Lutniczy stratocaster

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

sawiano
Posty: 6
Rejestracja: 2014-05-07, 10:28
Lokalizacja: Łódź

Lutniczy stratocaster

Post autor: sawiano » 2014-05-30, 09:05

Cześć,

Kupiłem zniszczonego lutnicznego strata z mostkiem hardtail.

Przy okazji, może ktoś widział wcześniej tę gitarę? Będę wdzięczny za kilka słów o historii tego strata.

Gitara brzmi rewelacyjnie, lecz nie jest grywalna - ma zepsuty gryf.

Gryf jest wygięty w górę w okolicach 12-13 progu. Usunę progi i nieco go zeszlifuję. Zdjęcia wkrótce.

Pozdrawiam

M.
Załączniki
P1140932.JPG
P1140934.JPG
stały mostek
P1140936.JPG
P1140938.JPG
P1140939.JPG
Brakuje jednego klucza Presto. Czy ktoś może wie gdzie taki można kupić?
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-30, 09:21

Świetny most, wygląda na solidny frezowany materiał nie żadne odlewy(tak wygląda).
Z tym gryfem to może tak, że gitara stała bez strun z napiętym prętem w gryfie.
Najpierw trzeba sprawdzić poziom na luźnym gryfie. Sprawdzić sam pręt czy w ogóle pracuje jak trzeba.
Ponadto może poluzować pręt założyć struny i poczekać trochę czasu, można nawet zwiększyć naciąg struna albo założyć jakieś grubasy. Sprawdzać np co 2 dni czy się poddaje.
Ja bym tak zrobił zanim zabrał bym się za szlifowanie. To zawsze można zrobić.

Pozdrawiam
Andriu.Rg
Posty: 24
Rejestracja: 2013-09-09, 00:04
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Andriu.Rg » 2014-05-30, 11:06

Nie wiem, czy już to się tu kiedyś pojawiło, ale może taki sposób będzie dobry:

https://www.youtube.com/watch?v=1v5i8sEJ2LQ
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-30, 11:33

Doskonały sposób.
Browarek się należy zdecydowanie :-D
Pozdrawiam
sawiano
Posty: 6
Rejestracja: 2014-05-07, 10:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sawiano » 2014-05-30, 12:43

Andriu.Rg pisze:Nie wiem, czy już to się tu kiedyś pojawiło, ale może taki sposób będzie dobry:

https://www.youtube.com/watch?v=1v5i8sEJ2LQ
Dzięki za film! metoda bardzo fajna, tylko że gitara na filmie nie ma podstrunnicy.

Podejrzewam, że po zdemontowaniu obecnej podstrunnicy i próbie prostowania gryfu, trzeba by później zamontować nową podstrunnicę.

Czy dobrze myślę?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2014-05-30, 12:55 przez sawiano, łącznie zmieniany 1 raz.
sawiano
Posty: 6
Rejestracja: 2014-05-07, 10:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sawiano » 2014-05-30, 12:54

popik10 pisze: Z tym gryfem to może tak, że gitara stała bez strun z napiętym prętem w gryfie.
Najpierw trzeba sprawdzić poziom na luźnym gryfie. Sprawdzić sam pręt czy w ogóle pracuje jak trzeba.
Ponadto może poluzować pręt założyć struny i poczekać trochę czasu, można nawet zwiększyć naciąg struna albo założyć jakieś grubasy. Sprawdzać np co 2 dni czy się poddaje.
Ja bym tak zrobił zanim zabrał bym się za szlifowanie. To zawsze można zrobić.

Pozdrawiam
Pręt pracuje prawidłowo - można nim zniwelować odkształcenia w okolicach progów 5-7.

Gryf próbowałem prostować poprzez naprężenie i ześrubowanie ze stalową konstrukcją regału. w takiej pozycji gryf przebywał ok. miesiąca. Po odkręceniu śrub wygięcie pozostało bez zmian... Myślałem żeby jeszcze go ześrubować na dłużej, ale nie mam pewności że ta metoda w ogóle zadziała.

Zeszlifowanie podstrunnicy zasugerował lutnik, który gitarę oglądał.

Pozdrawiam.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-30, 13:04

No ok, jak pisałem, zeszlifować możesz zawsze, żeby się tylko nie okazało, że po szlifie, malowaniu i ustawieniu gitary w tym miejscu masz dół.
Jakaś przyczyna takiego stanu musi być i to według mnie trzeba najpierw określić.
Jeśli jesteś pewien że to paczenie drewna??

Pozdrawiam

PS.
Darek może się wypowie, On robi takie gryfy. Może będzie miał jakiś pomysł.
sawiano
Posty: 6
Rejestracja: 2014-05-07, 10:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sawiano » 2014-05-30, 13:25

popik10 pisze:No ok, jak pisałem, zeszlifować możesz zawsze, żeby się tylko nie okazało, że po szlifie, malowaniu i ustawieniu gitary w tym miejscu masz dół.
Jakaś przyczyna takiego stanu musi być i to według mnie trzeba najpierw określić.
Jeśli jesteś pewien że to paczenie drewna??
Niestety nie potrafię ustalić jaka jest przyczyna wygięcia gryfu. Gitara raczej nie była w odpowiedni sposób przechowywana. Gdy ją kupiłem była bardzo, bardzo zaniedbana: brudna, wymazana jakimś klejem, zardzewiała.

Zdjęcia, które zamieściłem pokazują gitarę po jej zgrubszym oczyszczeniu.

Bardzo możliwe, że trzymana była na strychu lub w piwnicy, cały czas z naciągniętymi strunami.

Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-30, 13:33

Ale przy luźnej śrubie można wygiąć gryf w łódkę?? Chodzi mi o to czy np. pręt nie skorodował i nie trzyma w środku.
Jeśli wszytko się wygina to powinien być ok. Wtedy wskazuje to na drewno.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-05-30, 18:07

Przy metodzie pokazanej przez Andriu niezbędnym jest demontaż podstrunnicy. Inaczej nie da się wykasować skrętu.
To wynika z mechaniki, a można też wykorzystać podstrunnice do ustabilizowania tego skrętu przyklejając ją do gryfu w trakcie prostowania skrętu, bez demontażu z przyrządu.
Dobrze jest też trochę "przeciągnąć" ten skręt i tym samym stworzyć swoisty "zapas" na proces samoistnego powrotu do stanu przed.
Jaką wilgotność ma drewno gryfu? Może jest teraz przesuszone i wymaga nawilżenia? Takie nawilżone łatwiej reaguje na wyginanie, skręcanie itp.
Chcąc uratować ten gryf musisz się uzbroić w cierpliwość, a demontując podstrunnicę nic nie tracisz.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ