Defil - szkolno treningowy

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: popik10

Awatar użytkownika
PiotrCh

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: PiotrCh » 2019-04-03, 19:47

Koledzy - każde doświadczenie jest cenne. Zrobić od podstaw, odrestaurować, przebudować, skorygować - wszystko jest ważne. Każda z tych operacji wymaga wiedzy i umiejętności, każda wymaga innego podejścia. Dla mnie ten wątak jest bardzo cenny. Może wiem więcej, słyszałem nagrania z tego defila. Janek dał mu drugie - lepsze życie. Nie każdemu musi się podobać design, można być zniesmaczony kunsztem i dbałością o detale, ale do wszystkiego dochodzi się pomału pracą. Dajmy sobie czas. Poza tym tu na forum niewielu bierze się za rzeźbienie przy instrumentach akustycznych - a to jest znowu inna zabawa niż przy deskach.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9

Post autor: Waldzither9 » 2019-04-03, 20:12

Więcej wiedzy to by to nie było
to nie byłoby więcej wiedzy tylko więcej stresu.
Mostki stałe z reguły są wklejane bardzo mocnymi klejami, odrywanie ich to rzeź z dużą dozą ryzyka że instrument ucierpi.
Ponieważ to więcej stresu niż nauki to tak to podsumowałem. Faktem jest że instrument nie kosztował wiele i ryzyko straty mniejsze, ale jeśli doprowadzono go do dobrej grywalności (tak założyłem choć nie wiem) to doprowadzanie go do bardzo poważnej operacji z powodu koloru mostka, bo tak zrozumiałem to trochę mocne posunięcie.
prawdopodobnie żadnego mostka nie zrobił
jeśli masz na myśli mostki stałe to trafiłeś, we wszystkich instrumentach jakie mam mam mostki ruchome, tylko w banjo jest z drewna reszta z kości, no może w jednej z mandolin wstawię czasem drewniany jak zależy mi aby dźwięk był mniej donośny.
Nie planuję póki co opcji mostka stałego, jeśli coś robię robię dla siebie , w takiej sytuacji mogę mieć taki kaprys.
W tym Defilu jest mostek stały i taki sam będzie następny i wyboru nie ma. Ja tylko pokazałem że generalnie są inne rozwiązania nie powodujące takich dylematów, za to dające inne, po prostu coś za coś.
I nasuwa mi się myśl, że szanse na książkę są tym bardziej nikłe.
Tu z kolei ja zauważam skok myślowy i nie nadążam.
Awatar użytkownika
popik10
Moderator
Kontakt:

Post autor: popik10 » 2019-04-03, 20:17

Rozjemca 😁 (to było do Piotra)
Oczywiście że każde doświadczenie jest cenne.
Ale jedne są cenniejsze inne mniej 😉
A na poważnie. Te z Defila na pewno przydadzą się przy wykończeniu ukulele. Mnie bardziej chodzi o to żeby nie odpuszczać bo coś się wydaje za trudne. Jak np. ten przysłowiowy mostek. I co z tego że zrobiłem gitarę kiedy nie ma mojego mostka, tylko wklejaną używkę. Jak kwiatek do kożucha.

Edyta:
Waldzither9, to że ty masz mostki ruchome to twoja sprawa. Że takie lubisz tym bardziej. Jak zauważyłeś mostki ruchome to nie jedyne typy mostka. W tym wątku mowimy o konkretnej gitarze z konkretnym jego typem. I może Mordorus nie jest tak bojaźliwy i wykona konstrukcję stała. Przy okazji ucząc się czegoś. Bo jest może bardziej otwarty na wiedzę i nie ogranicza się do rozwiązań sobie znanych. Zresztą wielkim dla niego plusem jest to że buduje, a nie tylko teoretyzuje.
Według powiedzenia nie święci garnki lepią trzeba postępować. Ulep i ty Waldzither9 i wtedy doradzaj.
Nie mogę się powstrzymać, ale piszesz bzdury a inni mogą z tego czerpać wzór.
Gdybyś napisał że w/w mostki są bardziej czasochłonne, może bym się zgodził. Że brzydsze - kwestia estetyki. Ale one wymagają tylko innego osprzętu do wykonania. Jest to totalnie inna technologia. I inny montaż. Ale nie zrobiłeś, tym chętniej się wypowiesz - rozumiem.
Awatar użytkownika
PiotrCh

Post autor: PiotrCh » 2019-04-03, 21:25

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje :)

Z tym mostkiem ruchomym to też uważam, że przegięciem byłoby to robić w tej gitarze i nie wiadomo w imię czego. Konstrukcja tej gitary zakłada mostek stały przyklejony do płyty wierzchniej - tak powinno zostać. Ja też byłem za wymianą mostka w tej gitarze na stały z wierconymi przez płytę wierzchnią otworami - z fajnego palisandru:)
pozdrowienia
Piotr
Mordorus

Post autor: Mordorus » 2019-04-03, 22:07

Nie dzielcie skóry na niedźwiedziu - cokolwiek wymyślicie i tak to ja „zatwierdzam i wprowadzam” zmiany w Defilu 😎 nawet jak się pokłócicie na smierć. Ale słucham was uważnie wypijam jedno piwo dla jasności umysłu i robię co uznaję za słuszne. Możecie to komentować i chwalić lub krytykować ale finalnie ja będę robił to według swoich możliwości i umiejętności wiec proszę nie strzelajcie do siebie nawet w tak „ważnej” sprawie jak mój paździerzowy Defil😬🤣

Pax, Pax między chrześcijany...
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh

Post autor: PiotrCh » 2019-04-03, 23:47

Janek - tu są dwa aspekty sprawy:
1) to Twoja gitara i nawet jak jej piwa wlejesz do dziury - to nic nikomu do tego:)
2) forum jest platformą również edukacyjną i w tym kontekście Twój defil jest już wspólny - czyli dałeś nam mandat do tego, żebyśmy wpływali na jego przyszłość pilnując jednocześnie aby wszelkie sugestie były zgodne ze sztuką. Stąd się bierze polemika. Rozumiesz? To już nie jest dyskusja o Twoim defilu - tylko o kolektywnym defilu :) :D

Jeśli nie będzie widocznego sprzężenia obu aspektów - to ludzie zaczną znikać z wątków bo poczują, że aktywny udział to... jakby to ująć... cisza - chodźmy, nikt nie woła:)

Więc lepiej zrób ten ruchomy mostek i nie wymiękaj ;)
pozdrowienia
Piotr
michqq

Post autor: michqq » 2019-04-04, 02:38

PiotrCh pisze:
2019-04-03, 23:47
1) to Twoja gitara i nawet jak jej piwa wlejesz do dziury - to nic nikomu do tego:)
2) forum jest platformą również edukacyjną i w tym kontekście Twój defil jest już wspólny - czyli dałeś nam mandat do tego, żebyśmy wpływali na jego przyszłość pilnując jednocześnie aby wszelkie sugestie były zgodne ze sztuką. Stąd się bierze polemika. Rozumiesz? To już nie jest dyskusja o Twoim defilu - tylko o kolektywnym defilu
Wot, jakto Waszmoćś zgrabnie był wywiódł, że co prywatne - staje się nam... kolektywnem...
Zagłoba by się nie powstydził...
Pamiętajmy więc Panowie żeby zaś na forum o Żonach nie pisać!

;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
popik10
Moderator
Kontakt:

Post autor: popik10 » 2019-04-04, 05:16

PiotrCh pisze:
2019-04-03, 23:47

Więc lepiej zrób ten ruchomy mostek i nie wymiękaj ;)
Nie wymiękaj, zrób stały😉
Mordorus

Post autor: Mordorus » 2019-04-04, 07:14

No nie!! Kiedy ja spokojnie zasypiałem niczego nieświadom podstępnie językiem gładkim jak oślizły wąż PiotrCh zkolektywizował mojego tzn. teraz już naszego Defila. Muszę szybko piłować tą kość niezgody, tfuuu kość mostka i zamykać ten temat bo się może okazać, że warsztat i narzędzia tez zostaną zkolektywizowane a widać nie tylko ja mam co do zapędów naszego kolegi obawy gdyż michqq słusznie zauważył, że lepiej nie wspominać o żonach bo nie wiadomo jak daleko kolega PiotrCh rozwinie edukacyjną polemikę i czy nie będzie dążył do "sprzężenia obu aspektów" cokolwiek mogłoby to oznaczać. :-)

Jeżeli chodzi o mostek Defila to zostanie taki jak jest pokiereszowany, stary i będący świadectwem zmian jakie się z moim udziałem na nim odbyły. Natomiast postaram się was zaskoczyć w innym wątku z Ukulele jeżeli chodzi o budowę mostka ale to w swoim czasie i przy pewnych sprzyjających okolicznościach.

Panowie i Panie projekt Defil Szkolno Treningowy dobiegł końca. Wypiłowałem kość mostka i założyłem robocze struny - brzmi nieźle, naprawdę nieźle o wiele lepiej niż się spodziewałem i stroi co mnie cieszy. Niedługo założę nowe struny 12 stki i zrobię z kuzynem tradycyjny seans „spirytystyczny” przy dźwiękach gitar. 😁 Jakiś opis postaram się zrobic jak założę nowe struny i pogram lub poproszę naszego kolegę propagatora kolektywizacji może on coś skrobnie.
Załączniki
C10F9BBA-9274-4824-AC6D-FFF287852716.jpeg
5BF6024E-20E6-4EA1-8400-5C6861AA36DE.jpeg
FDDC0B62-94A2-4327-842B-BDCEDFD7A9F4.jpeg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
popik10
Moderator
Kontakt:

Post autor: popik10 » 2019-04-05, 18:39

Rozumiem, że korekta już zrobiona.
Jak teraz stroi?
Siodełko rąbałeś siekierą ;-)
Prosty patent na jego sloty to zaadoptowany szczelinomierz.
Co przemawiało by za wymianą mostka to jego waga.
Powinien być możliwie najlżejszy ale na tyle mocny żeby utrzymał naciąg strun.
Dobrze jest ważyć ten element przy kolejnych projektach i porównywać parametry.
Niestety jak przy każdym detalu tu też swoje trzeba "zepsuć" żeby się nauczyć.
Mordorus

Post autor: Mordorus » 2019-04-06, 11:02

Korekta już zrobiona i stroi bardzo dobrze nawet na strunach basowych które miały o wiele za krótką menzurę przed ostateczną korektą. Kość piłowałem diamentowym iglakiem ale to narzędzie podobne do siekiery (obydwa mają trzonek 😁)Mostek jest pocieniowany o conajmniej połowę na grubości i dokręcony wkrętami do wzmocnienia płyty wierzchniej.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
popik10
Moderator
Kontakt:

Post autor: popik10 » 2019-04-06, 16:10

Ale ja odnośnie siekiery pisałem o tym
Obrazek
Zobacz jak te sloty wyglądają u Ciebie a jak poniżej.
I nie ma tu znaczenia materiał.
Obrazek
Mordorus

Post autor: Mordorus » 2019-04-06, 16:59

Francja Elegancja 😱😁 następnym razem jak mi się uda to tak zrobię naprawdę nieźle👍.
No ale tak naprawdę to, że ja zrobiłem taki prożek to twoja wina bo nie wiedziałem, jak powinien wyglądać jak byś pokazywał swoje dzieła krok po kroku to tacy dłubacze jak ja mogli by się czegoś nauczyć a tak muszę sam do wszystkiego dochodzić 😁 i jeszcze się stresować pokazując swoje wypociny.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
popik10
Moderator
Kontakt:

Post autor: popik10 » 2019-04-06, 18:32

Ale to nie moje 😁
Pierwszy lepszy - ale dobrze zrobiony - z netu
Mordorus

Post autor: Mordorus » 2019-04-08, 16:40

Jak będę zmieniał struny to poprawię siekierką.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ