Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: SebastianL » 2020-09-16, 08:56

Progi są tanie i drogie, w zależności od marki, materiału i modelu.

Tradycyjne progi ze stopu nickelsilver produkowane przez białoruską markę Sintoms kosztują około 25 złotych. Zawsze takie stosuję i takie polecam. Najpopularniejszą marką jest Dunlop i sprzedaje on progi w mnogiej ilości rozmiarów oraz materiałów. Ich progi są za to bardzo drogie.

Niestety nie mam pojęcia, czy różnica w cenie przekłada się na różnicę jakości. Niby ten sam stop, a różnice cen są kosmiczne. W przypadku strun nylonowych, które wolno zużywają progi, ma to z pewnością mniejsze znaczenie, ale stalowe struny od zawsze były wrogiem gitarowych progów i zużywają je znacznie szybciej. Z tego powodu popularnością cieszą się progi ze stali nierdzewnej, ale ich montaż wymaga wyspecjalizowanych narzędzi.

Są też inni producenci. Polecam przejrzeć. Co do rozmiaru, to polecam typowe 2 mm szerokości.
https://guitarproject.pl/progi-gitarowe

A co do wymiany progów, to jest to jak najbardziej możliwe. Potrzebny jest do tego plastikowy młotek, obcinaczki, blok do szlifowania (nie musi być z radiusem), pilnik do koronowania (może być też płaski).

Pilnik do koronowania to bardzo użyteczne narzędzie. Pilnikiem płaskim pracuje się dłużej i wymaga on więcej doświadczenia. Pilnika płaskiego używałem przez pięć lat, zanim kupiłem sobie dedykowany pilnik i faktycznie łatwiej uzyskać właściwy kształt, choć nie jest on też pozbawiony wad. Szlifując płaskie progi, czasem trudno szlifować je równomiernie. Łatwiej jest z progami z radiusem, bo tam piłujemy tylko jeden, wybrany fragment progu na raz.

W sieci jest wiele filmików z prezentacją wymiany progów.
Wieczorem spróbuję coś poszukać i wrzucę linki.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-16, 09:48

To jest gitara akustyczna a nie klasyk dlatego nie dawał bym progów 2mm (szerokość) gdyż mają one zbyt małą wysokość. Przy szlifie okazało by się, że spora część progów mogła by być zbyt zeszlifowana. Na dodatek gitara 12 strunowa ma duży naciąg więc gryf może się lekko poddawać i wyginać co dodatkowo zabiera wysokość progów. Nie wiem czy jest pręt? Bo jak nie ma to może być potrzebny szlif podstrunnicy by założyć progi. Jeżeli byłby lekko krzywy gryf to zeszlifował byś progi do zera przy główce i otworze a środek byłby nie ruszony. Zatem odradzam progi 2mm szerokości do takiej gitary chyba, że masz idealnie prosty gryf i pręt napinający a na dodatek zrobisz pierwszy szlif progów bardzo dokładnie.
Sebastian robi klasyki i tam jak najbardziej 2mm daje bardzo dobre rezultaty ale w akustyku 12 strunowym byś poległ moim zdaniem z takimi progami.
Progi szerokie na 2,0 mają wysokość tylko 0,9mm lepsze były by progi np Sintomsa szerokośći 2,3mm, które mają wysokość 1,4mm.
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 10:19

Chyba „za wysokie progi” :) jak dla mnie na poczatek z ta wymiana progow patrzac po Waszych sugestiach. Gitara posiada pręt z naciągiem tylko od strony główki, w pudle nie znalazlem zadnej nakretki. Gryf wydaje sie byc prosciutki na oko, liniałem nie sprawdzałem. Co do progów muszę zmierzyć ich wysokość, może samo koronowanie im wystarczy. Najsłabiej wygladają od strony najcieńszych strun gdzie widac takie poprzeczne zagłębienia powycierane. Propo koronowania, pierwszy lepszy dedykowany do tego celu pilnik z alledrogo bedzie dobry, czy lepiej szukac cos lepszego/drozszego? Mozecie cos polecic?

Warte co to ustrojstwo?
€ 1,95 35% Off | Professional Guitar Fret Crowning Luthier File Stainless Steel Narrow Dual Cutting Tool Durable
https://star.aliexpress.com/share/share ... 3ZVYx6WZKm
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-16, 13:06

Pokaż zdjęcia tych progów, może wcale nie trzeba ich wymieniać. Zmierz wysokości progów i podaj jakie są w najmniejszym miejscu.
Jak jest pręt to bardzo dobrze. On idzie przez cały gryf.
Jak chcesz raz jedyny robić koronowanie to taki pilnik jak pokazałeś wystarczy.
Obejrzyj parę filmików na necie o co chodzi w koronowaniu progów.
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 13:18

Ok, zmierze i dam znać. Trochę filmików wlasnie ogladalem od rana, jeden facet zrobil to bez zadnych pilnikow z uzyciem drewnianego kopyta doszlifowanym na starym progu papierem sciernym, moze ta droga pojde przy tej gitarce. Pierwsze co, gdyby okazalo sie ze wysokosc progow wystarczajaca do koronowania to musialbym je na klej podobijac i unieruchomić, zeby nie pracowaly gora dol. A ten pilnik, w sumie groszowe sprawy, moze zamowie jednak jak nie do tej, to moze do innej gitarki się przyda (mam jeszcze 2 akustyki hofnera, ukulele i elektryk epiphone).
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-16, 13:30

Progi możesz użyć CA i docisnąć i tak wszystkie po kolei. Później ustawiasz gitarę bokiem i zalewasz CA wszystkie szczeliny jeżeli takie są pomiędzy progiem i podstrunnicą - co polepszy sustain. Ale upewnij się, że nie musisz wymieniać progów bo byś dodał sobie roboty.
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 13:49

Tak, tak. Pierwsze zrobie pomiary i cykne foty tych progów. Natrafilem na fajny fototutorial z koronowania. Nie taki diabeł straszny, jakim go malują.

http://forum-gitara.pl/artykuly/_/diy/s ... w-poradnik

Jako, że kilka ladnych lat zajmowalem się modelarstwem wszystkie niezbędne narzędzia mam pod ręką więc obejdzie się bez dodatkowych kosztów mam nadzieję.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-16, 13:56

Jak robiłeś modelarskie tematy to lutnictwo będzie przyjemną odmianą i nie będziesz miał problemów z wieloma rzeczami, trochę trudniej byś miał jak być wcześniej zajmował się kowalstwem :-)
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 14:00

Haha, faktycznie, z profesji kowalstwa byloby sie trudniej przestawic. Co by nie być gołosłownym - Tutaj pare moich projektow na filmach (np widlak Lwów, albo star 28 żuraw)
https://www.youtube.com/user/pawloosw
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-16, 16:48

Świetne kopie, można się pomylić oglądając film i pomyśleć, że to prawdziwe pojazdy, super odtworzone z dbałością o detale. No to czuję, że w lutnictwie będziesz szybko robił postępy. Jak potrafisz takie cuda robić to lutnicze tematy wymagające dużej precyzji spodobają ci się i odnajdziesz się w nich bez problemu. Tylko musisz poznać materiały, techniki budowy i mechanikę gitary :-)
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 18:22

Dzięki no napewno cos z tego modelarstwa wynioslem co przyda mi sie tutaj przy gitarce. Braki w wiedzy to juz z Wasza pomoca po malu uzupelniam a praktyka i doswiadczenie przyjdzie jak sie graty pozlatuja. I tutaj jak widzisz, nie lubie na partyzanta działać i wychodzę z założenia ze narzedzia to podstawa przy wszelkich pracach dlatego od razu zakupiłem ten stroik choc wydatek niemały. A pilniki, zobacze jak to pojdzie tym co mam, bedzie ciezko to sie i pilnik jakis lepszy kupi. Ten od „majfrendów” to w sumie zadne pieniadze, zamowie chyba. Za godz powinienem być w domu to pomierzę te progi i podeślę fotki.
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-16, 19:21

No wiec rozbieznosc jest taka ze od 0.7mm do 1mm wysokosci maja progi. Zdjecia niezabogate ale widac jak splaszczone juz maja powierzchnie. Ostatnie zdjecie - widac 2 kanaliki pod strunami wyzlobione.
Załączniki
63717956-DD61-49EC-A519-A3143FD93A1F.jpeg
036734AA-F1F3-41AD-A570-DA9C431FD181.jpeg
B0DEAC00-A23E-41EF-842F-2CE13B08831A.jpeg
E0904D53-7F30-4CBC-BC8D-C5CFE3550ACB.jpeg
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Jan » 2020-09-21, 06:31

Możesz zrobić jeszcze jeden szlif bez wymiany progów.
Pozdrawiam Janek
Pejas123
Posty: 75
Rejestracja: 2011-02-28, 13:52
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: Pejas123 » 2020-09-21, 21:34

Ok, to pocieszajaca informacja. W takim razie jutro zdejmuje struny, powklejam na CA te odstajace progi i przygotuje sobie fanty do szlifowania oraz miernik do sprawdzenia krzywizny gryfu.

A propo, czy stosujecie taki miernik z wycietymi zebami na progi? Czy moze uzyc cos prostego + jakies rowne i grube np na 1mm elememty możnaby kłaść między progi i na to wzdłużny prosty element bo ominąć progi i sprawdzić tak krzywiznę gryfu?

Dziś przyszedł stroik wraz z klipsem. Podłączyłem, nastroiłem i ... wyniki identyczne niemal 1:1 jak te z iphone’a. :D Na jednej strunie roznicza 5 cent bodajże mi wyszła.
popik10

Re: Renowacja gitary 12-strunowej Luxor (Japan) L. 70-te

Post autor: popik10 » 2020-09-21, 21:49

Aluminiowy kątownik np 20x20 najlepiej anodowany.
ODPOWIEDZ