Co to jest? (pręt typu bi-flex truss rod)

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Co to jest? (pręt typu bi-flex truss rod)

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-06-29, 16:06

Kto wyjasni dzialanie tego szczegolu w gryfie strato ?

Obrazek

Na rysunku zaznaczone kolkiem...
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2011-06-29, 16:59

W tabelce nad rysunkiem element numer 4 jest opisany jako "truss rod anchor", czyli zakotwiczenie pręta a nad tym jest śruba. Tylko po co to jest dokładnie to nie wiem bo w celu wygięcia pręta robi się przecież łukowaty kanał. W takim wypadku siła prostująca gryf działaby głównie na środku gryfu (tam gdzie ta kotwica), ale nie wiem czy to jest wskazane. Może to dodatkowe zabezpieczenie żeby pręt się nie skręcał?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-06-30, 03:48

Wyjaśnienie "kombinata" nie za bardzo mnie przekonuje co do roli tego detalu w kółku albowiem patrząc na kreskowania detalu wygląda to na rysunek gryfu bez podstrunnicy przystosowanego do trusa typu vintage, w którym pręt możemy wyjmować i wkładać od strony główki. Co do zaślepienia otworu nakrętki w główce zgoda. Według mnie ten duży otwór w nasadzie gryfu jest gniazdem na kotwę z bocznym otworem gwintowanym, w który to otwór wkręcany jest pręt trusa i jest to zawsze dostępne w przypadku serwisu. Natomiast zaznaczony detal możne być gniazdem kołka dociskowego blokującej pręt przed obrotem w kierunku odkręcania nakrętki od strony główki po dokonaniu montażu. znajduje sie on w połowie gryfu i zakryty podstrunnicą jest dostępny po wyjęciu markera z podstrunnicy np. na 5 lub 7 progu. To są moje spostrzeżenia po analizie rysunku, który po otwarciu i powiększeniu jest bardzo niewyraźny i mało czytelny, ale znając technikę wkręcania szpilek / tutaj dla mnie szpilką jest to trus/ w rożne konstrukcje tak mi mówi rysunek, a nie ma rysunku detalu kotwy, albowiem ja tam właśnie wykonał bym blokadę pręta kołkiem dociskowym. Co do bi-flexa w konstrukcji vintage raczej bym się upierał, że to nie to gdyż nie widzę możliwości wykorzystania jego funkcji w tak małym otworze, ale mogę się mylić. Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-06-30, 13:49

Dzieki za wyjaśnienie. Jeżeli tak jest, to tak jest. Zastanawia mnie jednak to, jakie siły działają w tych newralgicznych punktach, że to nie rozregulowuje się i nie następuje deformacja gryfu naprzeciw tego wkręta. Poza tym ten brok drewniany od strony nakrętki przy wykręcaniu nakrętki nie zostanie wypchnięty? Powiem krótko. Z takim rozwiązaniem jeszcze się nie spotkałem, więc nie będę polemizował, a jedynie poproszę o wyjaśnienie zjawisk mechanicznych jakie maja miejsce w tego rodzaju układzie. Cóż, uczyć się trzeba całe życie, zatem zachęcam do uważnego czytania tematów na forum, bo nie ma ludzi wszechwiedzących. Po prostu bez zrozumienia idei trudno mi pojąć temat. :D nie mogę znaleźć pod jakim tytułem na chomiku jest ten gryf. Dziękuję, pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2011-06-30, 16:48

Nie wiem gdzie to jest u Zenka, ale mam też to u siebie
http://chomikuj.pl/Michau25/Instrumenty ... nder/strat -> StratNeckBlueprint
popik10

Post autor: popik10 » 2011-06-30, 19:24

oft.
To widzę na chomiku u Kolegi są moje rysunki firebirda :D
Nie ma nic przeciwko
Mogę ew udostępnić pdf-a, ale zastrzegam, nie jest powymiarowany i robiony ze zdjęcia
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ