Defil - szkolno treningowy

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-11, 14:26

Teraz wyobraź sobie że budujesz instrument i musisz znaleźć kompensację dla każdej struny. Na mostku który wklejasz 😁
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-11, 14:36

No właśnie dlatego nie wkleja się kości w mostek ona ma być tylko ciasno dopasowana i wciśnięta w wyfrezowany kanał, żeby ją można było bezstresowo wymieniać.
Nie bardzo wiem jak zapodać jakiś plik dźwiękowy, czy muszę go umieścić na jakiejś stronie i podać linka czy "cóś" takiego?
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-11, 14:58

Ja wiem jak się pasuje kość. Jak również wklejałem mostki. I cieszę się że udało ci się ustawić menzurę na wyfrezowany kanale pod piórko mostka. A pliki umieść na zewnętrznym serwerze i podaj linka.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-11, 18:24

Wiem, że wiesz😁 to było do kolegów którzy czytają edukacyjnie posty.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-11, 18:47

Pewnie mowa o takich jak ja. Co do serwera to obecnie nie jestem w temacie.Codziennie jak wstaję to sprawdzam czy jeszcze jest "prąd" czy komputer działa, czy internet wciąż chodzi, czy serwery albo system po aktualizacji nie leżą i czy linki kierują tam gdzie ostatnio.Sytuacja jest dynamiczna i trudno świadomie coś dobrze doradzić. Podobno youtube jeszcze działa i można tam zmontować filmik ze statycznym obrazem, np zdjęcie gitary, i jako muzyka utwór własny, lub demo. Niestety ja jótóba nie używam jako twórca, a tylko poprzez linki oglądam. A na Forum ludzi można podzielić na dwie grupy na budowniczych i na uzdrawiaczy, ja więcej emocji mam przy uzdrawianiu, i kibicowaniu uzdrawiającym, miarą sukcesu jest dla mnie dźwięk, estetyka dla mnie polega na tym że najbardziej cenię instrumenty znoszone , stare ale odświeżone i sprawne. Najbardziej podobają mi się instrumenty 100 letnie, ale reguły nie ma."Ten" Defil poddany healing'owi może pięknie brzmieć, dlatego "zawracam gitarę".Ktoś w sklejkę tchnął nowe życie.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-11, 19:46

Zawsze uważałem że defilowi niewiele brakowało by być fabryką produkującą dobre instrumenty. Ale jednak to mało, to dla naszej fabryki był krok milowy - nie do pokonania.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-11, 22:04

Wyjątkiem w akustykach jest F6-3 Folk jak pisał wcześniej kolega Defilader to model, który jako jedyny chyba z akustyków można uznać za instrument a nie za wyrób gitaropodobny.
Opisy, które staram się robić są dla takich ludzi jak ja, którzy chcą sobie amatorsko polutniczyć a nie zawsze wiedzą jak, więc czasami piszę rzeczy oczywiste dla praktyków ale nieoczywiste dla takich jak Ja więc się nie stresujcie Koledzy, że was chcę pouczać😁. Mam nadzieję, że ktoś kto to czyta będzie mógł kiedyś skorzystać.
Sam przeczytałem na tym forum setki postów i nie zawsze wiedziałem jak coś zrobić bo ktoś zakładał, że o oczywistościach nie musi pisać.
Na Defila mam już „nabywcę” w ramach podarunku ale jeszcze będę musiał go zmiękczyć bo będzie służył do nauki a nie chciałbym, żeby zabił w młodym człowieku na starcie chęć do nauki 🤣.

No i przedobrzyłem. Chciałem jeszcze obniżyć akcję i szlifowałem kość mostka od spodu i zjechałem za nisko - zaczęło brzęczeć na strunach wiolinowych i znowu nie stroi. Muszę znaleźć nową kość i nastroić od nowa. Przynajmniej wiem jaka jest minimalna wysokość kości. Teraz postaram się najpierw przemierzyć jak skompensowane są długości menzury dla poszczególnych strun w moim Guildzie który wzorowo stroi i zastosuję podobną kompensację w moim Defilu. Cholera słyszę, że jest potencjał w tym pudle po moich zmianachj ale nie do końca potrafię go wydobyć, szkoda że nie mam w swojej okolicy jakiegoś lutnika co by to obejrzał i powiedział czy dobrą drogą idę 🤨

No i zbaraniałem przemierzyłem sobie Guilda w wolnej chwili i różnica w odległości na strunach jest od od 1mm na E1 do 6,5mm na 6 strunie!!! A moja kompensacja mieściła się w 2 mm. Czyli muszę wyfrezować szerszy kanał w mostku i zapakować szerszy strunnik. Później doświadczalnie znaleźć znowu najlepszy punkt menzury i wysokość którą już znam psując aktualną kość. W cholerę grzebania znowu ale nie da mi to spokoju więc i tak zrobię ten szerszy kanał.

Jak powiedziałem tak zrobiłem. Więcej strachu i kombinowania niż roboty. 20 min kombinowania i ustawiania a 2 minuty roboty. Kanał gotowy, przynajmniej prosty u podstawy i czysty a nie zasyfiony farbą, która tłumiła dźwięk. Teraz muszę znaleźć kawał kości i ją odpowiednio wystrugać.
W zasadzie to poszukam w rzeźniku dużego gnata i przygotuję sobie odpowiedni wymiar.

Niestety duże kości wołowe będą w poniedziałek więc za parę dni jak je spreparuję i obrobię to będę mógł sprawdzić moją teorię z „potencjałem” zaklętym w Defilu.

Mam pytanie do praktyków - Czy wyfrezowany kanał mam zabezpieczyć przed wilgocią np. politurą czy może on pozostać jako surowe niezabezpieczone drewno? Jak wygląda prawidłowa praktyka w tej kwestii?
Załączniki
7AA9798D-D76D-44FF-BA3B-05007ABC4C8B.jpeg
239C326F-8201-4529-B98D-2424B13DD64D.jpeg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-27, 18:39

A więc szanowni koledzy problem rozwiązany. Gitara w końcu stroi choć struna 5 i 6 powinny być jeszcze 2 i 3mm dalej!!! Niestety zabrakło mi mostka i wyfrezowałem tyle ile się dało. Defil ma błąd konstrukcyjny i nigdy go nie nastroicie jeżeli nie ustawicie menzury a na tym mostku to nie możliwe. Powinienem przesunąć cały mostek o 7mm do tylu i kompensować na kości menzurę. Ja już nie będę tego robił bo stroi nieźle choć wiem, że mogłaby o wiele lepiej. Dźwięk bardzo ciekawy jak na Defila, jest tak ustawiona, że dziecko na niej zagra bez płakania, że bolą palce.
Załączniki
4826AA45-BBD9-4B89-A7D2-1097848589B7.jpeg
0D2FA584-B772-400A-A3C6-58DA93C246C3.jpeg
10EE44F6-1A2E-4BBD-AD82-0002F3E52588.jpeg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-27, 18:46

Cisza w eterze to może ja się odezwę. Szkoły są różne. Mechanicznie i praktycznie niezabezpieczanie niczym jest wygodne i praktyczne, bo w każdej chwili można wymienić i poprawić, a drewno ma swoją sprężystość i powinno trzymać kość.
Gdybyś jednak wkleił CA to zniknęłyby wszelkie pustki i dźwięk byłby najlepszy z możliwych, ale w przypadku potrzeby korekty robią się trudności(opoisane w linku) i choć da się wyciągnąć kość (przy okazji ją niszcząc) to jest to pracochłonne a bywa i ryzykowne.
Jest wariant pośredni w postaci zastosowania kleju kostnego, nie da dźwięku jak CA, ale jest to operacja odwracalna.
Wariant z klejem kostnym polecili w tym wątku: http://www.13thfret.com/saddleswap.shtml
Pozdrawiam,
Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
slawekmod
Posty: 286
Rejestracja: 2019-02-28, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: slawekmod » 2019-03-27, 20:33

CA jest też w postaci gęstej- jak syrop. I faktycznie, wypełnia drobne szczeliny. W modelarskim sklepie kosztuje z 7-8zł za 20ml.
CA da się rozpuścić acetonem ale nie zawsze da się go użyć. W przypadku drewna może być to problem.
Awatar użytkownika
slawekmod
Posty: 286
Rejestracja: 2019-02-28, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: slawekmod » 2019-03-27, 21:22

Bawiąc się w modelarstwo używałem różnych klejów, ale typowo do szczelin to żywica epoksydowa zmieszana z pyłem z drewna które kleiłem albo z mikrobalonem ( mikroskopijne kulki szklane)
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-27, 21:26

No Panowie jeszcze zmiana planu 😁 PiotrCh jak się dowiedział, że w gitarze da się jeszcze poprawić conieco to zrobił mi kazanie i zobligował do porządnego zrobienia tego co zacząłem szarpiąc moje sumienie i ambicje☝️😖🤨 Pod taką presją uległem i poprawię menzurę dwóch ostatnich strun poprzez dofrezowanie kanału na szerokość i wmontowaniu kości szerszej o 4mm tak by można było zastosować lepszą, prawidłową kompensację😒 A chciałem już zakończyć akcję Defil.
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: poco » 2019-03-27, 22:04

PiotrCh ma rację. Skoro tyle zrobiłeś, to zrób do końca poprawnie.
Szerokość wkładki nie ma w sumie znaczenia, bo równie dobrze można było mostek rozdzielić na długości po 3 struny - są takie rozwiązania i na nich dopieścić tą kompensację menzury.
Zanim zaczniesz poszerzać kanał sprawdź w jakim miejscu będzie podparcie struny, a zrobić to możesz kładąc płaski element , na nim podporę dającą się przesuwać i po zawodach. Coś w tym stylu, jak w prezentowanym przyrządzie. https://www.stewmac.com/Luthier_Tools/T ... nator.html
To nie musi być jak w oryginale, wystarczy haczyk. To działa !
Gdybyś się bardzo zaparł, to bez wymiany mostka zablinduj ten kanał w mostku twardym kawałkiem drewna - coś w stylu skunka i po zaznaczeniu punktów kompensacji dla poszczególnych strun nafrezuj nowy, który będzie załatwiał mostek z kości wąski i w jednym kawałku.
Sorki, ale przypomniało mi się jeszcze jedno ustrojstwo do pozycjonowania kanału https://www.stewmac.com/How-To/Online_R ... matic.html
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: PiotrCh » 2019-03-27, 22:45

Patent z linka 1-go - super.

Klej CA do wypełniania szczelin w ogóle się nie nadaje, jakikolwiek, każdy siądzie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy szczelina jest wypełniona pyłem, sodą, papierem toaletowym lub czymkolwiek chcecie - i wtedy zalana CA ;)

Janek - jeszcze jak byś powiedział, że nie wiesz co trzeba poprawić, ale jak wiesz to nie można zostawić takiej sprawy jak menzura:)
Ten mostek nie ma żadnych walorów estetycznych i wszyscy o tym wiemy. Dlatego tym bardziej możesz śmiało poprawić jego ważniejszą funkcję jaką jest pozycjonowanie strunnika. Nie dbając o design możesz zrobić to na wiele sposobów. Ja bym poważnie rozważył zestruganie tego slota do płaskiego dna rowka, nakleił następnie pasek z twardego drewna, i wyfrezował nowy kanał szerokości 3 mm ale we właściwej pozycji. Jak uda Ci się cofnąć kość tylko na szerokości strun, gdzie brakuje menzury - też będzie super.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-28, 09:26

Ja kiedyś trafiłem na forum gitar basowych (poprzez link którego nie mogę znależć) i tam pamiętam ale nie za bardzo dokładnie poradę dla najgrubszej struny basu , coś w rodzaju, że odległość od progu zerowego do XII razy dwa i do tego dwie grubości struny dla której jest wyliczenie to dopiero daje optymalną menzurę, czy coś takie ma sens czy przekręciłem i brzmi to inaczej?
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ