wysokość strun nad pierwszym progiem

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

dizzit
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-11, 09:38

wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: dizzit » 2019-04-14, 22:10

Panowie
Dysponuje ktoś z Was jakąś zacną tabelką / doświadczeniami nt wysokości strun na pierwszym progiem?

Story jest takie że mam nową gitarę (7 strunówkę, menzura 26,5") i najgrubszą strunę stroje do A1.
W fabrycznym settingu było B1 na strunie 0.056. Żeby mi pasowało twardością w moim stroju pojechałem do struny 0.062.

No i teraz tak na pierwszych 6 strunach (10-46) wysokości nad 1 progiem to około 0.5mm przy krzywiźnie gryfu ok 0.3mm.
Tu wszytko hula, nic nie brzęczy, niziutko - jednym słowem elegancko. jeśli chodzi o 7 strunę tutaj rowek jest raczej za płytko bo wysokość nad progiem to 1mm z groszami. Że jest za wysoko to już widzę po wózku na mostku (hardtail) bo też jest sporo niżej niż koledzy (regulowany przeze mnie jak ustawiałem menzurę i wysokość żeby "jeszcze nie brzęczało").

No i teraz tak, korekcję siodełka można tylko w jedna stronę robić - jak się przegnie to pozamiatane...
Podpowie ktoś do jakiej wysokości przy takiej strunie można zejść, żeby nie było "przypału"?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: poco » 2019-04-15, 00:45

Nie wiem, czy odpowiedź jest możliwa w postaci konkretnej wielkości liczbowej, gdyż w grę wchodzą także preferencje grającego. Ale to tylko jeden z wielu detali.
Najczęściej przyjmuje się 0,3-0,5 mm nad 1 progiem dla tradycyjnych ustawień. Jak n acinać siodełko, aby uzyskac taki efekt chyba znasz, więc nie będę się rozpisywał. Ja do tych celów zrobiłem sobie przyrząd podobny do tego https://www.stewmac.com/Luthier_Tools/T ... Gauge.html i od ustalania wysokości strun na pierwszym progu zaczynam ustawianie akcji i menzury.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
dizzit
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-11, 09:38

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: dizzit » 2019-04-15, 08:05

Dzięki za odpowiedź!

Mam zdecydowanie mniej "wypaśny" sprzęt do tego :), a mianowicie:
https://guitarproject.pl/p/129/17510/pr ... ictwo.html

Generlanie chodziło mi o to czy przy zdecydowanie grubszych strunach powinno się jakoś szczególnie brać pod uwagę to że amplituda ich dragań jest większa (czy może na pierwszym progu to praktycznie nie ma znaczenia)

Jeszce przyszło mi do głowy coś takiego żeby opuścić wózek na mostku ponad stan nisko, sciągać z siodełka do momentu aż będa pierwsze oznaki pobrzdękiwań, a potem podnieść wózek do wysokości podobnej do pozostałych strun.

Moje mocno uproszczone obliczenia mówią mi że na każdy milimetr podniesienia na mostku struna powinna podnosić się 0.055 nad pierwszym progiem
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: poco » 2019-04-15, 09:16

Zapominasz jeszcze o jednym, a mianowicie. Struny powinny leżeć w slocie tak, aby wypełniać go praktycznie bez luzów. Zmiana strun na grubsze spowoduje niedopasowanie i podniesienie akcji; cieńsze struny, to obniżenie akcji i/lub luzy na slocie.
Teraz dalej idąc tylko w oparciu o geometrię, to pierwotny (lub wtórny) slot mógł być wykonany w formie koła, elipsy, prostokąta trójkąta, ciasny-luźny. I tutaj dochodzimy do ściany zmuszeni do wyboru - pozostawić po zmianie grubości strun jak jest, czy pasować nowe sloty bądź siodełko dedykowane. Kolejna zmiana i kolejna robota.
I tutaj najczęściej idziemy na różnego rodzaju kompromisy. Wybór należy do Ciebie. bo to Ty będziesz na tym grał.
Jednocześnie musimy być świadomi tego, że kompromisy, to utrata czegoś, coś za coś i nie zawsze się to dobrze kończy.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Sova
Posty: 15
Rejestracja: 2019-05-07, 14:46

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: Sova » 2019-05-09, 21:00

Może temat już trochę nieaktualny, ale ja stosuje zasadę od 0.05 - 0.15 mm nad 1 progiem po docisnięciu struny do korony 2 progu. Powstałą szczelinę mierzę szczelinomierzem.

0.05 mm nad 1 progiem przy takim pomiarze, daje wrażenie jakby w siodelko było progiem zerowym i od startu struna właściwie leży na progu. Jest mega wygodnie, ale wadą jest dobijanie zerowej struny.

0.1 mm to wartość, którą lubi największą część moich klientów i generalnie to przyjmuje jako standard. Przy reliefie ustawionym na 0.1 mm w połowie realnej pracy pręta, daje to optymalna dynamikę na pustych strunach i średnia twardość na progach.

0.15 mm to już wybór klientów, którzy mają mocną rękę i nie cierpią żadnego dzwonienia.

Cała reszta tak jak powiedział przedmówca - każda zmiana strun na grubsze to konieczność korekty siodełka albo pogodzenie się z tym, że akcja na 1 progiem pójdzie do góry. Zmiana na cieńsze to znowu konieczność nacięcia nowego siodełka lub przymkniecie oka na buzzing w slotach :)

Nie ma co ukrywać, że wysokość strun nad 1 progiem to wartość kluczowa dla zachowania prawidłowego stroju. Im struna wyżej nad 1 tym gitara gorzej stroi, szczególnie przy wszelkiej maści dropach, ponieważ musimy pokonać większą odległość i przy tym najczęściej przekaszamy dźwięk.

Tyle z moich obserwacji. Mam nadzieję, że się do czegoś przydzą :)

Miłego!
Sova
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: Jan » 2019-11-25, 21:03

Sova - w jakich gitarach stosujesz takie ustawienia? Dla elektryka, akustyka i klasyka będą dla każdego inne czy robisz tak dla wszystkich?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-11-25, 22:39

Wysokość strun nad pierwszym progiem , wynika z prawa Talesa i nie ma tu żadnej metafizyki.
X = odległość 1 progu od siodełka * akcja strun nad 12 progiem / odległość 12 progu od siodełka.
To wzór zakładającu gryf prosty, bez krzywizny (wygięcia) w praktyce zupełności wystarczający. Dla znacznego wygięcia gryfu można dodać do obliczonej wartości 10%. Obliczona wartość to wartośc idealna, jaka była by przy zastosowaniu progu zerowego.
pozdrawiam Mirek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: wysokość strun nad pierwszym progiem

Post autor: Jan » 2019-11-25, 22:45

Mirek załóż nowy wątek wzory przydatne do obliczeń przy budowie gitary bo ja widzę, że parę ciekawych wzorów mógłbyś wrzucić na stronę a łatwo to będzie znaleźć 😁
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ