renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-18, 20:51

Witam,

przedstawiam zdjecia instrumentu, na ktorym bede probowal swoich sil.
Decyzja jest nieodwolalna, tak, ze proby odwiedzenia mnie od tego pomyslu zawioda

6.JPG
4.JPG
1.JPG
2.JPG
1.JPG
9.JPG
11.JPG
12.JPG
Załączniki
3.JPG
Ostatnio zmieniony 2018-12-19, 19:37 przez kazmod, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starego Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-18, 23:13

O pardon. Myslalem, ze przyjelo sie, iz obecnie kopie Stradivariusa sa przedstawiane jak "Stradivarius". Oczywiscie, ze to jest kopia, choc faktycznie na Ebay'u byl przedstwiony jako "Strdivarius" a nie kopia stradivariusa. Na marginesie, kiedy bylem dzieckiem, gralem na "Stradivariusie (kopii)". Czeski 3/4, ktory tu zaprezentowalem, ma tez napisane nie kopia ale Stradivarius. Taka maniera.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: renowacja bardzo starego Stradivariusa od zera.

Post autor: Andrzej » 2018-12-18, 23:25

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: renowacja bardzo starego Stradivariusa od zera.

Post autor: michqq » 2018-12-19, 02:37

Myslalem, ze przyjelo sie, iz obecnie kopie Stradivariusa sa przedstawiane jak "Stradivarius".
Na tym forum ludzie są dokładniejsi.
Decyzja jest nieodwolalna, tak, ze proby odwiedzenia mnie od tego pomyslu zawioda.
Jasne, czemu nie, można się uczyć napraw na małowartnym instrumencie.

Brakuje Ci boczka, klocka narożnikowego i pieńka dolnego, ponadto guzika i prożka dolnego, zapewne też duszy i podstawka, a płyta spodnia pęknięta po słojach.

Co do boczka i klocków masz dwie opcje, obie mają swoje wady.
Albo dorobić od zera, co wymaga zakupu sezonowanego drewna i giętraki do boczków, albo kupić na ebayu drugie równie rozbite i stare skrzypce oparte na modelu Stradivariusa i przeznaczyć jeden instrument na dawcę organów a drugi na biorcę.
:-)

Tylko żeby sie nie okazało że najsensowaniejszą drogą naprawy będzie przełożenie płyty wierzchniej...
;-)

Tak czy inaczej - przygodę z lutnictwem zaczynasz od poważnej naprawy.
michqq pisze: Co do boczka i klocków (...) dorobić od zera, co wymaga zakupu sezonowanego drewna i giętraki do boczków
Polecam wątek:

https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... 81&p=39156
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 19:41

Po dowiedzeniu sie o panujacych tu zwyczajach zmienilem tytul mego watku na "na renowacja starej kopii itd. ".
Dzieki za wszystkie sugestie. Skrzystam na pewno.
Mam pytanie , czy moglbys mi polecic jakis sklep internetowy, a w nim konkretna politure szelakowa, taka , aby dala dzwiek, jak oryginalne skrzypce Wielkiego Mistrza ? :)
Czy po politure, kladzie sie jakis podklad ? Jaki produkt ?
Bardzo prosze tylko nie odpowiadac w stylu "latwo znajdziesz tu czy tam, bo tak naprawde to nie jest dla mnie wcale takie latwe" Dzieki za zrozumienie.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: PiotrCh » 2018-12-20, 01:02

Moja rada jest tak - kolega Paramonov jest w stanie poprowadzić Cię przez lakierowanie za rękę bo to zawodowy lutnik (my jesteśmy w większości amatorami, którzy dłubią bo muszą jakiś balans w głowie załapać). Ale ze zdjęć to gołym okiem widać, że do lakierowania masz dalej niż do jego pracowni (i nazad) :) Zamknięcie tego pudła i przygotowanie na biało pod lakier to będą długi godziny pracy więc może po kolei? Bo jak zaczniemy od końca to szybko temat zgaśnie.
Rozplanuj więc mechaniczny aspekt renowacji, a do wykończenia wrócimy (za rok za dwa) :) Jak przy każdym lakierowaniu - i tutaj będzie podkład i kolejne warstwy w odpowiednim reżimie czasu, ale wszystko w swoim czasie:) O tym, że będziesz lakierował, a nie politurował napisałem Ci w drugim wątku.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-20, 02:22

Ponial !!! Wiem, ze do lakierowania dosc daleka droga. Wiem, ale juz teraz chcialbym moc kupic "co wypada". Ja mam b.duzo wolnego czasu, tak, ze z cala mechanika mam nadzieje uporac sie w miare szybko. Jak szybko , samo zycie pokaze. Jasne, ze z pomocy Pana Paramonowa skorzystam duzo wiecej niz z wielka ochota. Ja tych skrzypiec jeszcze nie dostalem, czekam na nie. Wszelka pomoc w odbudowie tej "staroci" bedzie bardzo , ale to bardzo chetnie widziana. Postepy w pracy bede tu prezentowane na goraco. Dzieki.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-21, 12:24

Kopia strada przyjdzie do mnie okolo 5 stycznia. Tak, ze do tego czasu musze
pochamowac moje zapaly. Bede chcial jednak do tego czasu kupic jak najwiecej rzeczy (z Chin ida do mnie paczki czasami i dwa miesiace), aby uniknac przestojow.
Przy okazji wszyskim Forumowiczom , zycze udanych Swiat i szczesliwego Nowego Roku. No i Panowie, PIWKA WAM ! :)
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: poco » 2018-12-21, 20:29

Kazmod. Taka uwaga na marginesie tematu. TUTAJ NIE MA PANÓW, SĄ KOLEDZY. :-D (tak sobie trochę pokrzyczałem)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2018-12-21, 22:32

Uwaga przyjeta z zyczliwoscia !!!
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-01-02, 13:55

Witam w Nowym Roku majac nadzieje, ze otrzymane zyczenia noworoczne sie spelniaja w dobrym tempie !
Wiec z restauracja starych skrzypiec jestem w miejscu, ktory demonstruja zalaczone fotografie.

Tak wiec zostal mi do dorobienia brakujacy boczek (tylko :lol: ). Material mam tylko brakuje mi wyginarki.

Czy KTOS z obserwujacych watek jest w stanie okreslic wiek tych 3/4 skrzypiec ?

Z pewnym zdziwieniem (tego sie nie robi w smieciowych instrumentach) stwierdzilem, ze maja on "zylke" , prawdziwa.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-01-02, 18:32

malowana, malowana
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-01-02, 18:33

Mysle, ze mam pomysl jak sobie poradzic z wyginaniem brakujacego boczka, tem niemniej chetnie poslucham podpowiedzi.
Moj pomysl to zrobic "kopyto" z odpowiedni grubego drzewa i wyginac po namoczeniu przy pomocy mocnej suszarki.
Macie jakies lepsze pomysly?
Ostatnio zmieniony 2019-01-02, 19:19 przez kazmod, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
popik10

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: popik10 » 2019-01-02, 18:55

W sumie to jest chyba tylko jedna metoda. Gięcie na czymś. Czy to grzałka, rura czy co innego zawsze to gięcie na czymś. I zawsze to coś pełni tę samą funkcję. Różne chyba tylko metody grzania.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: renowacja bardzo starej kopii Stradivariusa od zera.

Post autor: kazmod » 2019-01-09, 19:27

Zeberko brakujace juz jest. Jeszcze na formie, ale zdjalem je i sie trzyma ksztalt. Teraz trzeba bedzie je wkleic i zaczac glowne czesc tematu, tz. tak zmienic grubosc plyty dolnej i gornej jak to bylo w przypadku skrzypiec Stradivariusa
Załączniki
1a.jpg
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
ODPOWIEDZ