Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Waldzither9 » 2019-07-13, 22:19

To jest wersja która chyba ma całą płaszczyzną spodu przylegać do topu. Jeśli tak to ostateczne doszlifowanie będzie się odbywać na położonym na topie papierze ściernym i na to mostek przesuwany tam i z powrotem. Łatwo porysować top.
Słoje w obydwu przebiegają wzdłuż, tylko w jednym poziomo a w drugim pionowo jeśli dobrze widzę. Ten z pionowym przebiegiem słoi po założeniu kości lub czegoś innego i po nawierceniu obstawiałbym że będzie trochę mniej trwały, bo ewentualne pęknięcie wzdłuż pomiędzy słojami ma łatwiejsze zadanie. Jak zostanie użyte bardzo twarde egzotyczne drewno to różnica w trwałości będzie mniejsza. Ale to moje domysły. Teoretycznie pionowy układ może lepiej brzmieć.
Ostatnio zmieniony 2019-08-06, 13:06 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-07-25, 20:09

Witam po długiej przerwie ;-)

W końcu przyszedł czas na wstępne malowanie, dzisiaj zmatowię papierem i będę kontynuował malowanie.
Jakość zdjęć na razie nie zachwyca, ale robiłem przez szybę :-D
Załączniki
wstępne malowanie.jpg
wstępne malowanie 2.jpg
popik10

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: popik10 » 2019-07-25, 20:40

Nitro, tak?
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-07-25, 21:30

Zgadza się, Nitro.
Planuję teraz 2 warstwy, później szlif i kolejne 2 warstwy, jak będzie mało to dodam kolejne 2 warstwy.
popik10

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: popik10 » 2019-07-25, 21:56

Nie dajesz żadnego koloru?
Wiesz że nitro można barwić bejcami spirytusowymi?
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-07-25, 22:41

Tak mi się spodobało efekt jaki zrobił Jackjazz ze swoją Cariocą, że postanowiłem zrobić w takim samym stylu czyli natural ;-)
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-11-22, 22:44

Cześć ;-)
Gitara jeszcze nie skończona - ale na szczęście zaczęły się długie wieczory więc więcej czasu mogę spędzić przy gitarze.
Po dość długim czasie udało mi się przy pomocy kolegi nałożyć ostatnią warstwę - w sumie wyszło 3 warstwy wstępne + szlif, następnie 3 warstwy + szlif, i ostatnie 2 warstwy + szlif nad którym pracuję...
Zrobiłem szerszy slot pod zakupioną szerszą kość na oryginalny mostek, będzie większa możliwość regulacji.
Zrobiłem też własny mostek... zobaczymy jaka będzie różnica w brzmieniu (jeszcze nie skończony ale mogę go pokazać) :-/
Posiedziałem też na alliex...s i zakupiłem nowe klucze, strunociąg, mostek tune-o-matic czy jakoś tak, i parę innych drobiazgów do innej gitary.
Załączniki
mostek oryginal.jpg
mostek handmade.jpg
ostatnie malowanie.jpg
popik10

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: popik10 » 2019-11-22, 23:17

Będzie ładnie. Jak się układa nitro na bindingu? Możesz pstryknąć zbliżenie?
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-11-23, 21:15

Z bindą podczas ściągania lakieru był kłopot, musiałem ją dodatkowo przecierać bo lakier oryginalny trzymał się jak rzep psiego ogona i powstały nieregularne dołki. Aby uzyskać idealny efekt musiałbym jeszcze kilka warstw lakieru położyć ale przecież to DEFIL... chcę uzyskać w miarę moich możliwości gitarę do grania i do tego dążę.
Bardziej przyłożyłem się do wierzchniej płyty natomiast plecy po japońsku - jakotako ;-)
Jeszcze jedna sprawa mi się przypomniała - chciałbym zachować strukturę drewna (okleiny) główki, fajnie to wygląda niż płasko wyszlifowana, czy to dobry pomysł???
pierwsze zdjęcie przód
drugie tył
trzecie główka :lol:
Załączniki
binda szlif1.jpg
binda szlif2.jpg
główka.jpg
popik10

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: popik10 » 2019-11-24, 09:02

Z tą główką to jeśli tak Ci się podoba to tak rób. Też kiedyś tak zrobiłem i po czasie doszedłem do wniosku że wygląda jak niedoróbki. Za to w macie w ten sposób wyglądała by super. Są nitro matowe. 😉
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2019-11-24, 19:23

Główkę pomalowałem kilkukrotnie bejcą aby uzyskać kolor zbliżony do nowej podstrunnicy i jak nałożony został lakier to ten końcowy efekt mi się podoba. Zobaczę jeszcze jak to będzie wyglądać po założeniu strun.
Jak piszesz, zawsze mogę jeszcze nałożyć nitro matowe jak będzie to źle wyglądać. ;-)
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Waldzither9 » 2019-12-23, 12:28

Przypuszczam że struny już są założone, i pojawia się pytanie jak brzmi instrument ?
Są dwie możliwości oceny 1 to z wyłączoną elektryką, a 2 to z włączoną elektryką.
Jak pierwsze szwankuje to znaczy że coś z samą gitarą jest do poprawki, a jak 2 nawala to trzeba dłubać w elektryce.
Niestety to 2 jest trudniejsze do zobaczenia i trzeba główkować, najpierw jednak trzeba dostrzec problem i go wypowiedzieć.
Jest szansa że niektóre gitary w Wigilijną noc przemówią ludzkim głosem, jak nie w tym roku to w następnym.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2020-01-09, 17:40

Witam,
Przepraszam że się nie odzywałem ale czekałem na zamówione rzeczy z alliexpre.ss.
Dopiero dzisiaj paczka dotarła, już myślałem że się zgubiła, prawie 2 miesiące leciała :)
jak znajdę chwilę to wszystko poskładam i mam nadzieję że będzie ok.

[EDIT 13.01.2020]

Dokładam kilka zdjęć.
Załączniki
ostatni szlif.jpg
zakupy.jpg
Przygotowana do składania.jpg
Awatar użytkownika
Tymoteusz
Posty: 55
Rejestracja: 2019-02-05, 09:43

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Tymoteusz » 2020-01-15, 20:43

Struny założone :)
Gryf jest na razie prosty, muszę poczekać aż struny zrobią łódeczkę.
Na razie wrażenia świetne ale jak ją dostroję to przekażę efekty.
Przez to że wkleiłem gryf (dzięki popik :) ) efekt brzmienia jest nieporównywalny do tego z przed renowacji.
Załączniki
ze strunami 1.jpg
ze strunami 2.jpg
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil Carioca - skrzywienie na gryfie

Post autor: Waldzither9 » 2020-01-16, 07:24

Pięknie wygląda.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ