Grubości topu, boków i spodu

Moderator: poco

ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Grubości topu, boków i spodu

Post autor: ludi » 2015-03-02, 17:54

Witam,

mam pytanie odnośnie grubości drewna na topie, bokach i spodzie pudła.

Od jakiegoś czasu przekopuję polską i anglojęzyczną część internetu i nikt nie jest w stanie _jasno_ określić, jakiej grubości powinno być drewno na poszczególnych częściach.

Z kilku planów wyliczyłem, że boki powinny mieć około ~6mm grubości, jednak nie jestem do końca pewien tego. Jeżeli chodzi o elastyczność, to faktycznie, 6mm po podgrzaniu ładnie będzie się gięło. Ale czy nie będzie później zbyt cieńkie?

Jak natomiast wygląda sprawa dla topu i spodu? Identyczne grubości? Wydaje się być to logiczne - chociaż sam celowałbym w grubszy spód.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: PiotrCh » 2015-03-02, 18:21

6 mm???
pozdrowienia
Piotr
NLP
Posty: 13
Rejestracja: 2015-01-05, 19:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: NLP » 2015-03-02, 18:45

Moim zdaniem 4 mm na wszystko powinno wystarczyć (topy moich 2 gitar mają ok 4 mm), ale niech się mistrzowie tego forum wypowiedzą.
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: ludi » 2015-03-02, 19:24

Chciałem szybko wrócić z biura i jeszcze raz przeliczyć, najlepiej, żeby nikt nie widział. Nie udało się :D

Ale po przeliczeniu, widzę, że walnąłem babola czeskiego. Bazując na planie budowy Gibsona (http://chomikuj.pl/Michau25/Instrumenty ... ibson_L-00), licząc na przekroju sumę i odejmując od całości, wychodzi 5mm ale przed podzieleniem na 2.

Czyli idąc za tym, 2mm, ew. 3mm to grubość docelowa, co się nie kłóci z tym, co napisał @NLP.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: PiotrCh » 2015-03-02, 19:38

Teraz jest ok:)

Kłóci się czy nie kłóci - to nie istotne;) Istotne jest to, że im cieńszy top uda ci się wykonać tym łatwiej będzie pobudzany do drgań. Nie powiedziałeś o jaką gitarę ci chodzi. Pudło to żargon, ciężko się domyśleć co do typu/konstrukcji bo tych "pudeł i pudełek i pudełeczek jest na prawdę dużo. Jeśli myślisz o gitarze klasycznej to są takie gitary co mają topy miejscami cieńsze od 1mm. Więc są widełki w grubości - stąd brak jednoznacznej odpowiedzi - jedynej prawdziwej. Prawdopodobnie nie popsujesz brzmienia jeśli zrobisz top w okolicach 2mm grubości. Boczki i tył to samo. Elementami nośnymi są belki żebrowania.

ps. na mistrzów czekamy nadal;)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: poco » 2015-03-03, 02:07

Dla gitar klasycznych, akustycznych, to tak jak napisał PiortCh, przy czym nie jest to grubość jednakowa na całej powierzchni -vide przykładowy plan klasyka.
Co do tych 4 mm podanych przez NLP, to w przypadku gitary z wstawiana rozetą wymiar jest suma grubości płyty i podkładki wklejanej często pod obrys rozety dla jej podparcia, bądź tak jak na podanym w załączeniu planie.
W okolicach otworu te nakładki/podkładki są pocieniane w kształt klina w kierunku otworu.
Gitary akustyczne, semi hollow itp. są często wykonane z laminatu-sklejki klon-topola-klon i tam grubość oscyluje w okolicach 3-4 mm. Dla przykładu- Gibson serii ES, Gretsch white falcon.
Jak się popatrzy na YT na filmy obrazujące budowę klasyka, to widać od jakiej grubości zaczynają, a na jakiej kończą. Oczywiście nie podają wymiarów, ale "na oko" można dokonać porównania.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
Guitareclassiquea0.pdf
(820.77 KiB) Pobrany 236 razy
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: Piniu » 2015-03-03, 13:45

"na oko" to se możesz ;) zwłaszcza na filmie ;)
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: ludi » 2015-03-04, 19:48

Dziękuję za odpowiedzi. Mój cel to instrument z planu gibsona z kilkoma moimi widzimisiami :). Grubość docelową ustalę na 2mm. Faktycznie, ożebrowanie znacznie wzmocni całość więc nie będę ładował się w deski do heblowania.

W każdym razie, drewno zamówione, w weekend pierwsze cięcia i gięcia :).
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: popik10 » 2015-03-04, 20:06

Kolega pokarze plany, sam ciekaw jestem co się rodzi
Gibson z założenia teraz nie bawi się w drewno lite, tylko wszystko wali ze sklejki, przez to z żebrowaniem nie ma co przesadzać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: molu » 2015-03-04, 20:34

Tutaj jest wątek o "grubościach" w L-00. Poza tym, plan, który podlinkowałeś ma podane te wartości.

T.
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: ludi » 2015-03-04, 21:29

@popik10, jeszcze nie mam rozrysowane. Myślę, że w ~piątek wrzucę jakąś wizualizację. Kilka zmian, które mi chodzą po głowie to
1. cutaway - widzę jednak, że w L-00 żebrowanie może mi ten plan zniweczyć więc poszukam alternatywy
2. zależy mi na zmiennej wysokości boków - pomyślałem, że mogę je zmienić w dwóch miejscach:
2.1 na samym dole pudła w okolicy zaczepu pasku
2.2 "po przeciwległej stronie od cutawaya" - w miejscu, gdzie żebrami opieram pudło
Szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia, jak to wpłynie na finalny dźwięk, ale człowiek na błędach się uczy.

@molu, dzięki wielkie za wątek - bardzo się przyda. To fakt, są wartości, jednak biorąc pod uwagę kilka zmian w całości, myślałem, że będę musiał to skrupulatnie wyliczyć, a okazuje się, że wzoru na to nie ma. Pozostaje mi wzorować się na planie i mieć nadzieję, że da się grać na instrumencie po skończeniu prac :).

Następny będzie lepszy.
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: popik10 » 2015-03-05, 06:38

@ludi,
To fakt, są wartości, jednak biorąc pod uwagę kilka zmian w całości, myślałem, że będę musiał to skrupulatnie wyliczyć, a okazuje się, że wzoru na to nie ma.
Jest na to sposób...
Zbudować jedną, potem kolejną z innymi troszkę ustawieniami, i kolejną, itd...
Wiedza sama przyjdzie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Grubość topu rzecz względna

Post autor: Jan » 2017-05-12, 11:21

Z tego co czytam w różnych miejscach to grubość topu zaczyna się od ok. 4mm a schodzi nawet poniżej 1mm miejscami. Ja zastanawiam się czy uwzględniając swoją niewielką wiedzę dam radę zrobić top klasyka z obłogu 2mm - czyli taka grubość pośrednia. Widziałem na necie w przystępnych cenach są obłogi skrawane wzdłużnie i oceniając wiedzę i możliwości budżetowe myślę, że będzie to dla mnie dobry materiał do nauki. A jako, że niespodziewanie przybyło materiału będzie jeszcze na akustyka i ukulele. Jak czytam te pierwsze wytwory ciężkiej pracy to bywają prawdziwe "cuda" sztuki lutniczej :-)
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: popik10 » 2017-05-12, 12:59

4 mm?? Nie sądzę, toż to wyszedł by jakiś pancernik którego by nylony nie ruszyły.
Ponadto popełniasz podstawowy błąd na początku drogi.
Myślisz, że drewno można zastąpić obłogiem.
Kup lepiej tani set drewna dedykowanego a nie baw się w parzone obłogi.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... ce&_sop=15
Pamiętaj, że na koniec jakość instrumentu to nie tylko wygląd.
Ponadto płyta wierzchnia to chyba najważniejszy element w gitarze biorący udział w powstawaniu dźwięku.
Drewno sprzedawane na aukcjach to z reguły obłogi skrawane po parzeniu, to uplastycznia mocno drewno, jeżeli już miał byś coś takiego kupić to raczej te cięte na specjalnych piłach o grubości około 4 mm.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Grubości topu, boków i spodu

Post autor: Jan » 2017-05-12, 13:31

Masz rację na klasyka top zakupię najprawdopodobniej Świerk ale akustyk na pierwszy bój będzie z obłogu. Drewno na obłogi jest skrawane na dwa sposoby wzdłużnie i obwodowo. Wzdłużnie się nada a obwodowo tylko na laminat oczywiście tylko suszone drewno a nie poddawane jakiejkolwiek innej obróbce. Obłogi tnie się też na traku wtedy minimalna grubość to 4mm. Skrawane obłogi są od 0,8mm.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ