Czwarta gitara - wyjazdowa

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: jacek owsianowski » 2021-02-20, 19:45

Dzięki Sebastian,upewniłeś mnie w moim pomyśle.Co do skręcani się mostka to długość nie ma wpływu ,prawdopodobnie mści się nie tyle grubość płyty co za cienkie belki,czyli konstrukcja.Moim zdaniem gitara klasyczna nie powinna być budowana na wagę , na pewno jest to komfort dla gitarzysty ,gitara gra od początku dobrze ale szybko się kończy.Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: Waldzither9 » 2021-02-21, 16:48

Fajne gitary robisz Seba. Podpytam się kiedyś o to jak się robi wąsy takie 100-120 letnie aby za dużo się nie narobić dłutem i poprawić efekt dźwiękowy a nie popsuć.
Co do poruszanej kwestii szelaku to ja używam obecnie taki którego płatki mam od 1982 roku, a nie jestem pierwszym właścicielem i szelak absolutnie nie daje powodu do narzekań. Kiedyś był rozpuszczany w słabym denaturacie i robił się matowy po nałożeniu(nie u mnie) ja go chwalę.
W formie rozpuszczonej to już nie można go trzymać latami, bo tam zachodzą różne procesy, podobno w ciągu pół roku lub roku najlepiej zużyć, choć po czasie też się da używać ale różnie to bywa.Tak samo z tego samego roku mam klej kostny i też pierwsza klasa, warto tylko wiedzieć że aby nie złapał "zielonego nalotu" to można dodać kwasu bornego ale nie więcej niż 0,1% bo nadmiar wydłuża czas wiązania i je osłabia. Inna metoda to naczynie miedziane lub miedziana moneta.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: waldek » 2021-02-22, 17:46

Sebastian, masz może w planach na ten rok pełnowymiarową gitarę flamenco?
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: SebastianL » 2021-02-22, 18:00

Waldku, owszem, materiał już leżakuje od grudnia. Planuję tradycyjną gitarę flamenco z cyprysowym pudłem i bukszpanowymi kołkami zamiast typowych maszynek.
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: waldek » 2021-02-22, 18:34

Bardzo mnie to cieszy, czekam cierpliwie na detale w nowym wątku. Jak uznasz że projekt zakończył się sukcesem chciałbym poważnie porozmawiać o zamówieniu u Ciebie gitary.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czwarta gitara - wyjazdowa

Post autor: SebastianL » 2022-03-02, 09:04

Gitara ukończona jest od lata 2020 roku, ale jest kilka rzeczy, które postanowiłem w niej poprawić:
- wymiana mostka. Obecny jest za mały. Strunnik zrobiłem zbyt wąski i trudno się zakłada strunę g z powodu jej sztywności. Ponadto wierzch jest bardzo delikatny i wydaje mi się, że sztywniejszy mostek jest wskazany.
- Wymiana kołków. Pierwsze koty za płoty, mój debiut kołkowy udał się, ale daleko mu do ideału. Dziś wiem dlaczego. Kupię porządny rozwiertak oraz strugaczki i wykonam kołki na nowo. Tym razem z bukszpanu. Ostatnio miałem problem z szarpaniem drewna podczas strugania kołków własnoręcznie zbudowaną strugaczką. Obecnie wiem, że spowodowane to było złym doborem noża. Użyłem wtedy ostrza z równiaka, które ma mały kąt, a do takiego strugania potrzebny jest kąt 45 stopni lub większy.
- Dodanie osłonki na płytę wierzchnią. Gitary tej używam głównie na górskich wyjazdach plecakowych lub na żagle (mało miejsca pod pokładem). Na takich wyjazdach gram dużo piosenek z typowym akompaniamentem akordowym, przez co delikatny politurowany wierzch jest porysowany po śladzie grającej dłoni. Przy okazji odświeżę politurę, choć ta jest w świetnym stanie, oprócz śladów taśmy, które zostały mi po przyklejaniu mostka. To jedyna gitara, w której politura wyszła mi lśniąca na dłuższy czas. Liczę na to, że w kolejnych budowach uda mi się również uzyskać dobrą powłokę z szelaku.
IMGN0802.JPG
IMGN0803.JPG
ODPOWIEDZ