Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: Jacek A. R. » 2019-06-06, 12:16

no i się nauczyłem że te wzmacniające kształtki z drewna nazywają się u nas klamry - ja znam je z języka angielskiego jako cleats. Dziękuję !
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
mao2
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-11, 23:09

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: mao2 » 2019-06-06, 16:22

Mordorus pisze:
2019-06-06, 12:02
Płyta wygląda na litą - to bardzo dobrze. Boczki miałeś pokazać tam gdzie otworzyłeś pudło żeby było widać przekrój drewna. Jak skleisz płytę to zrób tez klamry od wewnętrznej strony tam na pęknięciach takie malutkie kwadraciki by wzmocnić te pęknięcia i zapobiec ich dalszemu ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wzdłuż pękniętych słojów.

I jedna ważna rzecz nie klej od razu płyty! najpierw potrenuj na jakimś materiale poza gitarą jak się pracuje tym klejem bo będzie zonk :-)
Nie wiem, o które boczki chodzi. Podsyłam fotki.
Klamry już dałem.
Tak myślę ,że faktycznie problemem będzie szczelne zamknięcie płyty, ponieważ tak jak widać na zdjęciach są odpryski. Nie wiem czy wszystkie krawędzie wyrównać papierem ściernym ? .Tylko znowu jak to zrobię to pozostaną ubytki :(
Załączniki
IMG_9222.jpg
IMG_9223.jpg
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: Jan » 2019-06-06, 18:51

Delikatnie papierem na długiej deseczce musisz oczyścić miejsce klejenia. To co się da posklejać jak jest rozwarstwione to posklejaj. Brzegi pudła - wyprowadź płaszczyznę do klejenia na długiej i prostej desce. Mają być czyste bez tego starego kleju. Jak podkleisz rozwarstioną płytę tylną i belki to przyłóż do pudła i zobacz czy końcówki beleczek mają sie na czym oprzeć jak nie to uzupełnij ubytki drewnem świerkowym. Szykuj dużą ilość ścisków lub miękki sznurek lub taśmę malarską do zamykania pudła ale klej kostny do zamykania pudła to średni pomysł w twoim wykonaniu bo możesz nie zdążyć lepszy byłby Titebond lub Rybi klej na zimno.
Jak kleisz klamry na pęknięcia to pamiętaj by słoje klamry i płyty krzyżowały się a nie były ustawione tak samo! No i pokaż jak skleiłeś płytę i opisz jak to zrobiłeś.
NIe szlifuj brzegów papierem ściernym samą ręką tylko na kawałku klocka bo pozaokrąglasz brzegi.
Pozdrawiam Janek
mao2
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-11, 23:09

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: mao2 » 2019-06-07, 15:50

Mordorus pisze:
2019-06-06, 18:51
Delikatnie papierem na długiej deseczce musisz oczyścić miejsce klejenia. To co się da posklejać jak jest rozwarstwione to posklejaj. Brzegi pudła - wyprowadź płaszczyznę do klejenia na długiej i prostej desce. Mają być czyste bez tego starego kleju. Jak podkleisz rozwarstioną płytę tylną i belki to przyłóż do pudła i zobacz czy końcówki beleczek mają sie na czym oprzeć jak nie to uzupełnij ubytki drewnem świerkowym. Szykuj dużą ilość ścisków lub miękki sznurek lub taśmę malarską do zamykania pudła ale klej kostny do zamykania pudła to średni pomysł w twoim wykonaniu bo możesz nie zdążyć lepszy byłby Titebond lub Rybi klej na zimno.
Jak kleisz klamry na pęknięcia to pamiętaj by słoje klamry i płyty krzyżowały się a nie były ustawione tak samo! No i pokaż jak skleiłeś płytę i opisz jak to zrobiłeś.
NIe szlifuj brzegów papierem ściernym samą ręką tylko na kawałku klocka bo pozaokrąglasz brzegi.
Przetarłem brzegi pudła i płytę tylną . Po przymiarce na "sucho " powinno być ok. Zamówiłem klej TITEBOND ORIGINAL , bo faktycznie nie wyobrażam sobie kleić klejem kostnym :) Zrobię jeszcze parę zacisków takich jak na zdjęciu poniżej,a resztę pościskam sznurkiem. Kupiłem taki jak na zdjęciu ale nie wiem czy będzie dobry.
Aha jeszcze jedna rzecz, mam nadzieję ,że za bardzo nie zaśmiecam.
Na tylnej płycie mam takie przetarcia, które nie chcą zejść. To co zastosowałem, to w takiej kolejności : papier 1000,1500,2500 i polerka pastą samochodową. Efektu nie widać żadnego.
Załączniki
IMG_9226.jpg
IMG_9227.jpg
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: Jan » 2019-06-10, 07:52

Ten tył to się szlifuje jak gitara jest zamknięta i położony binding.
Pozdrawiam Janek
mao2
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-11, 23:09

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: mao2 » 2019-06-10, 13:36

Mordorus pisze:
2019-06-10, 07:52
Ten tył to się szlifuje jak gitara jest zamknięta i położony binding.
Wiem, próbowałem to zrobić zanim otworzyłem pudło, polerowałem papierem 1000,2000,2500 i na koniec polerka pastą i za nic nie schodzi.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: michqq » 2019-06-10, 14:55

popik10 pisze:
2019-06-05, 20:47
Przypominam również o istnieniu ścisków zrobionych z klucza gitarowego. Bardzo prosty i pożyteczny przyrząd.
A w świecie skrzypiec i altówek, niektóre rodzaje pęknięć, zwłaszcza odspojenie płyty (wierzchniej bądź spodniej) od boczków, skleić można z użyciem... podbródka skrzypcowego, w charakterze prowizorycznego zamiennika ścisku.

Jest taka książka: "Kitchen table violin repairs: An emergency handbook for string players and teachers", która jest poradnikiem dla członków orkiestr smyczkowych będących w trasie koncertowej, i opisuje co można zrobić na tytułowym "stole kuchennym" w zakresie prowizoryczej awaryjnej reperacji instrumentów smyczkowych.

:-D

Mam pytanie do zdjęcia:
Obrazek

Czy kierunek słojów na takiej łatce powinien byc zachowany, czy też nie ma to praktycznego znaczenia?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: Jan » 2019-06-10, 15:32

Ma ogromne znaczenie kierunek słojów - musi być w poprzek słojów płyty! W innym wypadku pękł by razem z płytą w tym samym miejscu.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Gitara Antonio Sanchez 1017 nie stroi

Post autor: Jan » 2019-07-19, 08:36

Kolega chyba wyrzucił gitarę - no chyba, że skończył i gra w jakimś zespole już???
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ