Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-13, 22:33

No to teraz wszystko co do postow stalo sie bardzo jasne ! Teraz ja ponial.
Co do kleju cyjano to dadam tylko, ze to nie jest plastyk, ktory moglby oslabic wlasnosci rezonansowe. Ten klej, raz ze bardzo mocno klei, to dwa dobrze wnika w drewno , usztywnia je i wzmacnia. Jak gleboko wnika w drewno jaworowe ? Narazie nie wiem, ale zrobie doswiadczenie. Dzieki wszystkim za cenne uwagi.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: michqq » 2019-02-14, 20:03

kazmod pisze:
2019-02-13, 15:49
Bardzo podoba mi sie oprawa graficzna na tle ktorej pojawiaja sie posty.
Gniazdko się rzuca w oczy - takie małopolskie

Obrazek
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-15, 15:19

Tak, gniazdo malo co malopolskie :)

Przedstawiam sposob jakiego uzylem, aby dobrze wyrownac w jednej plaszczyznie brzegi ramki (wienca skrzypiec). Wlasnie teraz to robie i pasuja coraz lepiej. Zaczalelm od papieru 80 , teraz jestem przy 180 i bedzie koniec.

15.jpg
Edit.
Zapomnialem dodac, ze robie to na lustrze. Sklejka w ksztalcie przypominajacym plyte gorne, sluzy wylacznie
do wzmocnienia wienca, aby przy opilowywaniu na papierze sciernym nie ucierpial wieniec
Ostatnio zmieniony 2019-02-15, 20:08 przez kazmod, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
popik10

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: popik10 » 2019-02-15, 17:08

Brak już mi słów.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-15, 18:09

Administratorze i inni koledzy - jesli uwaga do mnie i ciagle o tym samym, to chcialbym zauwazyc, ze post nie nawiazuje do moich poprzednich, jest nijako tez odpowiedzia dla michqq. chyba , ze chodzi o to, ze to ciagle ten sam temat "Renowacja ........). Wiec mam wszystko pisac w jednym i tym samym poscie? Gdzie niby mialbym go umiescic , aby nie robic zamieszania ?
Przepraszam , ale chyba adminstratorze sam nie wiesz o co ci chodzi.

Wiec, zeby usatysfakcjonowac kolege popik10 i nie mnozyc postow (choc powoduje to balagan) odpowiadam tutaj K.Darkowi.
Ale , że niby co?
Za kusy arkusik papieru ściernego na zdjęciu tak Kolegę poruszył czy coś innego? ;-)
Kusy faktycznie ten kawalek papier jest, ale nic na to nie poradze, ze nie mam dostepu do wiekszych :)
Kazmod ale one nie mają być w jednej płaszczyźnie.
Myslalem, o krawedzi dolnej krawedzi wienca. Ta chyba winna znajdowac sie w jednej i tej samej plaszczyznie . Nie ?
Ostatnio zmieniony 2019-02-15, 18:49 przez kazmod, łącznie zmieniany 3 razy.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-02-15, 19:49

Planowanie nie jest konieczne przy remoncie, raczej sie tego nie robi. Wysokość boczków przy piętce to 29mm przy guziku 31 mm. Tak że to nie są równoległe płaszczyzny. Tutaj też odkleiłeś obie płyty? Nie używaj więcej super glue, po co psuć.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-15, 20:06

Wysokość boczków przy piętce to 29mm przy guziku 31 mm. Tak że to nie są równoległe płaszczyzny.
Stare to skrzypce, ale jest dokladnie tak jak podajesz.
Tak że to nie są równoległe płaszczyzny.
Nigdzie nie napisalem, ze chce uzyskac rownolegle plaszczyzny. Chce, aby dolna krawedz wienca, przy dolnej plycie, lezala w jednej plaszczyznie. Chodzi o przyklejenie krawedzi wienca do dolnej plyty na calym obwodzie.
Tutaj też odkleiłeś obie płyty
Tak, niestety, zrobilem to wczesniej niz napisales, aby tego nie robic.

Nie ma problemu jednak, majac profesjonalne sciski zakladane na caly obwod, wszystko pieknie pasuje.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-15, 21:01

No to strzelilem bysia. Czy dobrze rozumiem, ze te 2 mm gubia sie na odcinku, tak jak zreszta piszesz, od gornych klockow (tych blizej strunnika) do pietki , a od gornych klockow do folgi nie ma juz zadnej straty, to znaczy, ze od tego miejsca plyty sa rownolegle? .
Chyba najlepiej wyjasnilby to rysunek. Moze masz jakis link do takowego ?
i wcale nie jednakowo na górze i na dole.
Co dokladnie rzecz biorac myslisz piszac o gorze i dole ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-02-15, 22:04

Ciekawy sposub. W Polsce robi sie jednak dwie płaszczyzny na górnym pieńku 29 na dolnym 31mm.
Co do odklejenia dwóch płyt na raz poprzednio zauważyłeś że może trudniej sie klei instrument jak boczki są luźne. Raczej nie wymagało tu nic zrywania jaworowej płyty. Wystarczyło odkleić przy górnym pieńku i naprowadzić na właściwe miejsce.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-15, 22:27

Ten film wyjasnia wszystko. Dzieki za podanie linka do niego. Sprawdze jak to jest u mnie.

Moze i motocykli, ale za to jakich ! :)

Mam pytanie - jakich farb w tubkach , saszetkach uzywa sie do zabarwiania spirytusowych lakierow szelakowych?
Zbliza sie zwolna etap, w ktorym musze zdecydowac jak odnowic, zrekonstruowac powloke lakiernicze obu instrumentow.

Pomocy !!!
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: Paramonov » 2019-02-16, 01:04

popik10

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: popik10 » 2019-02-16, 08:50

kazmod pisze:
2019-02-15, 18:09
Administratorze i inni koledzy - jesli uwaga do mnie i ciagle o tym samym, to chcialbym zauwazyc, ze post nie nawiazuje do moich poprzednich, jest nijako tez odpowiedzia dla michqq. chyba , ze chodzi o to, ze to ciagle ten sam temat "Renowacja ........). Wiec mam wszystko pisac w jednym i tym samym poscie? Gdzie niby mialbym go umiescic , aby nie robic zamieszania ?
Przepraszam , ale chyba adminstratorze sam nie wiesz o co ci chodzi.
Doskonale wiem o co mi chodzi.
Zróbmy tak, ty już pisz ja będę scalał.
kazmod pisze:
2019-02-15, 15:19
Tak, gniazdo malo co malopolskie :)

Przedstawiam sposob jakiego uzylem, aby dobrze wyrownac w jednej plaszczyznie brzegi ramki (wienca skrzypiec). Wlasnie teraz to robie i pasuja coraz lepiej. Zaczalelm od papieru 80 , teraz jestem przy 180 i bedzie koniec.


15.jpg

Edit.
Zapomnialem dodac, ze robie to na lustrze. Sklejka w ksztalcie przypominajacym plyte gorne, sluzy wylacznie
do wzmocnienia wienca, aby przy opilowywaniu na papierze sciernym nie ucierpial wieniec
Chodzi o to, że napisałeś dwa posty jeden pod drugim.
To co jest napisane do słowa "Edit" było napisane autor: kazmod » 2019-02-15, 15:19
A to co po słowie Edit. było napisane jakiś czas potem.

Nikt w międzyczasie nie pisał więc można było poprzedni post edytować (ten z 15:19), dopisać edycja a za nim to co zapomniałeś dodać.
Tyle, wszystko w temacie. Czy to takie trudne?
Może ja coś źle tłumaczę?
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-16, 16:49

Jest to jeden i ten sam post, tyle, ze wyedytowany. Teraz to juz nic nie rozumiem ! Wiec cala sprawa polega na tym, ze
programowo wstawiony "Edit" nie wystarcza i musze sam "recznie" wpisac Edit. Mam nadzieje, ze inni to rozumieja, bo ja tu widze jakas sztucznosc. Pozdrawiam, i dzieki za ewentualne scalanie, az sie polapie w tej sztuce.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
popik10

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: popik10 » 2019-02-16, 18:46

I właśnie o to chodzi. Wyedytowany i scalony z dwóch twoich postów jeden pod drugim.
Kłopot polega na tym że nie zrobiłeś tego ty, tylko ja.
I cały czas proszę cię o to żebyś jeśli piszesz dwa posty jeden pod drugim po prostu je scalał.
Mam już dość więcej w tym temacie nie piszę - nie mam siły.
A słowo edit, czy edycja - informuje wszystkich którzy nawet to czytali, że coś dopisałeś i warto lub nie to przeczytać.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Renowacja ponad 100-letniego instrumentu Suzuki

Post autor: kazmod » 2019-02-16, 18:59

Ok, ja tez juz nie mam do tego wiecej sily, z tym , ze wiem, iz w przyszlosci bedzie bezproblemowo. Tez wiesz, dlaczego tak pisze.

Edit: Kazik

Czym ta pani czysci i wyladnia plyte gorna skrzypiec ? Spirytusem (benzyna , inne ), czy lakierem ?

Pokazuje aktualny stan mego nowego instrumentu !
Załączniki
22.jpg
21.jpg
24.jpg
23.jpg
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
ODPOWIEDZ