Skrzypce i altówka - na sprzedaż tylko jaka wartość?

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem instrumentu to tu jest odpowiedni dział.

Moderator: Jan

mojopl
Posty: 2
Rejestracja: 2019-07-16, 22:06

Skrzypce i altówka - na sprzedaż tylko jaka wartość?

Post autor: mojopl » 2019-07-17, 13:11

Witam serdecznie,
przeglądając internet w poszukiwaniu fanatyków i specjalistów w obszarze instrumentów smyczkowych natrafiłem na Wasze forum. Na prośbę mojej cioci szukam odpowiedzi dotyczącej możliwe wartości posiadanych przez nią sprzętów smyczkowych.
Byłbym rad jakby szanowne grono było w stanie podpowiedzieć w tej materii.
Dodam, iż byłem u dwóch specjalistów i posiadam sporządzone przez nich opisy. Dodam jednak, że obydwaj nie przedstawili tej samej potencjalnej kwoty sprzedaży czy też wartości dlatego też proszę jeszcze Was o wyrażenie opinii na temat 2 zestawów skrzypiec ze smyczkami oraz 1 altówki ze smyczkami.
Pozwoliłem sobie (mam nadzieje, że robię to właściwie) utworzyć galerię poszczególnych instrumentów na fotosiku, wśród których znajduje się opis/ ekspertyza:
1. Najstarsze skrzypce: https://www.fotosik.pl/u/mojopl/album/2525189
2. Skrzypce: https://www.fotosik.pl/u/mojopl/album/2525190
3. Altówka: https://www.fotosik.pl/u/mojopl/album/2525191

Jeżeli mogę jakoś poprawić dodanie zdjęć lub są wymagane jakieś istotne dane proszę o informację. Starałem się jak najdogodniej przedstawić sytuację i odpowiednie zdjęcia i dokumenty.

pozdrawiam i proszę o pomoc
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce i altówka - na sprzedaż tylko jaka wartość?

Post autor: michqq » 2019-07-17, 15:50

Uj, jak elagencko się wypowiadasz.
byłem u dwóch specjalistów i posiadam sporządzone przez nich opisy. Dodam jednak, że obydwaj nie przedstawili tej samej potencjalnej kwoty sprzedaży czy też wartości
Zapewne nie, bo to nie jest buszel ryżu na giełdzie towarowej, tylko stary instrument muzyczny, i będzie o wartości takiej na jaką strony handlujące się ze soba umówią i każdorazowo kwota będzie inna.

Generalnie na ziemiach Polski po IIgiej Wojnie Światowej pojawiło się dość dużo skrzypiec trofiejnych poniemieckich, które stopniowo pojawiają się powyciągane ze stryszków i piwnic.

Cena takich skrzypiec lokalnie w Polsce jest znacznie niższa niż wtedy gdy je przewieziesz za Wielką Wodę.
Bo tutaj jest ich dużo a tam jest ich mało.
To raz.

Dwa:
Wartość skrzypiec "do remontu" jest trudniejsza do oszacowania, ponieważ same koszty remontu bardzo się od siebie różnią, zależne od lutnika.

Rada:
Skoro już zainwestowałeś w wycenę skrzypiec to zainwestuj teraz w remont u lutnika, poczem wystaw na amrykański lub kanadyjski ebay.
W ramach remontu zarządaj od lutnika żeby zrobił poremontowo taką samą ocenę/opis napisaną ręcznie i podbitą pieczątką, tylko kwoty niech nie wpisuje.
Ocenę lutnika także obfotografuj i dołącz do aukcji to nabije punktów mocy

:-)


( Acha, i smyczki też poproś o podremontowanie i nabicie )
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce i altówka - na sprzedaż tylko jaka wartość?

Post autor: Paramonov » 2019-07-17, 18:24

Dlaczego ktoś w necie ma wycenić to dokładnie patrząc na zdjęcia niż lutnik który miał to w rekach? Policzył pęknięcia, zmierzył wymiary czy instrument wymaga jakiegoś większego remontu i tak dalej. Masz dwie wyceny, jak dla mnie to nie są z byt ciekawe te instytuty i skłaniałbym sie do tej niższej wyceny. Ta wyższa wycenia jest dwukrotnie większa? Myślę że mogła tu zajść taka sytuacja że jedne lutnik dał wycenę rynkową (realną) a drugi wycenia wszystko wyżej żeby ogólnie ceny instrumentów były wyższe.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Skrzypce i altówka - na sprzedaż tylko jaka wartość?

Post autor: Waldzither9 » 2019-07-18, 13:52

Zależnie od czasu poświęconego na szukanie nabywcy, od samego nabywcy i miejsca gdzie się sprzedaje oraz zależnie od sposobu zaprezentowania instrumentu ceny mogą być różne. Dobrze jak instrument ładnie brzmi(na żywo lub nagranie), dobrze wygląda, ma papiery w porządku. Sprzedaż przez internet, a szczególnie za granicę wiąże się z pewnym ryzykiem i kosztami.
W Europie najgłębszy rynek skrzypiec to Niemcy, ceny tam potrafią być niskie dla cierpliwych i uważnych. Polska jest płytszym rynkiem, mniej ofert, mniej sztuk na rynku. Ceny rynkowe szacować można na podstawie cen transakcyjnych podobnych egzemplarzy w "okolicy" a jak takich transakcji nie ma strasznie wiele to trzeba się oprzeć na "szacunku eksperckim" zwanym przeczuciem lub instynktem, trudno udowodnić że ekspert nie ma racji. W Niemczech część sprzedawców na ebay sprzedaje stare instrumenty od lat i pozytywne komentarze wpływają na zaufanie, na wysokość ceny na licytacji (bo ryzyko niskie), w przypadku osób z małą ilością komentarzy i z innego kraju ceny potrafią być mniej satysfakcjonujące (na licytacji) lub mniej chętnych zdecyduje się na cenę stałą, W razie zmiany zamiarów licytanta nabywca może instrument odesłać, a jeśli np to było za wielką wodą to odczuwalnych kosztów przesyłki/ubezpieczenia się nie odzyska.No i chwilę to potrafi trwać.
Może też się wszystko udać, to zależy od szczęścia...
A lutnik Szoła który naprawiał starsze skrzypce nie żyje
http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,4726 ... d_js=false
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ