renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: Waldzither9 » 2019-02-04, 22:04

Niestety zatykanie porów pyłem pumeksowym choć przyspiesza pracę może powodować powstawanie plam, dlatego jeśli do zatykania to bardzo oszczędnie. Jeśli do polerowania wyschniętej politury to efekt zależy od gradacji, efektem będzie lekki mat lub półmat .
Ostatnio zmieniony 2020-08-23, 17:57 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-04, 22:34

Wielkie dzieki za bardzo wazne uwagi !!!
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-08, 01:04

Ciesze sie, ze forum wrocilo do zycia i to w jak pieknej oprawie. Dzieki dla administratora i moderatorow.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: Piniu » 2019-02-08, 08:44

Proszę. Dorzuciłem ci te zdjęcia z fejsa do posta.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2019-02-08, 14:03

Właściwie kazmod, to bardzo awansowałeś w hierarchii lutniczej takim wygięciem boczka, korektą płyt i doprowadzeniem skrzypiec do grania.
W przypadku dużego remontu skrzypiec lutnik niekiedy dodaje druga karteczkę, i w skrzypcach trafiają się karteczki podwójne.
Wtedy jest karteczka: "zbudował" (imie i nazwisko, rok i miasto) i obok karteczka "korygował" (imię i nazwisko, rok i miasto)

Niektórzy lutnicy mają też karteczki z wolnym miejscem na opis, gdzie w razie budowania wpisują "zbudował" lub "wykonał" a w razie remontu "korygował", np takie:

Obrazek

Ja myślę że przy takim poziomie remontu masz już prawo do wklejenia w skrzypce swojej karteczki, oczywiście z opisem "korygował".

http://www.violin.instruments.edu.pl/en ... s/luthiers
Ostatnio zmieniony 2019-02-08, 14:25 przez michqq, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-08, 14:16

Dzieki bardzo za pochwaly, to mi doda animuszu, ale po prawdzie, to dalej czuje sie slaby jak kot. Tak to mowiono dawniej za moich uczniowskich czasow. Dzieki raz jeszcze.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2019-02-08, 16:03

Dzieki bardzo za pochwaly, to mi doda animuszu, ale po prawdzie, to dalej czuje sie slaby jak kot.
Spoko spoko, karteczka w skrzypcach to jest podpis robiącego a nie stempelek "jestem miszczem".


( Tłumaczenie z Polskiego na nasz brzmiałoby: "Kazmod, rozumisz, bo jak skiepściłeś te skrzypce że teraz grają gorzej niż fabrycznie grały, to też miej odwagę się pod swoją robotą podpisać, coby nie psuć opinii... fabryce!" )


;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-08, 16:14

Nie no :) Roznice te jeszcze rozumiem !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2019-02-09, 16:14

Waldzither9 pisze:
2019-02-04, 09:13
Reasumując Goldblatt podaje dla skrzypiec 4/4 3,5/5,0mm
a dla 3/4 2,3/3,7mm
nie podał czy mierzył od środka struny, w stringsmag. mierzenie odbywa się w jednym wypadku od środka w drugim od zewnętrznej.Pomiary pół centymetra od końca podstrunnicy.
A do zmierzenia od suwmiarki może lepszy będzie "ruler/gauge" np podobny do tego
https://www.boscoviolinsupply.com/ca/9097/
bo mój nawyk suwmiarkowania nie wszędzie jest najlepszy.
Do mierzenia wysokości strun nad podstrunnicą ludzie używają szczelinomierza blaszkowego, takiego jak do świec samochodowych.
Natomiast jak kogoś interesuje główne remont skrzypiec, a nie "lutnictwo ogólne wszechstronne" to może być sensowne zakupienie takich miarek "wszystko w jednym" o:

https://internationalviolin.com/Product ... te-44-size

Obrazek

Sprzedają je do standardowych "kalibrów" skrzypiec: 4/4 3/4 1/2 itd.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
popik10

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: popik10 » 2019-02-09, 16:54

Ponownie proszę o używanie przyciski edytuj i nie pisanie postu pod postem.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-09, 22:09

Czy mnie sie wydaje, czy sie myle. Zgodnie z tym wzornikiem to odstep struny G od podstrunnicy ma byc 4.0 mm a D 5.5 mm?

Ten wzornik z przesylka jest zbyt drogi. Moge go sobie tez zrobic sam. Fakt , jest ladny, pomysle !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2019-02-11, 14:45

Z wysokością strun nad podstrunnicą w skrzypcach to jest tak:
Szkoła Numer Jeden: Według tabeli ma być tyleatyle, tabela jest tylko jedna!
Szkoła Numer Dwa: Tabele sa dwie, inna jest tabela dla strun nylonowych a inna dla strun metalowych. Struny nylonowe wyżej nad podstrunnicą niz metalowe.
Szkoła Numer Trzy: Tabele sa tylko orientacyjne. Ma być tak jak sobie muzyk życzy.
:-)

Dodam jeszcze że niektórzy muzycy życzą sobie / potrzebują miec podstawek wyprofilowany "tak a nie inaczej", przy czym wyprofilowanie podstawka siłą rzeczy zmienia wysokość strun mierzoną od podstrunnicy, zwłaszcza skrajnych: G i E, no bo radiusa podstrunnicy sie przy takim profilowaniu podstawka nie zmienia.

Przykładowa różnica w podstawku pomiędzy "fiddle" w rozumieniu irlandzkim czy amerykańskim a skrzypcami klasycznymi:

Obrazek


Obrazek

Tak więc z tą wysokością to tak "umownie".
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-11, 15:15

Ciekawy mostek. Masz moze jakies wymiary ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2019-02-11, 16:50

Nie mam.
Szukaj w internecie haseł "fiddle bridge".

Skrzypce mają czetery struny otwarte: G D A E, co oznacza między innymi, że dźwięk otwartej struny dobrze się zgrywa z melodią graną w tonacji G-dur D-dur A-dur i E-dur, stanowiąc wtedy "ton burdonowy" albo "nute pedałową".

Dźwięk o kwintę wyższy od tej nuty pedałowej też zresztą dość pasuje (to dominanta tonacji), a struny jak widać są odległe właśnie o kwintę.

W związku z tym grając na jakiejś strunie melodię utrzymaną w jednej z wyżej podanych tonacji często gęsto możemy zagrać równocześnie na strunie otwartej leżącej "obok", co wzbogaca nam "fakturę" w sposób charakterystyczny dla stylu "fiddlingu".

(google po hasłach: "fiddle drone" )

To nie jest przypadek że "fiddling" to niemal zawsze są melodie utrzymane w jednej z powyższych tonacji.
:-)

Wypłaszczony mostek ułatwia stosowanie tej techniki (utrudniając w zamian co innego, ale i tak zbyt dużo się rozpisałem)

Niekiedy "fiddlersi" amerykańscy na scenie używają dwu instrumentów, jednego z płaściejszym mostkiem a drugiego "z normalnym" wybierając instrument zależnie od utworu (odkładając nieużywany na stojak).

PS: To co na zdjęciu to jest ekstremalnie płaski mostek, nie idź w tą stronę, chyba że "wiesz co robisz" (tu też bym się musiał rozpisać).
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-02-11, 17:52

Fajnie, zrozumialem. Porzuce mysl, aby probowac z tym mostkiem. Co mi sie podobalo, to duze otwory (mniej masy, mniejsza "indukcyjnosc") co pewnie powoduje, ze przenosci on lepiej wyzsze tony.

Z_boczkiem1.jpg

Niedlugo bede sie musial zabrac za strone estetyczna moich zrekonstruowanych skrzypiec. Dodatkowa trudnoscia jest
zupelnie "bialy" boczek. Jak powinienem zabrac sie za jego kolorowanie, tak, aby nic nie bylo widac, ze jest nowy
i wstawiony ? Jak powiniena wygladac kolejnosc prac. A generalnie - robic "nowe" skrzypce" czy zachowac aspekt starych.
Pewno nalezaloby zachowac ich stary aspekt. Wiec jak to robic ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
ODPOWIEDZ