LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

WykopanyRomek
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-07, 22:31

LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: WykopanyRomek » 2017-08-07, 23:13

Witam,

Jestem posiadaczem wyżej wymienionej gitary. Przez moją głupotę i nieuwagę gitara upadła na ziemię, przez co gryf pękł dość mocno przy główce. Czytałem sporo o takich przypadkach i podobno zdarza się dość często w LP. Szukałem rozwiązania np. wymiana gryfu, ale nie mogę w internecie znaleźć samego gryfu do kupienia, w ogóle nie wiem czy ten gryf da się tak łatwo wymienić tzn. wyjąć, bo jest wklejany.


Innym rozwiązaniem jakie znalazłem to sklejenie gryfu klejem do drewna. Tutaj pojawiają się moje obawy i pytania:

1. Czy sklejenie wytrzyma? Gitarę głównie stoję na E standard i mam dość grube struny(dziewiątki lub dziesiątki). Czy to wytrzyma naprężenie strun?

2. Jakiego kleju powinienem użyć do takiej operacji? Wyczytałem, że dobrą propozycja jest Titebond. Czy się nada? Czy powinienem szukać kleju na podstawie typu drewna użytego do budowy gryfu? Gryf zrobiony jest z mahoniu.

3. Czy taki klej można wprowadzić do środka pęknięcia jakąś strzykawką? Czy tak powinienem zrobić? Gdzieś to wyczytałem.

4. Czy są potrzebne jakieś inne operacje przed klejeniem? Czy wystarczy po prostu nałożyć klej, potem zacisnąć zaciskiem i czekać? O właśnie, ile czekać?

Aż oczy bolą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: Jerzy S » 2017-08-08, 21:35

Pozwoliłem sobie na szybko - https://www.forumlutnicze.pl/search.php
Wpisz - pęknięta główka lub - złamana główka - jest sporo na ten temat, znajdziesz myślę satysfakcjonujące odpowiedzi. Poczytaj, wszystko da się naprawić :)
Awatar użytkownika
Dedlof
Posty: 87
Rejestracja: 2017-03-11, 02:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: Dedlof » 2017-08-09, 14:52

Zerknij tutaj

https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... wki#p24763

I nie martw się bo w tym przypadku każdą naprawę ukryjesz pod czarnym lakierem i nie będzie śladu.
Ja w klasyku nie zastosowałem wstawek, ale naciąg strun jest znacznie Słabszy niż w elektryku. To już koledzy nakierują Cię na rozwiązanie.

PS. Moim zdaniem należało by dokończyć to złamanie i klej dać na 100% powierzchni , bo ta główka trzyma się raczej na słowo honoru.
Hebluj! Hebluj! Dziadziuś przyjdzie to poprawi siekierką!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: poco » 2017-08-09, 20:59

No nie ryzykował bym z tym "dokończeniem" :-D .
Problem w tym, że może pęknąć nakładka na główkę.
Przygotuj sobie ścisk/i do skręcenia tego pęknięcia, ale tak żeby ścisk był przez podkładkę - korek i kawałek drewna z obu stron. Odkręć płytkę zasłaniającą nakrętkę truss roda - będzie to konieczne.
Kup takie kliny, jak do płytek ceramicznych lub zrób z kawałka drewna klin, zaopatrz się w klej titebond oryginal lub, jak potrafisz użyj kleju kostnego.
Zrób próbę ze ściśnięciem tego, co teraz jest bez kleju i zobacz, jak się będzie zamykać szczelina. Przed tym wydmuchaj szczelinę i usuń ewentualne odłamki.
Przed aplikacją kleju rozszerz szczelinę przy pomocy tego klina tak, aby wprowadzenie go nie było za bardzo utrudnione - nie za mocno!. Pomocnym było by tu pióro ptasie, np. ze skrzydła gołębia lub innego kuraka do rozprowadzenia kleju.
Ja bym nachylił gitarę i bezczelnie wlał tam klej ;-) , rozprowadził piórkiem ptasim, usunąć ten klin , ścisnął ściskiem ( pewnie wystarczył by jeden)., usunąć nadmiar kleju mokrą szmatką lub gąbką i pozostało czekać.
Można by było użyć też strzykawki z odpowiednio grubą igłą, ale to musiał byś przetrenować na sucho, bo gęstość kleju jest tu istotna.
Z tym wlaniem kleju, to była trochę nadinterpretacja , bo nie wiem, czy przypadkiem nie spowodowało by to zablokowanie pręta napinającego po wyschnięciu kleju. Niezależnie od wszystkiego postaraj się zostawić dostęp do niego i w trakcie schnięcia spróbuj ruszać nakrętką
Przy glutenowym przygotuj sobie suszarkę do włosów, aby przed aplikacją nagrzać lekko sklejane części. Pomocnym była by płaska dysza, aby nie grzać zbędnie lakieru wokół szczeliny.
Po zdjęciu docisku pozostałe rysy i ubytki można wypełnić cyjanoakrylem, przeszlifować na mokro papierem np. 2000 i wypolerować. Powinno dać radę.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: piotrkol7 » 2017-08-09, 22:23

Ja do aplikowania kleju w wąskie szczeliny mogę polecić żyletki, przerabiałem to z Defilem. Klej fajnie można rozprowadzić, żyletka to nie papier czy pióro, nie niszczy się, jednak elastyczna, wchodzi wszędzie.
WykopanyRomek
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-07, 22:31

Re: LP Hagstrom super swede - pęknięta główka

Post autor: WykopanyRomek » 2017-08-09, 23:02

Dziękuję wszystkim serdecznie za odpowiedzi. Zamówiłem dziś klej titebond original + ścisk stolarski. Jadę na weekend na wieś, to wezmę jakieś kawałki drewna do tego ścisku i postaram się o jakieś pióro. Dzięki, za rady. Myślę, że naprawy podejmę się po weekendzie. Dam znać jak wyszło. Mam nadzieję, że się uda. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ