Trzecia gitara

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 11:57

Ta relacja nie będzie tak bogata jak poprzednia. Mimo to, zaprezentuję trochę zdjęć i może ktoś znajdzie tutaj coś dla siebie.
Prace rozpocząłem pod koniec czerwca 2019 roku, czyli półtorej miesiąca po skończeniu drugiej gitary. Trzy miesiące letnie upłynęły mi na wojażach, więc jedyne co w czerwcu i na początku lipca zdążyłem zrobić, to przygotowanie części rozety. Za robotę konkretnie zabrałem się w październiku.
Załączniki
zs (1).JPG
zs (2).JPG
Gotowe części rozety. Od lewej:
- pierścienie
- jodełka
- drabinka
- mozaika
zs (3).JPG
Składanie rozety na kole.
zs (4).JPG
Gotowa rozeta. W środku jest motyw z trójkątami Sierpińskiego, a idąc na zewnątrz trafiamy na jodełkę i dalej na drabinkę.
Tym razem użyłem kleju Titebond i struganie było dużo łatwiejsze.
zs (5).JPG
Rozeta w płycie wierzchniej. Niestety kanał wyszedł nierówny. Cyrkiel tnący słabo sprawdza się w drewnie.
zs (6).JPG
Gryf wykonany jest z honduraskiego mahoniu. Muszę przyznać, że bardzo ładna ta decha jest.
zs (7).JPG
Cedrowa płyta wierzchnia i przygotowywanie żeber.
zs (8).JPG
Klejenie belek płyty tylnej. Da się to zrobić bez ścisków o długim wysięgu
zs (9).JPG
Gotowa płyta tylna. Połówki są wzmocnione na osi łatkami. Górna wyszła mi trochę krzywo.
zs (10).JPG
zs (11).JPG
Gotowa płyta wierzchnia. Żebrowanie jest niesymetryczne. Z jednej strony jest jedno żebro więcej.
zs (12).JPG
zs (13).JPG
zs (14).JPG
Główka prawie gotowa, tylko trzeba koronę doprowadzić do ładu oraz wyrównać wszystko ładnie.
zs (15).JPG
Gryf ładnie się prezentuje, tym samym łagodząc niedogodność w postaci brudnego okna :)
zs (16).JPG
Piętka jeszcze nie jest gotowa.
zs (17).JPG
To kiedyś będzie ściana pudła.
popik10

Re: Trzecia gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-10, 12:10

Podziwiam Cię za te rozety. Toż to jakaś masakra 😉
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 12:15

Część druga.
Załączniki
zd (1).JPG
Gryf jest już przyklejony do płyty.

Trzeba dopasować krzywiznę boków oraz dociąć do właściwej długości.
zd (2).JPG
Pierw wklejam wzmocnienie na dole. Listwa umożliwia zachowanie kąta prostego.
zd (3).JPG
Boki wkleiłem przy pięcie za pomocą klinów, a na dole zwykłymi ściskami.
zd (4).JPG
Po obwodzie wierzch jest przyklejony za pomocą peones.
zd (5).JPG
Lining można przykleić gdy spełnione są dwa warunki:
- kształt boków jest dopasowany do krzywizny płyty tylnej
- pranie już wyschło
zd (6).JPG
Przed zamknięciem.
zd (7).JPG
zd (8).JPG
Wycinamy ranty.
zd (9).JPG
zd (10).JPG
Najpierw płaski kanał na samą żyłkę. Jak się później okazało, warto też od razu wyciąć kanał na binding/rant/krawężnik*, gdyż po przyklejeniu żyłki, trudno było go wyciąć bez uszkadzania jej.

* trzecią nazwę nauczyłem się na forum i bardzo mi się podoba.
zd (11).JPG
Akupunktura.
zd (12).JPG
Na żyłce widać trochę wgnieceń od szpilek, ale w efekcie końcowym są one niewidoczne.
zd (13).JPG
Czas na najfajniejsze - zabawa sznurkiem.
zd (14).JPG
Gitarę najlepiej jest przymocować gryfem do biurka. Jeśli zdecydujecie się użyć sznurka, to niech będzie on płaski i szeroki. Wąski okrągły sznurek wrzyna się w drewno i w palce.
zd (15).JPG
Gitara w towarzystwie jedynki i dwójki.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 12:28

Część trzecia. Nad gitarą pracowałem w październiku, listopadzie oraz grudniu 2019 roku. Później czekała mnie politura i postanowiłem odroczyć ją do mojego powrotu z wyjazdu zaplanowanego na styczeń. Po miesiącu spędzonym w Argentynie (gdzie między innymi szukałem inspiracji, wszakże gram dużo muzyki amerykańskiej), wróciłem do pracy w lutym i zacząłem wtedy od zamykania porów.
Załączniki
zd (1).JPG
Nadaję gryfowi właściwą grubość.
zd (2).JPG
Nożem od struga. Tak jak pisąłem, nie używam ośnika, choć nie wykluczam możliwości nabycia takiegoż.
zd (3).JPG
Gotowa gitara, choć przed ostatecznym wygładzaniem. Najpierw trzeba zamknąć pory w palisandrze.
zd (4).JPG
I z tyłu.
zd (5).JPG
I główka.
zd (6).JPG
Podczas frezowania kanału w mostku, poluzowało się jarzmo i frez stopniowo wyłaził, aż przeciął mostek na wylot.

Seba, dokręcaj porządnie frezy...
zd (7).JPG
zd (8).JPG
Gitara z warstwą żywicy epoksydowej Epidian 53.

Żywica to dobre rozwiązanie, ale nie do domowego warsztatu. Pył żywiczny jest trujący i potwornie śmierdzi. W przyszłości wrócę do pumeksu lub spróbuję zamykać pory pyłem z drewna.
zd (9).JPG
A to już gotowa gitara do politurowania
zd (10).JPG
I z tyłu.
zd (11).JPG
Pierwsza warstwa.
zd (12).JPG
zd (13).JPG
Bardzo lubię te klucze, bo są dobre i tanie. Jedyna rzecz, która mi nie pasuje, to zbyt silna biel rolek.

Skoro gałki imitują kość słoniową, to może warto rolki wykonać z materiału o identycznym odcieniu...

Dlatego ja pierw moczę je w kawie i dzięki temu nie biel nie bije przesadnie po oczach.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 12:41

Część czwarta - politura

Trudna sztuka wykańczania instrumentu szelakiem tym razem zaskoczyła mnie na wiele sposobów.

Po pierwsze, politura na płycie wierzchniej i tylnej pofalowała się i nie mogłem tego wyszlifować na płasko. Nie wiem czemu tak się stało. Przypuszczam problem z roztworem. Mógł zawierać wodę. Pamiętajcie, roztwór musi być świeży i z pewnych składników. Jeśli na przykład 20 gramów szelaku nie rozpuści się w ciągu dnia w 80 gramach rozpuszczalnika doń, to taki roztwór od razu bym odpuścił.

Po drugie, pory jednak gdzieniegdzie się pootwierały. Możliwe że żywica Epidian 53 się słabo nadaje, albo po prostu za dużo szlifowałem. Co ciekawe, pory otworzyły się na całej długości, na dwóch pasach symetrycznie po obu stronach płyty tylnej. Boki są gładziutkie, zero otwartych porów. W ogóle, moje dotychczasowe doświadczenia są takie, że boki polituruje się najłatwiej.

Po trzecie, użyłem szelaku rubin. Gitara wyszła zbyt ciemna jak na mój gust i zbyt bursztynowa. Największym jednak problemem jest to, że tak ciemny szelak nie wybacza błędu, w postaci nierównomiernego nałożenia. Niestety, w pewnych rejonach jest jego grubsza warstwa niż w innych i nierówności te zgadzają się z moją metodą jeżdżenia tamponem po płycie.
Załączniki
zdj (1).JPG
zdj (2).JPG
zdj (3).JPG
zdj (4).JPG
zdj (5).JPG
zdj (6).JPG
zdj (7).JPG
zdj (8).JPG
zdj (9).JPG
zdj (10).JPG
zdj (11).JPG
zdj (12).JPG
zdj (13).JPG
zdj (14).JPG
zdj (15).JPG
zdj (16).JPG
zdj (17).JPG
zdj (18).JPG
zdj (19).JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trzecia gitara

Post autor: PiotrCh » 2020-07-10, 12:56

Bardzo ładna stopa tym razem, najładniejsza w moim odczuciu. Ładny ciepły kolor politury. Szkoda, że epoxy a nie pumex.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-10, 13:11

Politura niestety w rzeczywistości jest dużo ciemniejsza, choć w świetle dziennym rzeczywiście jej kolor jest bardzo ładny. Mimo to wydaje mi się, że mogła trochę pociemnieć podczas schnięcia, choć nie jestem pewien czy tak się szelak zachowuje.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-11, 10:33

Część piąta.

W tym przypadku klejenie mostka nie wyszło poprawnie. W jednym rogu delikatnie się nie dokleił. Moja teoria jest taka, że winne jest rozsunięcie sznura dociskającego, co narysowałem na ostatnim obrazku. Z powodu kształtu pudła, sznur trzeba było pociągnąć na skos, więc siła dociskająca również była od skosa. Poprzednio nie było takiego problemu, bo pudło miało ciut inny kształt, oraz mostek był pół centymetra dalej niż tutaj (róznica menzury 650 oraz 640 mm).
Załączniki
zdj (1).JPG
zdj (2).JPG
Gitara porównana z czwartą, którą budowałem w międzyczasie. Czwórka jest bardzo mała, choć na zdjęciu wydaje się podobna do trójki.
zdj (3).JPG
zdj (4).JPG
Tutaj lepiej widać różnicę.
zdj (5).JPG
Z kostek mostka trzeba usunąć żyletką politurę.
zdj (6).JPG
zdj (7).JPG
Gotowy mostek.
zdj (8).JPG
Ustalone miejsce klejenia.
zdj (9).JPG
Politura zdjęta.
zdj (10).JPG
Klejenie...
zdj (11).png
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzecia gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-11, 10:48

Koniec.

Gitarę skończyłem w kwietniu bieżącego roku i od tamtego czasu na niej gram. Pewne aspekty wyszły gorzej niż poprzednio, a pewne lepiej. Ogólnie, jestem mniej zadowolony niż z drugiej gitary. Ale mimo to... Ten palisander jest bardzo piękny i świetnie wygląda przez ciemną politurę.

Tą gitarę zrobiłem na trochę mniejszą rękę. Menzura wynosi 640 zamiast 650 mm, a rozstaw strun na prożku 41, podczas gdy typowo jest to 42 lub nawet częściej 43 mm. Różnicę czuć i na ogół moje małe dłonie wolą taki rozstaw, ale zdarzało mi się grać takie chwyty, w których menzura dłuższa o zaledwie centymetr pozwalała mi łatwiej zmieścić palce. Również akcja strun jest niższa i bliżej jej do typowych 3 i 4 milimetrów, odpowiednio dla struny e wiolinowej oraz e basowej. Tutaj muszę przyznać, że różnicę odczułem mniej.

Specyfikacja:

wierzch - czerwony cedr
Boki i tył - palisander
gryf - mahoń
podstrunnica - heban
mostek - palisander

menzura - 640 mm
ilość progów - 19
szerokość podstrunnicy na prożku - 51 mm
szerokość podstrunnicy na progu XII - 62 mm
Rozstaw strun na prożku - 41 mm
Rozstaw strun na mostku - 59 mm
akcja (XII próg) stuny e basowej - 4,1 mm
akcja (XII próg) struny e wiolinowej - 3,0 mm
Wysokość struny e wiolinowej na mostku - 7,5 mm
Wysokość struny e basowej na mostku - 11 mm
Grubość gryfu na I progu - 21 mm
Grubość gryfu na IX progu - 23 mm
Załączniki
zdj (1).JPG
zdj (2).JPG
zdj (3).JPG
zdj (4).JPG
zdj (5).JPG
zdj (6).JPG
zdj (7).JPG
zdj (8).JPG
zdj (9).JPG
zdj (10).JPG
zdj (11).JPG
zdj (12).JPG
zdj (13).JPG
zdj (14).JPG
zdj (15).JPG
zdj (16).JPG
popik10

Re: Trzecia gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-11, 18:03

Gitara piękna bez zastrzeżeń. Chyba nikt nie jest do końca zadowolony ze swojej pracy. To zdrowy objaw. 😉
A do klejenia mostu bardzo dobrze sprawdziła by się ramka vacuum.
Obrazek
ODPOWIEDZ