Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 21:33

Piotrch, Paramonow : dziekuje za podpowiedzi i za nazwanie moich "Instrumentow" trupami ! :) x 10. Nie, nie gniewam sie i prosze o dalsza pomoc. Masz racje, w jakims sensie, chce miec wszystko na tacy. Dlaczego, bo produktow bez miary, bledow i zamieszania w nazewnictwie bez liku. Np. wyzej PiotrCh twierdzi, ze skrzypiec sie nie pokrywa politurami. A przeciez ja zaraz mego przytoczyc film z youtube, gdzie ktos pokazuje jak sie robi dobra politure do skrzypiec , prosze : https://www.youtube.com/watch?v=gfMKDsr ... s3Ekhz9okQ
Jak ja poczatkujacy moge sie w tym wszystkim rozeznac ? Dlatego chcac skorzystac w Waszego doswiadczenia prosze o precyzyjne wskazania w stylu :
"Ja z mego doswiadczenia zastosowalbym to a to , i to mozna kupic tu " :)
Jesli mam zaczac studiowac sam teoretycznie temat, to faktycznie zanim zaczne cos robic to moj zapal sie skonczy !
Tak, ze jezeli wklepuje duzo w klawiature, to dlatego, zebym mogl z dobrym wynikiem zakonczyl ten temat. Ten, bo pierwszy "trup" :) z ubytkami lakieru wlasciwie skonczony i niedlugo przedstawie rezultaty. Skorzystalem wlasnie z twoich precyznyjnych podpowiedzi Paramonow !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 21:40

Paramonow, dzieki za zrozumienie debiutanta i dalsze podpowiedzi.
Skrzystalem z twoich rad, i ten czeski trup :) jest juz prawie naprawiony! Niedlugo przedstawie wynikim, jak dla mnie bardzo dobre. Teraz schnie, bede kladl dalsze warstwy.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: PiotrCh » 2018-12-19, 21:42

Jasne, wrzucaj fotki. Dotarłeś do szelaku? O jakich warstwach piszesz?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Paramonov » 2018-12-19, 22:23

Nowe instrumenty sie lakieruje. Przy naprawie starego instrumentu nie kładzie sie nowego lakieru tylko cienką warstwę politury na olej i potem wyciągnięcie oleju. W filmiku z przygotowywaną politura to bym powiedział że to jest lakier. My taka mieszanka z mastyksem i sandarakiem lakierowaliśmy ale na stare szła politura tylko z szelaku, bo to dla dźwięku już nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 22:38

Nie pojmuje, juz dwie moje odpowiedzi znikly bez sladu.

Probuje jeszcze raz. Klej juz kupilem ! zwierzecy. Kupilem tez sporo narzedzi lutniczych ! Wiec nie wszystko chce na tacy !!! Wpadlem przy okazji na pomysl przyrzadu, ktory pozwala mierzyc grubosc plyt skrzypiec w roznych miejscach ! A moze taki juz istnieje ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 22:40

Uszkodzenia lakieru sa w trakcie naprawiania. Skorzystalem z twoich sugestii Paramonow. Wyniki pokaze, jak tylko poloze kilka warstw, to wyschnie , potem to delikatnie oszlifuje papierem 1500 na mydlo. Drobniejszego nie mam.
Dzieki za dotychczasowe podpowiedzi.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: PiotrCh » 2018-12-20, 00:48

Paramonov pisze:Nowe instrumenty sie lakieruje. Przy naprawie starego instrumentu nie kładzie sie nowego lakieru tylko cienką warstwę politury na olej i potem wyciągnięcie oleju.
Żeby koledze nie mieszać za bardzo w głowie - uściślijmy jedno - politura i politurowanie to nie to samo. Problem napotka gdy będzie wertował źródła anglojęzyczne. Politurowanie to technika nakładania bardzo cienkich warstw roztworu szelaku poprzez tamponowanie (okrężne, ósemkowe) ruchy tamponu nasączonego szelakiem z dodatkiem oleju dla lepszego (umożliwiającego) prowadzenia. Z tego wynika, że nakładanie roztworu szelaku pędzlem - jak to ma miejsce przy wykańczaniu skrzypiec - to nie politurowanie, a lakierowanie. Swoją drogą należy zaznaczyć, że lakier spirytusowy zawiera najczęściej więcej rodzajów żywic i innych składników poza szelakiem. W Polsce jednak na szelak rozpuszczony w spirytusie ogólnie mówi się politura i stąd zamieszanie. W źródłach anglojęzycznych technika politurowania to french polish(ing), a politura to po prostu schellac - bo przecież alkohol szybko odparowuje prawda? ;)
Lakierów (receptur) szukamy pod ogólną nazwą varnish i w zależności od medium, w którym rozpuszczono żywice/balsamy mamy lakiery olejne i spirytusowe. Na forum jest wątek z podanymi recepturami na różne lakiery. Niemniej jednak sam skład to jeszcze mało, technika łączenia składników jest bardzo ważna (temperatury, czasy itd). Lepiej więc zdecydować się na lakier olejny lub spirytusowy i kupić gotową buteleczkę. Pamiętaj, że olejny dłużej schnie, a ten proces przyspieszyć możesz dużą dawką UV (z lamp). Ale nie mówmy o politurowaniu bo to inna technika - stosowana jest w lutnictwie i owszem - ale gitarowym (głównie gitara klasyczna i flamenco).
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: michqq » 2018-12-20, 03:27

kazmod pisze: Wpadlem przy okazji na pomysl przyrzadu, ktory pozwala mierzyc grubosc plyt skrzypiec w roznych miejscach ! A moze taki juz istnieje ?
Ech, odkrywco, za chwile odkryjesz ekierkę.
Setki lat temu już mieli na to sposoby:

Obrazek

A sto lat temu:

Obrazek

Natomiast w XXI wieku jest zapotrzebowanie na mierniki grubości płyt pracujące z zamkniętym pudłem.
Są takie. Oparte o magnes postaci kulki (wrzucana do środka) i pomiar jej pola magnetycznego z zewnątrz poprzez płyte drewnianą (hallotronem).

Są.
Drogie, to produkt niszowy.
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
popik10

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: popik10 » 2018-12-20, 07:58

Do Kazmoda
Po to mamy edycję wpisów żeby ich nie dublować. Na przyszłość proszę się tego trzymać.
To dobra praktyka chyba na wszystkich forach.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-20, 16:37

Michqq,
miernik, ktory nazywasz cytomierzem kupilem w Chinach, chyba niezlej jakosci.
Nie o ten przyrzad chodzi. Chodzi o pomiar grubosci plyty skrzypiec juz "zamknietych", gotowych. To wolasnie takowy po czesci wymyslilem. Tez polega na wrzuceniu magnesu do srodka skrzypiec, tyle, ze w moim wykonaniu kosztowac mnie bedzie w calosci dolarow 21. Narzedzie, ktore kupilem (jeszcze w drodze do mnie, to: cytomierz (nie znalem tej nazwy), kilka miniaturowych hebelkow, male skrobaki (tak sie to nazywa, prosze poprawic), narzedzie do ustawianiu i regulacji polozenia "duszy". Dusza nazywal ten precik laczacy dziekowo dwie plyty moj profesor muzyki z Lodzi nazwiskiem Trzcinski. Gral w Lodziej Filharmoni i w radiu. Pozwalam go sobie wspomniej.
A teraz pewno zwale was z nog : kupilem tez wibrometr i miniaturowe bezprzewodowe glosniki, ale nie zdziwie sie jak sie dowiem, ze to juz jest tez znane i to nic nowego. Trudno w dzisiejszych czasach cos wymyslec. Jak sobie przypmne co jeszcze kupilem to dam znac.
No i jeszcze chce dodac, ze to forum stalo sie dla mnie naprawde kopalnia wiedzy. Wszystkie posty jeszcze raz starannie przestudiuje. Jeszcze raz dziekuje i prosze o wyrozumialosc gdym sie powtarzal.

Darek, nie ma co sie smiac. Nie ekierke, tylko konstrukcje przyrzadu do mierzenia grubosci zamknietych skrzypiec opracowalem, nie za setki dolarow, a z jedyne 20 dolcow. Nie ma co napadac na ludzi, ktorzy mysla, ze cos wymyslili a to cos juz istnieje :)
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-20, 16:44

PiotrCh,
wielkie dzieki za uporzadkowanie mi w glowie nazewniczych kwestii zwiazanych z politurowaniem i lakierowaniem. Wlasnie te roznice w nazewnictwie narobily mi niezlego bajzlu w glowie. Dzieki.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: PiotrCh » 2018-12-20, 17:45

Coś czuję, że jeszcze sporo namieszasz w naszym spokojnym światku :) I o to chodzi.

Co do nazewnictwa to na tym forum generalnie dbamy o porządek, żeby przynajmniej warstwa teoretyczna była na przyzwoitym poziomie, to bardzo ułatwia naszą wzajemną komunikację. Co nie oznacza, że nie możemy się tu i tam rozminąć mainstreamem :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-20, 18:11

Wiec Piwko Mu :) ,
wiec bajzelek tu w Kanadzie wciaz rosnie. Dzis wpadlem na vernish ktory jest zrobiony na urethanie. Teraz moze lepiej zrozumiecie, skad u mnie byla taka ostroznosc ! :)
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: michqq » 2018-12-20, 18:24

konstrukcje przyrzadu do mierzenia grubosci zamknietych skrzypiec opracowalem, nie za setki dolarow, a z jedyne 20 dolcow.
(...)
Tez polega na wrzuceniu magnesu do srodka skrzypiec.
No to potestuj i może opatentuj, albo zrób serię i sprzedawaj.

Oczywiście że odstęp między magnesami niekoniecznie trzeba mierzyć elektronicznie, możliwe jest zastosowanie siłomierza sprężynowego w jakims układzie czysto mechanicznym - niby dlaczemu nie, powodzenia życzę.
:-)
Kłopotem technicznym jest nieliniowość siły działającej między magnesami, przy (typowo) liniowości przyrządu pomiarowego (znaczy siłomierza sprężynowego).

A co do ekierki to dowcip miał być śmieszny ale nie miał być złośliwy.
Bo tak na prawdę to jest na świecie trochę takich technicznie prostych urządzeń które się sprawdzaja w praktyce, a na ich pomysł trzeba "wpaść", Na przykład taka linijka z zerem na środku - niby proste a pożyteczne.
:-)
A teraz pewno zwale was z nog : kupilem tez wibrometr i miniaturowe bezprzewodowe glosniki, ale nie zdziwie sie jak sie dowiem, ze to juz jest tez znane i to nic nowego. Trudno w dzisiejszych czasach cos wymyslec.
Zależy co chcesz tym robić.
W lutnictwie różni ludzie różne rzeczy opomiarowywują, a opinie z tematem związane są "dalece rozbieżne".
Rozumiemy że chcesz w jednym miejscu drewnem "tyrpać" a w innym miejscu te wibracje mierzyć.

Tak oczywiście że można, ale jak konkretnie chcesz te pomiary zorganizowac i co konkretnie z wyników tych pomiarów chcesz wyciągnąć to jest "insza inszość".
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: PiotrCh » 2018-12-20, 20:36

a ja mam i używam - na prawdę się przydaje, ale nie na zasadzie - że to konieczne tylko ergonomia się poprawia ;)
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ