Pierwszy Projekt

Tutaj trafiają tematy i posty obrazujące wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-16, 10:01

Hmmm, rzeczywiście trochę się pospieszyłem, następnym razem będę musiał użyć podkładek.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2016-09-16, 10:34

Używając podkładek, trzeba zwrócić uwagę na pozycjonowanie - szablon nie leży na desce więc łatwo o jakieś przesunięcia.

T.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-17, 14:53

Jedyne co będę musiał kupić jeszcze to piłka do nacinania slotów pod progi. I pytanie: jest sens kupować taką piłkę z guitarproject czy lepiej coś innego, jeśli tak to co polecacie?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2016-09-23, 21:26

mgmati10 pisze:Jedyne co będę musiał kupić jeszcze to piłka do nacinania slotów pod progi. I pytanie: jest sens kupować taką piłkę z guitarproject czy lepiej coś innego, jeśli tak to co polecacie?
Temat rzeka.. w zależności od producenta, drut progowy posiada różną szerokość trzpienia. Np 0.5mm, 0.6mm, itd. Piłki, również w zależności od producenta, nacinają szczeliny o różnej szerokości.
Możesz sobie wybrać sam opcję - kupię piłkę, i do niej dobiorę drut, albo na odwrót. Przykładowo, kupując piłkę u Stewmaca (taki standard wśród składaczy gitar), możesz kupić u nich również drut. Mają zgrany zestaw piłka - trzpień. W innych przypadkach musisz się sam doktoryzować. Jeżeli chcesz skomplikować temat, to przyjmij, że nie chcesz płacić 100-300 zł za piłkę ze "sklepu lutniczego" tylko zaczniesz kombinować z innymi ostrzami, bo chcesz taniej..
Popatrzyłem teraz na stronę gp i piłki hosco.. szkoda, że nie zrobili krótszych.. 120mm długości ostrza? Wysokie na 15-20mm? Jak to sensownie używać z korytkiem? Powodzenia..
Ostrze w pile stwka ma 240 mm długości, wysokie jest na 44mm.
I to jest piła, a nie jakieś karły.

Niestety, narzędzia "dedykowane" do budowy gitar nie są tanie.
Poza tym, dużego wyboru nie ma. Stewek 30$ plus przesyłka.
Guitars&woods - 36 EUR plus przesyłka.
ebay, np tutaj

Musisz sam podjąć decyzję.

T.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-23, 21:53

darek
Chodziło mi o polakierowanie lakierem olejnym, jeśli już tak bardzo czepiasz się o szczegóły, a co to szacowanego czasu to niestety nie każdy ma na tyle wolnego żeby codziennie poświęcać czas na budowę gitary. Jako że zarabiać jakoś trzeba to gitarę buduję tylko w dni wolne których jest niestety dość mało, a i to nie zawsze.

molu
Kupiłem progi Sintoms Nickel silver 2,7mm. Mają trzpień 0,5mm i z porad na forum (jeśli się nie mylę to chyba nawet z Twoich) wywnioskowałem że najlepszym wyjściem będzie SWB-3 który już nabyłem. Mam nadzieję że żadnych niespodzianek nie będzie, podstrunnica hebanowa więc zbyt dużego marginesu błędu nie mam.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-09-23, 23:20

A lakier olejny sam robisz czy kupiłeś od smyczkowych?

Miesiąc to mało jeśli w tym jest też lakierowanie lakierem olejnym, zwłaszcza, że gitarę masz co tu dużo mówić w proszku, a robisz z doskoku. Ale plany można mieć;)
pozdrowienia
Piotr
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-23, 23:43

Lakieru mam kilka puszek (nie pamiętam dokładnie co to) ale zwyczajnych z budowlanki.

Dzisiaj trochę gryf ruszył do przodu jeszcze tak na marginesie ;)
https://drive.google.com/open?id=0B0bfP ... UY1U0NWU0k
https://drive.google.com/open?id=0B0bfP ... i1mSEl6TzA
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2016-09-24, 07:06

Musisz sobie dokładnie zmierzyć szerokość nacięć szczelinomierzem i sprawdzić suwmiarką grubość trzpienia (bez rozpórek). Heban jest bardzo twardy i może się okazać, że po nabiciu progów gryf się wygnie do tyłu - jeżeli będzie za wąska szczelina w stosunku do trzpienia. Dlatego niektórzy w hebanie robią trochę luźniejsze sloty, a progi dla pewności wklejają. Oczywiście nie należy tego rozumieć dosłownie, że próg ma luz w szczelinie i trzeba go mocować na kleju. Szczelina jest po prostu szersza, np o 0,1/0,2 mm niż by była w klonowej podstrunnicy.


ps. wstawiaj zdjęcia na forum, a nie linkuj do serwisów. masz tag img w edytorze wiadomości.

T.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-24, 08:54

W takim razie co jest złego w zwyczajnym lakierze olejnym? Zamierzam go użyć, ponieważ chce uzyskać efekt naturalnego drewna, przede wszystkim w dotyku i nieco uwydatnić słoje. Jeśli zamierzam popełnić błąd i jeszcze o tym nie wiem to chyba właśnie chyba między innymi po to utworzyłem ten wątek, żeby tego błędu jednak nie popełnić.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-09-24, 18:20

Pytałem w sklepie o "zwyczajny lakier olejny"
Pani rozłożyła ręce. Nie miałem chusteczki bo bym się popłakał...
Edit.
Kompresji też ie miała :evil:
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-09-24, 18:46

mgmati10 - nieporozumienie wynika najprawdopodobniej z pomylenia preparatów na bazie olejów i wosków, które nazywasz lakierem olejnym z lakierem olejnym, który w lutnictwie funkcjonuje od wielu wielu lat. Lakier olejny to mieszanka różnych żywic połączonych w oleju. Lakierem olejnym malują przede wszystkim (jeśli nie wyłącznie) lutnicy smyczkowi. Natomiast olejem lub mieszankami olejów olejuje się gitary z bardzo dobrym skutkiem. Masz rację, że olej ładnie podkreśla słoje oraz jest przyjemny w dotyku. Ale nie żałuj na porządny olej do drewna, a nie jakiś drewnochron z budowlanki. Najprostsza opcja to olej lniany spożywczy ze sklepu na rogu.

Tutaj masz efekt ładnie wygłaskanej z olejem gitary (polecam obejrzeć całą stronę tej firmy)

http://divine-jones.com/argos.html
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-09-24, 19:27

Nie no ok, jest to preparat na bazie oleju lnianego. Nazywa się lakierem olejnym, ale w lutnictwie - a w tym kontekście rozmawiamy - lakier olejny przede wszystkim kojarzy się z takim jakiego używają lutnicy. Bardzo dobrze, niech kolega przetrze szlak - może się okaże, że to bardzo fajna opcja.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-09-24, 20:53

Kolega se nie pozwala :-)
Mocno dojrzała kobieta - szacunku trochę :-)
Ja myślę - co rzadko sie zdarza.
Reakcja Pani była adekwatna do pytania ;-)
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-24, 21:42

Jak też powiedział PiotrCh chodziło mi o olej do drewna. Przy okazji, czy hebanową podstrunnicę warto też czymś "maźnąć"?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-09-25, 06:54

Olejek cytrynowy? Tudzież inne specyfiki do konserwacji podstrunnic? Kolega Google odpowie szerzej.
Zablokowany