Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: SebastianL » 2022-02-10, 23:19

Przegrywam dwa do jednego :(

Niestety tę gitarę, w kategoriach technicznych, można określić jako aż gitarę oraz tylko gitarę. Z jednej strony jest to antyk, dość rzadki, ale z drugiej, powstał on zapewnie w ramach produkcji masowej, więc nie wyróżnia się od identycznych instrumentów z tej samej linii.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: PiotrCh » 2022-02-11, 00:00

Niby tak, ale dziś tych innych (z linii) to znowu aż tak wiele po ulicy się nie pęta ;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: SebastianL » 2022-02-11, 00:19

Miałem na myśli realia w których te instrumenty były budowane. Wtedy to była tylko gitara jakich wiele i dane z fabryk prawdopodobnie nie zachowały się w łatwo dostępnej postaci dla potomnych.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: PiotrCh » 2022-02-11, 00:25

Warto by jeszcze oszacować liczbowo co to znaczyło produkcja masowa na przełomie wieków XIX i XX bo dzisiaj to pojęcie ma pewnie inną wagę.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: SebastianL » 2022-02-11, 08:30

Nie wiem ile tych gitar produkowano, ale podpis na etykiecie Musik-Instrumenten Fabrik sugeruje mojej wyobraźni produkcję przemysłową, a więc mającą sens jedynie w dużej ilości. Nie mam zamiaru ujmować wartości tej gitarze, tylko zwracam uwagę na fakt, że prawdopodobnie była jedną z wielu kolejnych produkowanych modeli lub wariantów.
RTRN
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-13, 13:05

Re: Gitara klasyczna Hermann Dölling Jr. - pomoc

Post autor: RTRN » 2022-02-11, 16:35

Fakt, wygląda to raczej na produkcję seryjną, ale możliwe, że z tej serii wiele ich nie zostało :)
Sama ulotka sugeruje, że topowym produktem były skrzypce i cytry, więc tutaj pewnie większość środków szło na ich tworzenie, a gitary były trochę w drugim rzędzie.

Gdyby dało się namierzyć wspomniany w reklamie katalog...
Udało mi się jedynie trafić na starą aukcję Allegro, gdzie ktoś wystawił takowy, tylko z akordeonami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I do tego skany reklam lutników z Markneukirchen:
Obrazek

Wychodzi na to, że tych Döllingów trochę było w okolicy ;) Obecnie działa Heinz Dölling, który przoduje w produkcji smyczków. Może udałoby się z nim skontaktować i dowiedzieć czegoś ciekawego :)
EDIT:
Jednak nie, już nie żyje. Choć na mapie Markneukirchen jego zakład/sklep jest zaznaczony.
ODPOWIEDZ