Defil - szkolno treningowy

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-03, 21:33

Szlifowanie gitary papierem naprawdę poraża.
Zresztą efekty widać. A wystarczyła by opalarka.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-03, 22:05

Jak będą kiedyś kręcić film o koncercie w Jarocinie w latach 80tych to będzie potrzeba mnóstwo defilów, i takie "restauracyjne defile" będą nie do przecenienia, ładny wygląd w filmie się przyda, a jak to gra to zależy co danego dnia było na stołówce w firmie Defil. Moja pierwsza gitara to był Defil, i była ładna ale grać się na niej nie nauczyłem, struny były za wysoko, gdybym grał miałbym 2 razy więcej palców.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-03, 22:33

Tak się przyglądam tym zdjęciom i w moim odczuciu ta gitara jest hmm. Nie chcę napisać brzydka, bardziej nie ładna. Po prostu nie moja estetyka. Bardziej Piotrka CH. Mnie przeszkadzają plamy na topie. To głównie. Żółty binding, zabarwiony, itp. Jak by brak spójności estetycznej. Bardzo duża przypadkowość. W celach nauki technik ta gitara powstaje, ale do tego też mi brak prac np z radiusem podstrunnicy. Co poprawiło by grywalność. Takie tam uwagi.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-04, 07:54

Do wklejania kości w mostek nie użyłem żadnego kleju gdyż z tego co wiem to tu się go nie daje. Strunnik mostka ma być ściśle dopasowany ale w żadnym wypadku nie daje się tu kleju (przy wymianie można by uszkodzić mostek). Jeżeli chodzi o prożek przy główce to tutaj użyłem kleju rybiego na zimno, można też użyć CA ale daje się go bardzo mało tylko by trzymał się na miejscu nie ma to być klejenie na amen. Strunnik wyszedł dwuczęściowy bo nie miałem na tyle długiej kości by był z jednego kawałka. Mogłem dać plastik który tam był ale z pewnością ten dwuczęściowy z kości wołowej zabrzmi lepiej. Niektóre gitary akustyczne mają strunnik dwuczęściowy nie jest to żaden cud :-) chodzi menzurę poszczególnych strun trzy dolne i trzy górne są na osobnych kościach.
Pewnie, że mógłbym głaskać i pieścić ten paździerz tak, żeby koledzy poczuli nieodpartą chęć "posiadania go" :-) ale wszyscy wiemy, że szkoda czasu, zaangażowania i pieniędzy bo nawet jak wyda przyzwoite dźwięki to doopy nie urwie zapewne. Mam gdzie czas a raczej permanentny jego brak spożytkować. Jako totalny amator w kwestiach lutnictwa i tak wiele się przy nim nauczyłem. Czytam stare posty na forum i to jest kopalnia darmowej wiedzy dla mnie za co wam dziękuję bo wałkujecie wiele tematów które są odpowiedzią na wiele moich pytań. Postaram się wrzucić niedługo jakieś dźwięki z tego pudła tylko nie wiem jak tu zapodać plik dźwiękowy bo z tego co widzę to ludziska wrzucają linki do Youtuba więc chyba nie da rady zapodać jakiegoś WAVa czy Mp3.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-04, 08:46

Jak kość jest wciśnięta i trzyma to można bez kleju ,ale kości zawsze widziałem w 1 części.
Może to z tego wynika że ja preferuję ruchome mostki, a tam byłoby ryzyko wpadania struny. To klejenie w mostku byłoby nieodwracalne, taki np metal dałoby się podgrzać, a z kością nie ma jak.
Pliki z muzyką rzeczywiście teraz są blokowane przed wgraniem sprawdzałem OGG i MP3.
Ja porównywałem efekty w dźwięku kleju kostnego i CA i jak kleję drewno z drewnem to kostnym, a progi, metal, kość etc wolę łączyć CA. W swojej mandolinie M-20 wyrzuciłem drewniny mostek i zrobiłem z litej kosci, teraz dźwięk brzmi bardzo długo choć top to tylko lipa.
Gdybyś nie był zadowolony z dźwięku, to zastanawiam się czy wpuszczenie kilku kropli CA na styk mostka z topem nie poprawiłoby efektu wypełniając wszelkie pustki? Ale to tylko luźna dygresja.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-04, 12:31

Pewnie, że mógłbym głaskać i pieścić ten paździerz tak, żeby koledzy poczuli nieodpartą chęć "posiadania go" :-)
I czy nie o to chodzi? Żeby się nauczyć technologii na maca a nie troszkę?
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-06, 23:12

Dziasiaj założyłem „stringi”😁 Brzmi płasko ale bardzo długi sustain. Akcja kosmicznie wysoko ale to ulegnie zmianie. Menzura na kości mostka jeszcze nie ustawiona i nie wyprofilowana kość. Muszę wyjąć kość i wyskrobać farbę z kanału strunnika. Jutro wezmę się za strojenie tego i ustawianie, menzura, akcja😁 i zobaczę co moje zbrojenie zrobiło?. Na razie płasko ale to nic nie znaczy bez właściwych ustawień.
Załączniki
66723163-4BE1-42C1-B430-3D4C08843208.jpeg
BB1AAA34-247A-4405-A086-07F29EA7340E.jpeg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: PiotrCh » 2019-03-07, 06:01

Dokładnie - ustawienie właściwej akcji i przygotowanie prożków, a także szlif i polerka progów bardzo zmieniają jakość brzmienia gitary, będzie lepiej. Ładny kolor topu wyszedł, vintagowy bursztyn. Szkoda, że mostek jasny, przydałyby się ciemne akcenty na topie.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-07, 11:47

"W stringach coś drgnęło".Struna "A" wygląda na troszkę mającą się ku strunie "E". Instrument jest ładny, przy wysokiej akcji to można takie kawałki rzeźbić.
https://www.youtube.com/watch?v=Z5X4Q6jFtHg
ja zawsze kilka siodełek przedobrzę zanim dobrze doszlifuję bo zawsze mi się spieszy.Ale na takiej też się pogra, za miesiąc będziesz miał 1000 myśli co mozna było zrobić inaczej, bo zawsze tak jest.Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Po takiej dawce zajęć praktycznych zrobienie gitary z szablonu nie stanowi dla Ciebie problemu, kwestia kiedy Ci się zechce.
pzdr Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Andrzej » 2019-03-07, 23:07

Z tak nawiniętym strunami basowymi na klucze to będziesz ja trzy dni stroił i nie nastroisz ;) dopóki się nie ponaciągają.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-08, 20:43

Panowie dzisiaj kolega PiotrCh mnie odpowiednio zmotywował i w krótkiej rozmowie zobligował do porządnego nastrojenia tej gitary 😁. Zatem jeszcze raz zrobiłem koronowanie ze szlifem, ustawiłem akcję na niskim poziomie niższym niż gitary po 3k ze sklepu muzycznego i 4 godziny majstrowałem z menzurą. Dźwięk, który się zaczął wyłaniać hmmm przyznam, że mnie zaskoczył, niestety uwaliłem dwie struny w trakcie szlifowania strunnika niemniej nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca ale trudno mi uwierzyć, że „to” wydaje takie dźwięki?!!! Jutro kupię komplet strun i dostroję E1 i szarpnę druty przez wielkie”SZ”😱
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2019-03-08, 20:58

W końcu poprawiona płyta wierzchnia i belkowanie. Robią swoje 😉. Gdybyś jeszcze miał porządny gryf....
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: PiotrCh » 2019-03-08, 21:20

Nie może być inaczej:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2019-03-08, 21:37

No teraz przynajmniej rozumiem dlaczego się mówi strój kompromisowy. Trochę tych kompromisów przy strojeniu trzeba znaleźć. Żeby struna brzmiała tak samo pusta jak i na 12 progu to wcale nie musi leżeć dokładnie w podwójnej odległości oktawy. Przesuwając w przód lub tył stroi się do uzyskania zadowalającego dźwięku.
No i nieodzownym narzędziem okazał się stroik ale chromatyczny a nie gitarowy bo chromatyczny pokazuje także dźwięk naciśniętej struny na XII progu czyli jednej oktawy wyżej.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-11, 14:16

Jak kiedyś zostawisz jakąś ścieżkę dźwiękową w sieci z wykorzystaniem "Defila'dowego" instrumentu, to wiedz że są chętni do wysłuchania i prośba o załączenie linka. Nie oczekuję wirtuozerskich umiejętności a jedynie usłyszeć jakie "echo" daje pudło i jaki sustain dają stringi na kościach. Jeśli zagrasz Baranka Kazika to też zrozumiem.
pzdr
Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ