Pierwszy Projekt

Tutaj trafiają tematy i posty obrazujące wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: Piniu » 2016-09-25, 20:27

PiotrCh pisze:Nie no ok, jest to preparat na bazie oleju lnianego. Nazywa się lakierem olejnym, ale w lutnictwie - a w tym kontekście rozmawiamy - lakier olejny przede wszystkim kojarzy się z takim jakiego używają lutnicy. Bardzo dobrze, niech kolega przetrze szlak - może się okaże, że to bardzo fajna opcja.
I znowu wyszlo nieporozumienie zwiazane z nazewnictwem jak to zwykle bywa jak ktos jest nowy i nie doczyta, bo jak wiadomo lakier olejny potocznie zwany lakierem olejnym nijak sie ma do lakieru olejnego, o ktorym mysli wiekszosc stalych bywalców forum. Tylko szkoda, ze zamiast to wytlumaczyc sie nabijacie ;)

Wysłane z Tapatalk
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: Piniu » 2016-09-25, 20:27

PiotrCh pisze:Nie no ok, jest to preparat na bazie oleju lnianego. Nazywa się lakierem olejnym, ale w lutnictwie - a w tym kontekście rozmawiamy - lakier olejny przede wszystkim kojarzy się z takim jakiego używają lutnicy. Bardzo dobrze, niech kolega przetrze szlak - może się okaże, że to bardzo fajna opcja.
I znowu wyszlo nieporozumienie zwiazane z nazewnictwem jak to zwykle bywa jak ktos jest nowy i nie doczyta, bo jak wiadomo lakier olejny potocznie zwany lakierem olejnym nijak sie ma do lakieru olejnego, o ktorym mysli wiekszosc stalych bywalców forum. Tylko szkoda, ze zamiast to wytlumaczyc sie nabijacie ;)

Wysłane z Tapatalk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-09-25, 20:51

Piniu - ja się nie nabijam, to co zacytowałeś było napisane bez nuty sarkazmu. Dwa posty wyżej - czyli wcześniej - wyjaśniłem co ja osobiście rozumiem pod pojęciem "lakier olejny".

a tu link do znanego sklepu:

http://www.henglewscy.com.pl/mod_catalo ... /1671.html
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-09-25, 22:03

A ja sie nabiałem :-) i nie boje sie przyznać. A co.
Dyć na forum bylo napisane nie raz jak i czym sie kryje i jakie są właściwości.
A jak mi czlowiek pisze o drewnochronach itp. To nie wiem czy mnie obraża czy tak śmierdząco leniwy.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-09-25, 22:13

I ja się zgadzam z kolegami, choć w ogóle mnie to nie ubawiło. Kolega magmati10 ma już wątek na 5 stron. Każdy podpowiada, coś tam do radzi, a w zamian dostaje całe nic. Chodzi mi o to, że przynajmniej można coś napisać o używanych technikach, jakąś relację zdać poza fotkami i odpowiadać ciut precyzyjniej na pytania.
pozdrowienia
Piotr
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-25, 22:25

darek nikt nie każe Ci tego czytać, więc naprawdę jeśli w dalszej części jedyny Twój udział w tym wątku ma polegać na złośliwych wypowiedziach to z całym szacunkiem proszę abyś się w ogóle nie udzielał.

Wracając do tematu:
zmierzyłem szerokość nacięcia SWB-3 i wyszło 0,4mm, trzpień progu to 0,5mm, biorąc pod uwagę że podstrunnica jest hebanowa wnioskuję że będę musiał kupić inną piłkę/brzeszczot...

Dobrze a więc od początku:
korpus to cztery czereśniowe deski o grubości 2 cm sklejone titebondem. Następnie kształt korpusu wyciąłem z szablonu, wszelkie komory w zasadzie od ręki frezowane (jeśli się nie mylę to chyba pierwszy stosunkowo poważny błąd), wycięcia pod rękę i krawędzie ukształtowane pilnikiem następnie papier ścierny. Jeśli chodzi o korpus to narazie tyle.
Gryf do jesion, kształt wycięty/wyfrezowany od szablonu, następnie wyfrezowałem płaszczyznę główki, kanał pod pręt, dojście do pręta pod imbus, pręt przykleiłem w trzech miejscach klejem na gorąco, podstrunnicę hebanową przykleiłem go gryfu również titebondem i obecnie tyle jest.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: Piniu » 2016-09-26, 09:47

PiotrCh pisze:Piniu - ja się nie nabijam, to co zacytowałeś było napisane bez nuty sarkazmu.
Nie przytaczałem twojego cytatu jako sarkazm ale jako konkretne wyjaśnienie sprawy lakieru olejnego.

Dobra dobra ;) wiedziałem,ze na mnie naskoczycie. Też kiedyś nie znałem różnych terminów używanych na forum i takie same gafy waliłem jak nowy kolega stąd mój wpis o nabijaniu się. Wiem jak to człowieka peszy i miesza w głowie i na końcu sam nie wie co odpisać.

Co do hebanu Darku - hmm... szkoda,ze na pierwszą gitarę wykorzystuje tak dobre drewno... szkoda...
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: Piniu » 2016-09-26, 09:49

mgmati10 pisze:... pręt przykleiłem w trzech miejscach klejem na gorąco...


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: - oszalałeś? I jak to ma teraz działać?
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2016-09-26, 09:53

mgmati10 - jeżeli poświęcasz czas na wykonanie szablonów korpusu, zrób to samo dla pozostałych (gryf, elektronika, itp). Moim zdaniem, o budowniczym gitary świadczy nie tylko to co widać na zewnątrz, czyli lakier, progi, itp.. to co pod "maską" też jest istotne.
Pręt przykleiłeś czy dałeś kropelkę kleju, po to by nie grzechotał?

T.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-09-26, 10:10

Kleju dosłownie trzy małe "kapki"
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-09-26, 10:14

Chyba już mam dość. :evil:
mgmati10 - zacznij proszę od czytania forum.
Zrób plan i zrób to od nowa.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-11-18, 10:15

Gitarę skończyłem, wyszło... nadspodziewanie dobrze. Bas gra, stroi, wygląda, akcja strun nizutka, gryf mega wygodny i przede wszystkim naprawdę genialnie brzmi, nawet pomimo budżetowych przystawek Wilkinsona (akurat takie miałem pod ręką). Co do budowy gitary: popełniłem oczywiście masę błędów, kilka rzeczy świadomie lub nie zlekceważyłem ale myślę że biorąc pod uwagę doświadczenie (zerowe), narzędzia i budżet wyszło naprawdę dobrze. Następnym razem obowiązkowo taśmówka. Z największych błędów moim zdaniem: stosunkowo prowizoryczna metoda nacinania slotów pod progi, użyłem do tego prostego kątownika prowadzonego wzdłuż listewek, wyszło ok ale zbyt precyzyjne to nie było, wyfrezowałem też komory na przystawki w zasadzie od ręki, na szczęście zbyt widoczne to nie jest, i mogłem trochę bardziej przyłożyć się aby dobrze dopasować kieszeń gryfu z gryfem (po jednej stronie jest minimalna szpara). I jeszcze na koniec: jako że w tym wątku powiedzmy atmosfera w pewnym momencie stała się dosyć napięta to chciałem przeprosić za to, absolutnie nie było to moim celem, a wasze rady bardzo mi pomogły. Poza tym szczególnie patrząc na efekt końcowy trochę zdziwiło mnie miejsce do którego ten wątek został przeniesiony ale nie mi o tym decydować. Jeszcze raz dziękuję za cenne rady, kilka zdjęć wrzucam (niestety link do dysku podaje bo pliki za duże), a następna gitana na pewno będzie dużo lepsza. Pozdrawiam Mateusz.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2016-11-18, 17:53

Mateusz - brawo - dokończyłeś dzieło i to się liczy:) No pewnie, że następna będzie lepsza. Nie przejmuj się działem - chociaż wnioskuję do adminów o przeniesienie go do odpowiedniego działu, gdzie ludzie kończą to co zaczęli i rokują na progres. Ten co się nie przewróci - nie nauczy się:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2016-11-18, 21:52

Ja bym tak szybko miejsca nie zmieniał.
Bo to co kolega tu nawypisywał to już zostało i się nie odwróci.
Co do progresu to widzę jest, choć by na zdjęciach decha z 2 kawałków i chyba grubsza niż 20 mm co było lekkim nieporozumieniem.
Kolega będzie kontynuował obróbkę drewna, kolega założy kolejny temat we właściwym dziale i się zobaczy. Ja nie jestem nawet dobrym amatorem, ale starajmy się trzymać jakiś taki poziom.
W każdym razie, brawo za skończenie, i nie siadać tylko robić następne korzystając z doświadczenia, bo nic tak nie uczy jak ono własnie.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2016-11-19, 12:05

Są to cztery czereśniowe deski o grubości 20mm sklejone w taki sposób że właściwa decha ma 40mm o to mi chodziło, popik10 po prostu źle zrozumiałeś z tymi deskami.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Zablokowany