawi, w grafice też można znaleźć, wtedy kliknąć na obraz i znajdzie się odniesienie do strony, forum, zawsze to coś. Ze swojej strony proponuję zajrzeć tutaj:
http://www.defil-vintage.pl/2014/05/alko-bas.html
jest tam bas Alko a stronę redaguje użytkownik Forum Lutniczego kryjący się pod nickiem "Rzech".
Cieszę się, że będziesz odnawiać te gitary (czy tylko jedną ?,bo napisałeś w liczbie pojedynczej). Numer na główce wydaje się nr seryjnym.
virus_lx
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-29, 01:35

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: virus_lx » 2015-01-03, 11:40

Witam.
Na chwilę obecną odnowię 6 strunową, druga jest pożyczona (zastanawiam się nad odkupieniem basu).
Z informacji które udało mi się uzyskać to zdjęcie hybrydy wykonanej przez ALKO złożonej z tych 2 gitar
.
1353618719_1834_FT204560_p1030207s.jpg
Jeszcze nie otworzyłem tematu odnośnie rozpoczęcia renowacji lecz z prac które udało mi się wykonać to tylko przerysowałem do AutoCADa,
maskownicę skorygowaną o brak części basowej.
Braki i różnice w rys. uzupełniłem mierząc odległości od dziur po wkrętach i zachowane ofsety od kształtu zewnętrznego, pozostało wyskalować -> wydrukować szablon -> wyciąć -> przykręcić.

Jeżeli jest ktoś kto ma ochotę poskładać taką gitarę to jestem w stanie przerysować ją do CAD, w razie potrzeby proszę pisać PW lub na virus_lx@o2.pl

Z brakujących elementów to:
- przetworniki (jak na zdjęciu hybrydy)
- schemat elektryczny (6 strun)
- pokrętła
- podkładki pod ośki kluczy do strojenia
- materiał na maskownicę
- oraz w dalszym ciągu brakujące zdjęcie oryginału

Mam do Was pytanie gdzie można dostać takie graty i ile mogą (orientacyjnie) kosztować?
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: vintage » 2015-01-03, 14:08

Jeżeli będę cokolwiek mieć, co pomoże w sprawie to prześlę.
Trochę mnie martwi korpus, bo jakby ktoś zaokrąglił za mocno zarys. Czy nie będzie potrzeby pocienienia deski do ostrych kształtów a następnie doklejenia po obu stronach pewnej warstwy drewna w celu przywrócenia pierwotnego stanu ? Jakby miał być oryginalny wygląd.
popik10

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: popik10 » 2015-01-03, 20:05

vintage
Kolego jakiś Ty stary ;-)
W sumie patrząc na mojego awatara dziób tez do d... ;-)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ